Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը կդրվի հանրաքվեի. ԱԺ-ն որոշում ընդունեց 10/05/2015   14:47  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ազգային ժողովը 104 «կողմ», 10 «դեմ» և 3 «ձեռնպահ» ձայներով ընդունեց ՀՀ Նախագահի համար ընդունելի համարված առաջարկների հիման վրա Սահմանադրության փոփոխությունների լրամշակված նախագիծը հանրաքվեի դնելուն համաձայնություն տալու մասին որոշում:
Ինչպես և ակնկալվում էր, դեմ քվեարկեցին «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության 7 անդամներից 6-ը՝ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը, քարտուղար Արամ Մանուկյանը, անդամներ Գագիկ Ջհանգիրյանը, Նիկոլ Փաշինյանը, Հրանտ Բագրատյանը, Ստեփան Դեմիրճյանը, «Ժառանգություն» խմբակցության՝ համանուն կուսակցության միակ ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանը, «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցությունից Տիգրան Ուրիխանյանը, «Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը և խմբակցության անդամ Իշխան Խաչատրյանը:
Ձեռնպահ էին ՕԵԿ 5 պատգամավորներից մնացած 3-ը՝ խմբակցության քարտուղար Մհեր Շահգելդյանը և անդամներ Հովհաննես Մարգարյանն ու Լևոն Դոխոլյանը:
12:27 05/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՍահմանադրության փոփոխությունների նախագծում կատարված փոփոխություններին ԱԺ պատգամավորները ծանոթ չեն

Парламент Армении принял решение о вынесении проекта реформы Конституции Армении на референдум 10/05/2015   15:28  |  Актуальная тема
Национальное Собрание Армении на заседании в понедельник приняло 104 голосами "за", 10 "против" и тремя воздержавшимися решение о даче согласия на вынесении проекта реформы Конституции на референдум.
Проект реформы Конституции Армении предусматривает переход к парламентской модели правления. Согласно документу, президент Армении избирается сроком на семь лет вместо нынешних пяти. Однако один и тот же человек может избираться президентом не более одного раза. Президентом может избираться человек, достигший 40-летнего возраста, являющийся в последние 7 лет только гражданином Армении и постоянно проживающий в РА.
21 августа президент Армении Серж Саргсян направил в Национальное Собрание разработанный Специализированной комиссией по конституционным реформам при главе государства проект реформирования Основного закона. До этого президент провел консультации с представителями политических сил.