Քննիչը դիմել է դատախազին՝«Սդղի գյոլի» գործով գրավ կիրառելու դատարանի որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք ներկայացնելու համար 10/06/2015 16:48 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Գորիսի «Սդղի գյոլ» կոչվող տարածքում Զաքարյան եղբայրների նկատմամբ բռնության գործով երեկ երեկոյան Դերենիկ Հակոբյանին գրավով ազատ արձակելու դատարանի որոշման դեմ բողոք ներկայացնելու համար քննիչը դիմել է դատախազին։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները հաստատեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ նշելով, որ քննիչը միջնորդություն էր ներկայացրել դատարան՝ Մ.Զաքարյանի նկատմամբ բռնություն գործադրելու մեջ մեղադրվող Դ.Հակոբյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրված կալանավորումը ևս երկու ամսով երկարացնելու համար։
Դատարանը նախ բավարարել է քննիչի միջնորդությունը, ապա՝ կիրառել այլընտրանքային խափանման միջոց՝ գրավ։ Քրեական գործը քննող քննիչն այսօր դիմել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին՝ դատարանի՝ գրավ կիրառելու որոշման դեմ բողոք ներկայացնելու համար։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ Արաբկիր և Քանաքեռ- Զեյթուն վարչական շրջանների դատարանը, քննելով մեղադրյալի կալանավորումը երկարացնելու քննիչի միջնորդությունը, բավարարել է պաշտպանական կողմի միջնորդությունը գրավ կիրառելու մասին: Պաշտպանական կողմը միջնորդում էր 500 հազար դրամի դիմաց գրավ կիրառել, սակայն դատարանը գրավի գումար է սահմանել 1 մլն դրամը:

Следователь обратился к прокурору для подачи апелляции на решение суда об освобождении одного из фигурантов дела о драке в местечке “Сдги гел” под залог 10/06/2015   17:09  |  Актуальная тема
Следователь обратился к прокурору для подачи апелляционной жалобы на решение суда об освобождении одного из фигурантов резонансного дела о драке в местечке под названием “Сдги гел” в Горисе Дереника Акопяна под залог.
Имеющиеся у “ФактИнфо” сведения подтвердили в Следственном комитете Армении. В ведомстве отметили, что следователь подал ходатайство в суд о продлении Д. Акопяну, обвиняемому в применении физического насилия в отношении М. Закаряна, меры пресечения в виде заключения под стражу еще на два месяца.
Суд сначала удовлетворил ходатайство следователя, а затем применил альтернативную меру пресечения в виде залога. Следователь, который расследует дело, сегодня обратился к прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия, для подачи жалобы на решение суда о применении залога.
Ранее агентство сообщило, что суд столичных административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун, рассмотрев ходатайство следователя о продлении обвиняемому меры пресечения в виде заключения под стражу, удовлетворил прошение  защиты о применении залога. Защита ходатайствовала перед судом об освобождении под залог в 500 тыс. драмов, однако суд определил сумму в 1 млн. драмов.