Նախագահն ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանին 10/12/2015 15:09 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Միկայել Ժանին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը ողջունել է հյուրին՝ նշելով, թե ուրախ է, որ հանդիպումը կայանում է հենց Հայաստանում՝ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության նախարարական համաժողովի 31-րդ նիստի շրջանակներում:
Ֆրանկոֆոնիայի ղեկավար մարմնի հերթական հանդիպումը մեր երկրում, Հանրապետության Նախագահի խոսքով, առանձնակի նշանակություն ունի Հայաստանի համար, և մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն էր հյուրընկալել այդ կարևորագույն միջոցառումը:
Ընդգծելով, որ Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության ակտիվ անդամ պետություններից է, Սերժ Սարգսյանը վստահեցրել է, որ մեր երկիրը հավատարիմ է ֆրանկոֆոն ընտանիքը միավորող արժեքների խրախուսման իր հանձնառությանը և մեծապես կարևորում է համագործակցությունը Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության, վերջինիս գործընկեր կառույցների և Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի հետ:
Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարը շնորհակալություն է հայտնել համաժողովը Հայաստանում բարձր մակարդակով կազմակերպելու, ինչպես նաև ջերմ հյուրընկալության համար և ընդգծել, որ համաժողովի բավականաչափ հագեցած օրակարգի շրջանակներում Երևանում քննարկվեցին կարևորագույն հարցեր, իսկ Հայաստանի կողմից առաջադրված թեման, որպես համաժողովի խորագիր, շատ խորհրդանշական էր, կարևոր ու արդիական:
Նշելով, որ Ֆրանկոֆոնիան ընդհանուր արժեքներ կրող երկրների դաշինք է, որտեղ Հայաստանն ունի իր առանձնահատուկ և կարևոր տեղը, Միկայել Ժանը վստահեցրել է, որ կազմակերպության շրջանակներում նոր հնարավորություններ ու հորիզոններ են բացվում լայն համագործակցության համար:
Ըստ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի, Ֆրանկոֆոնիան ամբողջ աշխարհում կարողացել է հաստատվել որպես կարևոր դերակատար և վստահելի գործընկեր, ուստի, անհրաժեշտ է ջանքեր գործադրել կազմակերպության մեծ ներուժը լիարժեք օգտագործելու ուղղությամբ:
Հանրապետության Նախագահի հետ հանդիպմանը տիկին Միկայել Ժանը ներկայացրել է իր պատկերացումները Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հեռանկարի, զարգացման մեծ հնարավորությունների և այդ գործընթացում Հայաստանի տեղի ու դերի մասին:

Президент Армении встретился с генсеком МОФ 10/12/2015   17:29  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян встретился в понедельник с генеральным секретарем Международной организации Франкофонии Микаэль Жан, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
По словам президента, очередное заседание МОФ имеет для Армении особое значение, и это большая честь и ответственность принимать у себя столь важное мероприятие.
Серж Саргсян заверил, что Армения как одна из активных участниц Франкофонии верна своим обязательствам по продвижению ценностей, которые объединяют франкоязычную семью, и придает важность сотрудничеству с МОФ, с ее партнерскими организациями и Парламентской ассамблеей Франкофонии.
Генсек МОФ поблагодарила президента за организацию конференции в Армении на высоком уровне, а также за теплый прием.
Микаэль Жан подчеркнула, что в рамках достаточно насыщенной повестки дня в Ереване состоялось обсуждение важнейших вопросов, а предложенная Арменией тема в качестве названия конференции была весьма символичной, важной и актуальной.
Отметив, что Франкофония является объединением стран с общими ценностями, где Армения занимает свое особое и важное место, Микаэль Жан заявила о новых возможностях и горизонтах для расширения сотрудничества, которые, по ее заверению, открываются в рамках организации.
По мнению генсека МОФ, Франкофония смогла перед всем миром зарекомендовать себя как важный игрок и надежный партнер, и посему необходимо приложить усилие для полноценного использования потенциала организации.
Микаэль Жан поделилась с президентом Сержем Саргсяном своими представлениями о перспективах Франкофонии,  возможностях ее развития, а также месте и роли Армении в этом процессе.