Էրդողանի՝ Բրյուսել կատարած այցի ժամանակ Բելգիայի և Թուրքիայի հատուկ ծառայունների աշխատակիցների միջև ծեծկռտուք է տեղի ունեցել 10/07/2015   13:45  |  Միջազգային լրահոս
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի՝ Բրյուսել կատարած այցի ժամանակ Բելգիայի և Թուրքիայի հատուկ ծառայունների աշխատակիցների միջև մի քանի միջադեպ է տեղի ունեցել: Ռուսական Lenta.ru-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է RTBF հեռուստառադիոընկերությունը:
Ամենալուրջ միջադեպն եղել է Միջազգային հարաբերությունների թագավորական ինստիտուտի շենքում: Պատճառը շենքի տարածքներից մեկի, որտեղ Թուրքիայի առաջնորդը պետք է ելույթ ունենար, անվտանգության ստուգումն էր:
Էրդողանի հատուկ ծառայության աշխատակիցները ցանկացել են ստուգել շենքը՝ չնայած, որ դա ընդունող կողմի պարտականությունն էր: Բելգիացիները դա համարել են իրենց նկատմամբ ոչ հարգալից վերաբերմունք: Արդյունքում՝ Էրդողանի թիկնապահներից մեկն արմունկով հարվածել է բելգիացուն, ինչից հետո նրան տապալել են գետնին:
Էրդողանը գտնվում էր Բրյուսելում հոկտեմբերի 4-ից 6-ը: Պաշտոնական այցի ընթացքում նա քննարկել է փախստականների նկատմամբ վարվող միգրացիոն քաղաքականությունը, նաև «Իսլամական պետության» գրոհայինների դեմ ռուսաստանյան գործողությունների արդյունքում Սիրիայում առկա իրավիճակը:
09:37 07/10/2015  |  Միջազգային լրահոսՍկանդալային գրառում սոցցանցում. «Էրդողանը գումարներն արդեն հանել է Թուրքիայից ու պատրաստվում է փախչել»
11:21 19/09/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը կմեկնի Մոսկվա՝ հանդիպելու Պուտինին
16:06 10/09/2015  |  Միջազգային լրահոսԱզգայնական կուսակցությունը հայց կներկայացնի դատախազություն` ընդդեմ Էրդողանի
14:48 28/08/2015  |  Միջազգային լրահոսEconomist-ը Էրդողանին «խումարբազ» է անվանել
15:49 14/08/2015  |  Միջազգային լրահոսԷրդողանը հանդիպել է« Համաս» շարժման բյուրոյի նախագահի հետ
18:04 02/08/2014  |  Միջազգային լրահոսՔըլըչդարօղլուն բացատրություն է պահանջել, թե ինչու է Էրդողանի թոռն ԱՄՆ քաղաքացի
17:55 02/07/2014  |  Միջազգային լրահոսԲարի գիշեր Թուրքիա, խավարի մեջ մնա. Սոցցանցերում արձագաքնում են Էրդողանի թեկնածությանը

Агенты спецслужб Турции подрались с бельгийскими коллегами во время визита Эрдогана в Брюссель 10/07/2015 14:17 | Международные новости
Во время визита президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана в Брюссель между агентами спецслужб Бельгии и Турции произошло несколько стычек, передает “Лента.ру” со ссылкой на телерадиовещательную компанию RTBF.
Самый серьезный конфликт был в здании королевского института международных отношений. Причиной ссоры стала проверка безопасности одного из помещений, в котором турецкий лидер должен был выступить с речью.
Спецслужбы Эрдогана предпочли сами проверить здание, несмотря на то, что это было обязанностью принимающей стороны. Бельгийские коллеги посчитали это проявлением неуважения. В итоге один из охранников Эрдогана ударил бельгийца локтем, после чего был сбит с ног.
Реджеп Тайип Эрдоган находился в Брюсселе с 4 по 6 октября. В ходе официального визита он обсудил миграционную политику в отношении беженцев, а также ситуацию в Сирии после начала российской операции против боевиков «Исламского государства». Деятельность этой террористической организации, напоминает “Лента.ру”.