Անվտանգության միջազգային երաշխիքները՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունները, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար տարրերից են 10/02/2015 12:25 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հայաստանի արտգործնախարարը ելույթ ունեցավ «ԵԱՀԿ խաղաղությանն ուղղված գործողություններին» նվիրված նախարարական հանդիպմանը
Հոկտեմբերի 1-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդանը Նյու Յորքում` ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, մասնակցեց ԵԱՀԿ տրոյկայի՝ Շվեյցարիայի, Սերբիայի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարների հովանու ներքո կազմակերպած ԵԱՀԿ խաղաղապահ առաքելություններին նվիրված նախարարական հանդիպմանը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ելույթ ունենալով քննարկմանը` Էդվարդ Նալբանդյանը մասնավորապես ասել է.
«Խաղաղապահ առաքելությունների նկատմամբ Հայաստանի մոտեցումը կարելի է գնահատել ներկա և նախկին առաքելություններում մեր ներգրավվածության աշխարհագրությամբ՝ Աֆղանստան, Իրաք, Կոսովո, Լիբանան, Մալի: Ես կցանկանայի նաև նշել, որ 4 օրից Երևանը կհյուրընկալի խաղաղապահ առաքելությունների վերաբերյալ միջազգային համաժողով, որին կմասնակցի նաև ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելությունների գծով Գլխավոր քարտուղարի օգնական Էդմոն Մյուլեն:
Խոսելով այստեղ` ՄԱԿ-ի կենտրոնակայանում, ցանկանում եմ մեկ անգամ ևս ընդգծել Միավորված ազգերի կազմակերպության կենտրոնական դերը միջազգային խաղաղության և անվտանգության ապահովման գործում, միևնույն ժամանակ` վկայակոչել մեր ընդհանուր համոզմունքը, որ ԵԱՀԿ-ն իր տարածաշրջանում հակամարտությունների խաղաղ կարգավորման առաջնային դերակատարություն ունեցող կազմակերպություն է: Ահա այս լույսի ներքո է, որ մենք դիտարկում ենք ներկա քննարկումները՝ նվիրված ԵԱՀԿ խաղաղությանն ուղղված գործողություններին, որոնց հայեցակարգը դեռ պետք է հստակեցվի մեր Կազմակերպության շրջանակներում:
Մենք համոզված ենք, որ այն պետք է առաջնորդվի և հիմնված լինի խաղաղության և անվտանգության ապահովման վերաբերյալ ԵԱՀԿ կողմից ստանձնած պարտավորությունների վրա: Այս առումով ցանկանում եմ վկայակոչել Աստանայի գագաթաժողովում ընդունված կոչը` առավել ջանքեր ներդնելու ԵԱՀԿ տարածաշրջանում առկա հակամարտությունները համաձայնեցված ձևաչափերի շրջանակներում խաղաղ և բանակցային ճանապարհով լուծելու վերաբերյալ:
Ղարաբաղյան հիմնահարցի պարագայում համաձայնեցված ձևաչափը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունն է: Հետևաբար, բոլոր միջազգային, ներառյալ` ԵԱՀԿ ջանքերը` ուղղված հակամարտության կարգավորմանը, պետք է իրականացվեն նշված ձևաչափի շրջանակներում և դրա մոտեցմանը համահունչ:
Մինսկի խմբի համանախագահներին աջակցում է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ղեկավարած թիմը, որը միակ մշտական ներկայությունն է հակամարտության գոտում և դիտարկում է հրադադարի ռեժիմի պահպանումը: Կասկածից վեր է, որ այս ներկայությունն ամրացնելը նշանակում է զորացնել Կազմակերպության կարողությունները` նպաստելու խաղաղությանը և ամրապնդելու հրադադարը շփման գծում և սահմաններին: Կազմակերպության առավել ներգրավվածությունը կարող է նպաստել երկար ժամանակ քննարկման սեղանին գտնվող միջազգային հանրության կողմից առաջարկված և նրա լիարժեք աջակցությունը վայելող հրադադարի ռեժիմի խախտումների և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծմանը, որը կհանդիսանա վստահության և անվտանգության ձևավորման կարևոր միջոց: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները այս սեպտեմբերի 28-ի իրենց հայտարարության մեջ ևս մեկ անգամ վերահաստատեցին այս կապակցությամբ իրենց առաջարկը:
Քաղաքական լուծումները պետք է որոշեն և ուղղորդեն խաղաղապահ գործողությունների ձևաչափը և հնարավոր տեղակայումը: Բազմաթիվ առիթներով Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից, այդ թվում` համանախագահ երկրների Նախագահների մակարդակով, հայտարարվել է, որ անվտանգության միջազգային երաշխիքները՝ ներառյալ խաղաղապահ գործողությունները, ղարաբաղյան հիմնահարցի կարգավորման հիմնարար տարրերից են: Դրա նպատակը՝ հակամարտության քաղաքական կարգավորման պարագայում զինված ուժերի բաժանումն է և խաղաղության պահպանումը: Ոչ մի այլ մանդատ կամ բաղադրիչ, ներառյալ` ոստիկանական գործունեություն, այս դեպքում նախատեսված չէ:
