Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի վրա. Էդվարդ Նալբանդյան 10/12/2015 17:44 | ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 11-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ ունեցավ Երևանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության անդամ երկրների արտգործնախարարների 31-րդ համաժողովին, որի ընթացքում անդրադարձ կատարեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը՝ նշելով, որ հիմնախնդիրը Կազմակերպության ուշադրության կենտրոնում է: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը, անդրադառնալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում վերջին զարգացումներին, կազմակերպության անդամ երկրների ներկայացուցիչներին տեղեկացրեց բազմաթիվ զոհերի պատճառ դարձած՝ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտումների մասին: Նախարարը նշեց, որ իրավիճակի սրման ողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի վրա, որոնց մասին են վկայում Ադրբեջանի կողմից հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունների շարունակական մերժումը, կանխամտածված ռազմական սադրանքների հաճախակիացումը, հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահների առաջարկության մերժումը՝ ավելացնելով, որ Բաքուն խոչընդոտում է խնդրի խաղաղ կարգավորման ուղղությամբ միջազգային հանրության ջանքերը:
Հայաստանի արտգործնախարարը հիշեցրել է, որ Դակարում տեղի ունեցած Ֆրանկոֆոնիայի 15-րդ Գագաթաժողովին անդամ պետությունների և կառավարությունների ղեկավարներն իրենց անվերապահ աջակցությունը հայտնեցին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց նաև, որ Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը անդամ երկրների ղեկավարները հակամարտության բոլոր կողմերին կոչ արեցին զերծ մնալ ուժի կիրառումից՝ ինչը կարող է վտանգել կարգավորման գործընթացը՝ շարունակել բանակցությունները Մինսկի խմբի համանախագահների առաջարկությունների հիման վրա, որոնք հանդիսանում են միասնական ամբողջություն, և ներառում են ուժի և ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման իրավունքի ու տարածքային ամբողջականության սկզբունքները՝ որպես հակամարտության արդար և հարատև կարգավորման հիմք։

Эдвард Налбандян: Баку препятствует усилиям международного сообщества по урегулированию карабахской проблемы 10/12/2015 18:36 | Лента новостей
Баку препятствует усилиям международного сообщества, направленным на мирное урегулирование нагорно-карабахской проблемы, заявил в воскресенье на проходящей в Ереване 31-й сессии конференции министров иностранных дел Международной организации Франкофонии (МОФ) глава МИД Армении Эдвард Налбандян.
Налбандян, коснувшись последних событий в зоне карабахского конфликта, проинформировал представителей стран-участниц МОФ о случаях нарушения Азербайджаном режима прекращения огня, которые привели к многочисленным жертвам.
“Вся ответственность за эскалацию ситуации в зоне карабахского конфликта ложится на Азербайджан, поскольку Баку постоянно отвергает предложения сопредседателей Минской группы ОБСЕ по урегулированию конфликта, созданию механизмов расследования случаев нарушения режима перемирия”, - сказал он.
По словам главы МИД Армении, на это указывает также злонамеренное учащение военных провокаций со стороны Азербайджана.
Эдвард Налбандян напомнил, что на XV саммите Франкофонии в Дакаре главы государств и правительств заявили о полной и безоговорочной поддержке формата МГ ОБСЕ и усилий посредников по урегулированию карабахского конфликта.
Глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что лидеры стран-членов МОФ призвали стороны конфликта воздержаться от применения силы, которое может поставить под угрозу процесс урегулирования, и продолжить переговоры, опираясь на предложения сопредседателей МГ ОБСЕ, вобравшие в себя принципы неприменения силы и угрозы силой, равноправия народов, право наций на самоопределение и принцип территориальной целостности в качестве основы для справедливого и долговечного разрешения конфликта.