Սահմանադրական դատարանը բավարարեց Վարչական դատարանի դիմումը 10/06/2015   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սահմանադրական դատարանն այսօր բավարարեց ՀՀ վարչական դատարանի դիմումը, որով վիճարկվում է ՀՀ վարչական դատավարության օրենսգրքի 196-րդ հոդվածի սահմանադրականությունը:
Ելնելով ՀՀ վարչական դատարանի դիմումի հիման վրա գործի քննության արդյունքներից, ՍԴ-ն որոշեց, որ վերոհիշյալ հոդվածի դրույթը, ըստ որի նորմատիվ իրավական ակտերի իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերով վարչական դատարանի միջանկյալ դատական ակտերի դեմ բերված վերաքննիչ բողոքները քննում և լուծում է վարչական դատարանը, հակասում է Սահմանադրության 18-րդ, 19-րդ հոդվածների և 92-րդ հոդվածի 1-ին մասի պահանջներին և ճանաչվում անվավեր:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ հայտնել էր, ՀՀ վարչական դատարանի կողմից վիճարկվող հոդվածով սահմանված է, որ նորմատիվ իրավական ակտերի իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերը, ինչպես նաև այդ գործերով վարչական դատարանի միջանկյալ դատական ակտերի դեմ բերված վերաքննիչ բողոքները քննում և լուծում է վարչական դատարանը` կոլեգիալ` 5 դատավորի կազմով։
Դիմողը գտնում է, որ վերոհիշյալ գործերով վարչական դատարանի միջանկյալ ակտերը պետք է վերանայվեն ընդհանուր սկզբունքով, այն է՝ դրանք պետք է քննի վարչական վերաքննիչ դատարանը, այլ ոչ թե վարչական դատարանը:

КС Армении удовлетворил заявление Административного суда 10/06/2015   16:53  |  Лента новостей
КС Армении на заседании во вторник удовлетворил заявление Административного суда, оспаривающего конституционность статьи 196 Кодекса административного судопроизводства РА.
Исходя из результатов рассмотрения дела на основе заявления Административного суда Армении, КС постановил, что вышеупомянутое положение статьи, согласно которому апелляционные жалобы против промежуточных судебных актов Административного суда по делам об оспаривании правомерности нормативных правовых актов рассматривает и разрешает Административный суд, противоречит требованиям 18-й, 19-й статей , а также части 1 ст. 92 Конституции РА и признается недействительным.
Как уже ранее сообщало ИА “ФактИнфо”, обжалуемой статьей установлено, что дела об оспаривании правомерности нормативных правовых актов, а также апелляционные жалобы против промежуточных судебных актов Административного суда по этим делам рассматривает и разрешает Административный суд коллегиально в составе 5 судей.
Заявитель считает, что промежуточные акты Административного суда по вышеупомянутым делам должны быть пересмотрены по общему принципу, а именно: их должен рассмотреть Апелляционный, а не Административный суд.