ԵԱՀԿ ընդհանուր տարածաշրջանի մարտահրավերները և հիմնախնդիրները, որոնք մենք փորձում ենք լուծել, կարող են էականորեն տարբեր լինել և դրանց համար չկան հակամարտությունների կարգավորման համընդհանուր դեղատոմսեր: Երկու օր առաջ այստեղ ՄԱԿ-ում տեղի ունեցած Առաջնորդների Խաղաղապահության հարցերով գագաթաժողովը ողջունեց ՄԱԿ-ի Խաղաղապահ գործողությունների Բարձր մակարդակի խորհրդի զեկույցը, որը զգուշացնում է՝ «շատ հաճախ մանդատները և առաքելությունները ստեղծվում են ձևանմուշների հիման վրա` ի հակառակ անհատականացվելու՝ որպես աջակցություն իրավիճակին հատուկ քաղաքական ռազմավարություններին: Յուրաքանրչյուր իրավիճակի վերաբերյալ մենք պետք է մշակենք անհատական մոտեցումներ՝ խուսափելու համաձայնեցված ձևաչափերի շրջանակներում ընթացիկ գործընթացներին վնասելուց կամ միջամտելուց»:

Налбандян: Создание механизмов расследования инцидентов в зоне карабахского конфликта станет важным механизмом формирования доверия и безопасности 10/02/2015   13:52  |  Актуальная тема
Создание механизмов расследования инцидентов в зоне нагорно-карабахского конфликта станет важным механизмом формирования доверия и безопасности. Об этом, как передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства, заявил глава МИД Армении Эдвард Налбандян на министерской встрече в Нью-Йорке, прошедшей под эгидой тройки ОБСЕ – глав МИД Швейцарии, Сербии и Германии.
"Большая вовлеченность организации может содействовать предложенной и одобренной международным сообществом и долгое время лежащей на переговорном столе инициативе по созданию механизмов расследования инцидентов, которая станет важным средством формирования доверия и безопасности. Сопредседатели МГ ОБСЕ в своем заявлении от 28 сентября в очередной раз подтвердили свое предложение по этому поводу”, - отметил глава внешнеполитического ведомства Армении.
Эдвард Налбандян отметил, что подход Армении к миротворческой деятельности можно оценить исходя из географии ее участия в нынешних и прошлых миротворческих миссиях – Афганистан, Ирак, Косово, Ливан, Мали. Министр подчеркнул, что в ближайшие дни в Ереване пройдет международный форум, посвященный миротворческим миссиям, в котором примет участие также помощник Генерального секретаря ООН по миротворческим операциям Эдмон Мюле.
Глава внешнеполитического ведомства РА в очередной раз подчеркнул центральную роль ООН в обеспечении мира и безопасности. При этом он указал на ведущую роль ОБСЕ в урегулировании конфликтов в своем регионе.
Налбандян отметил, что для карабахского конфликта форматом урегулирования является институт сопредседателей Минской группы ОБСЕ. “Следовательно, все международные усилия, в том числе ОБСЕ, должны прилагаться в рамках указанного формата и в соответствии с его подходами”, - сказал глава МИД Армении.
По его словам, МГ ОБСЕ поддерживает возглавляемая действующим председателем ОБСЕ команда. Это- единственная структура с постоянным присутствием в зоне конфликта и проводящая мониторинг соблюдения режима прекращения огня.
“Вне всяких сомнений, укрепление этого присутствия означает усиление возможностей организации, содействие миру и укреплению перемирия на границе и линии соприкосновения.
Как отметил министр, концепция действий ОБСЕ по установлению мира, должна быть уточнена в рамках организации. “Мы убеждены, что она должна базироваться на взятых ОБСЕ обязательствах по обеспечению мира и стабильности”, - отметил Налбандян, сославшись на принятый на саммите в Астане призыв прилагать больше усилий для мирного урегулирования конфликтов на пространстве ОБСЕ в рамках взаимосогласованных форматов, путем переговорного процесса.
По мению Налбандяна, политические решения должны определять и направлять формат миротворческих действий и их возможную дислокацию. “По многим поводам сопредседателями Минской группы ОБСЕ, а также на уровне президентов стран-сопредседателей было заявлено о том, что международные гарантии безопасности, включая миротворческие действия, являются одним из элементов урегулирования карабахского конфликта. Ни один другой мандат или другой компонент, включая действия полиции, в таком случае не предусмотрены”, - сказал Эдвард Налбандян.
По словам главы МИД Армении, не существует единого рецепта для решения вызовов и проблем в регионе ОБСЕ, существенно отличающихся друг друга.
“Для каждой ситуации мы должны выработать индивидуальный подход во избежание нанесения вреда текущим процессам в рамках согласованных форматов и вмешательства в них”, - резюмировал он.