ՀՅԴ-ն և ՕԵԿ-ը հաջորդ խորհրդարանում հավակնում են ամենամեծ դերակատարություն ունեցող քաղաքական ուժ դառնալ 10/09/2015   12:42  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Սահմանադրության փոփոխությունների հանրաքվեից հետո ՀՅԴ-ի ամբողջ աշխատանքն ուղղված է լինելու հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններին:
Այս մասին այսօրվա ճեպազրույցում հայտնեց ՀՅԴ խմբակցության քարտուղար Աղվան Վարդանյանը` հավելելով, որ դրա առաջին` ամենադժվար փուլը լինելու է Ընտրական օրենսգրքի վրա աշխատելը:
Ըստ նրա` ՀՅԴ-ն ունի համապատասխան հանձնախումբ, որն արդեն աշխատում է այդ ուղղությամբ: Ա.Վարդանյանի կարծիքով` հանրաքվեից հետո Ընտրական օրենսգիրքը կդառնա քաղաքական կյանքի թիվ մեկ օրակարգը:
«Մենք վստահ ենք, որ հաջորդ պառլամենտում Դաշնակցությունը ունենալու է շատ ավելի մեծ ներկայացվածություն»,-հայտարարեց Ա.Վարդանյանը` ընդգծելով, որ, իր համոզմամբ, «այն հետևողականությունը, այն սկզբունքայնությունը, որ ունի Դաշնակցությունը, ի վերջո, Դաշնակցությանը բերելու է ամենամեծ դերակատարություն ունեցող քաղաքական ուժի»:
Հաջորդ խորհրդարանում ամենամեծ դերակատարություն ունեցող ուժի հավակնություն ունի նաև ՕԵԿ-ը: Այս մասին հայտնեց «Օրինաց երկիր» խմբակցության քարտուղար, ՕԵԿ փոխնախագահ Մհեր Շահգելդյանը` ընդգծելով, որ խորհրդարանական հաջորդ ընտրություններին ՕԵԿ-ն առանձին չի մասնակցելու, այլ` «Հայկական վերածնունդ»-ով:

АРФД и “Оринац еркир” претендует на главные роли в парламенте Армении следующего созыва 10/09/2015   13:16  |  Конституционные реформы
После референдума по реформе Конституции Армении АРФ “Дашнакцутюн” направит все свои усилия на подготовку к предстоящим парламентским выборам. Об этом на встрече с журналистами в пятницу заявил секретарь АРФД Агван Варданян.
По мнению Варданяна, после референдума Избирательный кодекс станет вопросом номер один во внутриполитической повестке.
Мы уверены, что в парламенте следующего созыва АРФ “Дашнакцутюн” будет представлена в большем составе”, - спрогнозировал Варданян, подчеркнув, что присущие АРФД последовательность и принципиальность сделают ее влиятельной политической силой.
На главные роли в НС следующего созыва претендует и Оринац еркир(“Страна законности”. Об этом сообщил заместитель председателя ОЕ Мгер Шахгельдян, подчеркнув, что партия примет участие в предстоящих выборах в парламент не самостоятельно, а в составе “Армянского возрождения”.