Ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումնրից մեկի կողմից ձեռնարկվել է պետական սահմանի խախտման փորձ, որը կանխվել է 10/02/2015 13:12 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Հոկտեմբերի 1-ին, ժամը 22:30-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հարավ-արևմտյան հատվածում` Երասխի ուղղությամբ, հայկական կողմի համար անհայտ պատճառներով, Նախիջևանում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումնրից մեկի կողմից ձեռնարկվել է պետական սահմանի խախտման փորձ, որն արդեն իսկ նկատվել է միջդիրքային տարածությունում և կանխվել է ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Տեղի ունեցած փոխհրաձգության արդյունքում հակառակորդը հետ է նահանջել:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը նախազգուշացնում է, որ հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի նախիջևանյան ուղղությամբ լարվածության բացակայության պայմաններում հակառակորդի կողմից իրադրությունը սրելու փորձերը խստագույնս պատժվելու են:

Армянские ВС предотвратили попытку азербайджанского подразделения нарушить госграницу в районе Ерасха 10/02/2015 14:15 | Актуальная тема
Одно из подразделений азербайджанских ВС, дислоцированных в Нахичеване, пыталось накануне, по не понятным для армянской стороны причинам, нарушить государственную границу Армении в направлении Ерасха, но вылазка противника была пресечена, сообщает пресс-служба армянского оборонного ведомства.
Инцидент произошел в четверг около 22:30 по местному времени на юго-западном участке армяно-азербайджанской государственной границы.
Сообщается,что попытка нарушения государственной границы была замечена армянскими ВС уже на межпозиционном пространстве и предотвращена ими. В результате перестрелки противник отступил.
Минобороны Армении предупреждает, что в условиях отсутствия напряженности на нахичеванском направлении армяно-азербайджанской государственной границы, попытки противника обострить ситуацию будут строжайшим образом караться”, - говорится в сообщении.