Պաշտոնական այցով Հայաստանում է Բելառուսի զինված ուժերի պատվիրակությունը 10/02/2015   10:48  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հրավերով ս.թ. հոկտեմբերի 1-ից 5-ը պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետությունում է գտնվում Բելառուսի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Օլեգ Բալակոնևը: Այս մասին տեղեկացնումէ ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Այցի ծրագրի շրջանակներում, հոկտեմբերի 1-ին գեներալ-մայոր Օլեգ Բալակոնևը առանձնազրույց է ունեցել ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ, գեներալ-գնդապետ Յուրի Խաչատուրովի հետ, որից հետո հանդիպումը շարունակցել է ընդլայնված ձևաչափով` պատվիրակությունների կազմով:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հայ-բելառուսական երկկողմ և բազմակողմ ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցությանը վերաբերվող հարցեր:
Մասնավորապես, մեծապես կարևորվել է համագործակցությունը ռազմավարական և օպերատիվ պլանավորման, մարտական պատրաստության, հետախուզության, կապի, զորքերի ավտոմատ կառավարման բնագավառներում:
Պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել այս և երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք այլ ոլորտներում կոնկրետ ծրագրեր իրականացնելու վերաբերյալ:
Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել նաև երկու երկրների շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրադրության վերաբերյալ:
Այնուհետև գեներալ-մայոր Օլեգ Բալակոնևին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև ՀՀ-ում Բելառուսի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Իգոր Նազարուկը:
Ընդգծելով դաշնակցային հարաբերությունների բարձր մակարդակը, Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է ռազմաքաղաքական մակարդակում սերտ համագործակցության կարևորությունը, ինչպես նաև երկու երկրների ռազմական և ռազմատեխնիկական ներուժը` համատեղ ծրագրերի իրականացման համար:
Նույն օրը Բելառուսի Հանրապետության զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ, գեներալ-մայոր Օլեգ Բալակոնևի գլխավորած պատվիրակությունը, ԲՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանի ուղեկցությամբ այցելել է Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշահամալիր, որտեղ ծաղկեպսակ է տեղադրել և շրջայց է կատարել թանգարանում:
Այցի ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում են նաև ԲՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի այցելությունները ՀՀ ռազմարդյունաբերական ձեռնարկություններ և մի շարք այլ հանդիպումներ:
Հոքկտեմբերի 4-ին Բելառուսի Հանրապետության բարձրաստիճան զինվորական պատվիրակությունը կմասնակցի նաև Հայաստանում անցկացվող ՀԱՊԿ «Անխախտելի եղբայրություն» խաղաղապահ զորավարժության ակտիվ փուլի և փակման արարողություններին:

Начальник Генштаба ВС Беларуси находится с официальным визитом в Армении 10/02/2015 12:51 | Лента новостей
Начальник Генерального штаба Вооруженных Сил, первый заместитель министра обороны Беларуси, генерал-майор Олег Белоконев находится с официальным визитом в Армении. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны РА.
Олег Белоконев прибыл 1 октября с пятидневным визитом в Ереван по приглашению начальника Главного штаба ВС Армении, генерал-полковника Юрия Хачатурова.
В рамках визита Олег Белоконев 1 октября провел с начальником Главного штаба ВС Армении, генерал-полковником Юрием Хачатуровым переговоры в формате тет-а-тет, которые продолжились в расширенном формате, с участием делегаций.
В ходе встречи обсуждались вопросы армяно-белорусского военного и военно-технического сотрудничества. Была достигнута договоренность относительно реализации конкретных программ в представляющих взаимный интерес сферах. Стороны обменялись мнениями по военно-политической обстановке, сложившейся вокруг двух стран.
Затем Олега Белоконева принял министр обороны Армении Сейран Оганян. Во встрече принимал участие также посол Беларуси в Армении Игорь Назарук.
Сейран Оганян придал важность тесному сотрудничеству на военно-политическом уровне, а также военному и военно-техническому потенциалу двух стран для реализации совместных программ.
Олег Белоконев в ходе своего визита планирует посетить предприятия ВПК, а также провести ряд встреч.
А 4 октября делегация Беларуси примет участие в активной фазе и церемонии закрытия проходящих в Армении учений Коллективных миротворческих сил (КМС) ОДКБ “Нерушимое братство-2015”.