Առողջ երեխայի՝ մահացած ծնվելու դեպքով քրեական գործ է հարուցվել 10/08/2015   12:36  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աբովյանի ծննդատանը մահացած ծնված առողջ երեխայի դեպքով հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 130-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ բժշկական օգնություն և սպասարկում իրականացնողների կողմից մասնագիտական պարտականությունները չկատարելը կամ ոչ պատշաճ կատարելը՝ դրանց նկատմամբ անփույթ կամ անբարեխիղճ վերաբերմունքի հետևանքով բուժվող հիվանդի առողջությանն անզգուշությամբ ծանր վնաս պատճառվելը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, երեխայի մահվան իրական հանգամանքները պարզելու համար նշանակվել է փորձաքննություն:
Հիշեցնենք, որ 28-ամյա կինը հղիության ընթացքում հաշվառված է եղել Աբովյանի ծննդատանը և վերջին՝ 1 ամիս առաջ կատարված սոնոգրաֆիայի արդյունքում պարզվել է, որ պտուղը մոր արգանդում պտտվելով գտնվել է հետույքային առաջադիմության վիճակում, սակայն պտղի զարգացումը նորմալ է եղել: Բժիշկը որոշում է կայացրել ծնունդն ընդունել կեսարյան հատումով:
Սակայն բժիշկը դանդաղել է, ինչի հետևանքով սեպտեմբերի 25-ին կնոջ մոտ սկսվել են երկունքի ցավեր, իսկ ուշ երեկոյան նրա  մոտ բնական ծննդաբերություն է սկսվել, ինչի հետևանքով չի կատարվել կեսարյան հատումը, և առողջ երեխան ծնվել է մահացած:

Уголовное дело заведено по факту смерти здорового ребенка при родах в абовянском роддоме 10/08/2015   14:14  |  Актуальная тема
Уголовное дело возбуждено по факту смерти здорового ребенка при родах в абовянском роддоме. Об этом “Фактинфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Дело заведено по части 2 статьи 130(Неисполнение или ненадлежащее исполнение профессиональных обязанностей лицами, осуществляющими медицинскую помощь и медицинское обслуживание, вследствие небрежного или недобросовестного отношения к ним, повлекшие по неосторожности смерть пациента или заражение его вирусом иммунодефицита человека) Уголовного кодекса РА.
Как уже ранее сообщало агентство, для выяснения истинных причин смерти ребенка назначена экспертиза.
Напомним, 28-летняя женщина состояла на учете по беременности в абовянском роддоме, однако проведенная месяц назад томография диагностировала ягодичное(тазовое) предлежание плода, оказавшегося в этом положении при перемещении в полости матки. Несмотря на это, плод в утробе матери развивался нормально. Врач принял решение провести кесарево сечение.
Однако, из-за промедления врача с проведением операции, 15 сентября у женщины начались схватки, а поздно вечером она родила естественным путем, в результате чего не удалось провести операцию кесарева сечения, и здоровый ребенок появился на свет мертвым.