Հայաստան կբերվի կալանավորված և դատապարտված անձանց հսկողության նկատմամբ էլեկտրոնային մոնիթորինգի սարքավորում՝ վարձակալական հիմունքներով 10/09/2015 11:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երևանում այսօր սկսվեց իրավագիտությանն առնչվող մասնագետների՝ դատավորների, դատախազների, փաստաբանների, այլընտրանքային պատիժների մոնիթորինգի կատարման համար պատասխանատու Քրեակատարողական վարչության անձնակազմի, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար աշխատահավաքը:
Եվրոպայի խորհրդի՝ արդարադատության նախարարության հետ համագործակցությամբ, կազմակերպված աշխատահավաքը նվիրված է կալանավորված անձանց և դատապարտյալների նկատմամբ հսկողության այլընտրանքային միջոցներից մեկի՝ էլեկտրոնային մոնիթորինգի հարցերին:
Ինչպես նշեց Եվրոպայի խորհրդի երևանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ, Հայաստանում պրոբացիոն ծառայության ստեղծման ծրագրի ղեկավար Հայկ Խեմչյանը, աշխատահավաքի մասնակիցներին կներկայացվի էլեկտրոնային մոնիթորինգի վերաբերյալ եվրոպական երկրների փորձը, ինչպես նաև պրակտիկ մասնագետների օգնությամբ կազմակերպիչներն ու մասնակիցները կփորձեն պարզել, թե էլեկտրոնային մոնիթորինգի ո՞ր տարբերակն է Հայաստանի համար առավել նպատակահարմար ու կիրառելի:
Էլեկտրոնային մոնիթորինգն իրենից ներկայացնում է անձի տեղաշարժի, գտնվելու վայրի նկատմամբ հսկողություն՝ ժամանակակից տեխնոլոգիաների օգնությամբ: Կան ամենատարբեր եղանակներ՝ արբանյակային՝ GPS համակարգի միջոցով, երբ անձի ամբողջ տեղաշարժը հսկվում է և տնային կալանքի ձևով էլեկտրոնային մոնիթորինգը, որի սարքավորումը մի փոքր այլ է, այսինքն՝ այդ սարքի միջոցով հսկվում է անձի գտնվելը մշտական բնակության վայրում՝ օրվա որոշակի ժամերի:
Հ,Խեմչյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ քրեական դատավարության նոր օրենսգրքի նախագծով նախատեսվում են նոր խափանման միջոցներ, որոնք ենթադրում են նաև համապատասխան հսկողության իրականացում, ինչն եվրոպական ու աշխարհի շատ-շատ երկրներում ապացուցել է իր արդյունավետությունը:
Հ.Խեմչյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ առաջիկայում հնարավորություն կլինի վարձակալական հիմունքներով Հայաստան բերել նման սարքավորում: Այն վարձակալական հիմունքներով է բերվում Հայաստան, քանի որ Հայաստանում համապատասխան օրենսդրություն դեռևս առկա չէ:
«Մեր ծրագրի շրջանակներում դեռևս կվարձակալենք այդ սարքավորումը, կփորձարկենք մինչև ծրագրի ավարտը, հուսով ենք մինչև այդ կունենանք համապատասխան ընդունված օրենսդրություն և ծրագրի ավարտից հետո կկարողանանք հիմնական հիմունքներով իրականացնել այդ էլեկտրոնային մոնիթորինգը»,- ասաց Հայկ Խեմչյանը:
Ծրագրի ղեկավարը նշեց, որ տնային կալանքը նախագծային փուլում է, ուստի հիշյալ սարքավորումով ամենայն հավանականությամբ հսկողությունը պիլոտային փուլում կիրականացվի դատապարտված և այլընտրանքային պատիժների կատարման ստորաբաժանման հսկողության ներքո գտնվող անձանց նկատմամբ:

В Армении планируют применить систему электронного мониторинга подконтрольных лиц 10/09/2015   11:58  |  Актуальная тема
Устройство электронного мониторинга для контроля за заключенными и осужденными будет завезено в Армении. Оборудование появится в Армении на правах аренды ввиду отсутствия соответствующего законодательства. Об этом было сказано на состоявшемся в пятницу в Ереване семинаре с участием правоведов, судей, прокуроров, адвокатов, представителей Уголовно-исполнительного управления, ответственных за мониторинг за исполнением альтернативных наказаний.
Система электронного слежения осуществляет контроль за перемещениями человека, его местонахождением, за жизнью осужденного во время его пребывания под домашним арестом. при помощи современных технологий, в том числе спутниковой навигационной системы GPS.
Как отметил представитель ереванского офиса Совета Европы, руководитель программы по созданию пробационной службы в Армении Айк Хемчян, участникам семинара будет представлен опыт европейских стран в сфере электронного мониторинга. Кроме того, организаторы и участники встречи попытаются выбрать наиболее целесообразный и пригодный к применению в Армении вариант электронного слежения.
А. Хемчян напомнил, что проектом нового Уголовно-процессуального кодекса РА предусмотрены новые меры пресечения, которые подразумевают осуществление соответствующего надзора и доказали свою эффективность во многих странах мира.
Руководитель программы отметил, что положение о мере пресечения в виде домашнего ареста на стадии разработки, поэтому, по всей вероятности, электронный мониторинг на пилотном этапе будет осуществляться в отношении осужденных и лиц, находящихся под контролем подразделений по исполнению альтернативных наказаний.