Վիեննայի 2011թ. Փաստաթղթի շրջանակներում Ֆրանսիայի բազմազգ տեսչական խումբը լուսանկարել է թուրքական արտադրության TR-107-ի բեկորները 10/01/2015   14:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 28-ից հոկտեմբերի 1-ը Վիեննայի՝ 2011թ. Փաստաթղթի շրջանակներում Ֆրանսիայի բազմազգ տեսչական խումբը «Նշված շրջանի» տեսչություն է անցկացրել Հայաստանի Հանրապետության տարածքում: Այս մասին հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը:
Տեսչության շրջանակում տեսչական խումբն այցելել է 3-րդ ԲԿ զորամասերը:
Տեսուչները ցանկություն են հայտնել  լինել նաև Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում, որտեղ սեպտեմբերի 24-ին ԱՀ ԶՈՒ հրետակոծություններից զոհվել են երկու քաղաքացիական անձինք, և երկուսը ստացել բեկորային վիրավորումներ:
Նրանք այցելել են զոհվածների ընտանիքներ, զրուցել նրանց հարազատների հետ, լուսանկարել են թուրքական արտադրության TR-107 հրետանային կրակի ռեակտիվ  համալիրի  ականների բեկորները:
Հոկտեմբերի 1-ին բազմազգ տեսչական խումբն այցելել է ՀՀ ՊՆ «Բաղրամյան» զորավարժարան, որտեղ անցկացվում է ՀԱՊԿ Հավաքական խաղաղապահ ուժերի «Անխախտելի եղբայրություն-2015» զորավարժությունը: Խմբի անդամները հանդիպել են զորավարժության հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Մովսես Հակոբյանի հետ, եղել են զորավարժության ուսումնական կետերում, զրուցել մասնակից պետությունների ներկայացուցիչների հետ:
Նույն օրը՝ հոկտեմբերի 1-ն, ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը հանդիպել է ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան Ֆրանսուա Շարպանտիեի և փոխդեսպան Նիկոլա Ֆայի հետ:
Հանդիպման ընթացքում Դավիթ Տոնոյանը ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական պետական սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ու Ադրբեջանի զորքերի շփման գծում տիրող իրավիճակը:
18:58 17/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարն ու ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետն այցելել են ուսումնական կենտրոն
18:06 08/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԴիրքորոշումը, որ հրամանով արգելվում է տեղեկատվություն ստանալ զինված ուժերում գրանցված մահվան ելքով դեպքերի վերաբերյալ, չի համապատասխանում իրականությանը. Արա Նազարյան
17:54 01/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են պաշտպանական բնագավառում համագործակցությանն առնչվող հարցեր
18:53 11/06/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԵռաբլուրում կբացվի Ազատամարտիկների թանգարանը
13:47 20/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀանդիպում՝ Հայաստանի և Բելառուսի Հանրապետությունների պաշտպանության նախարարությունների միջև
18:33 18/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԿազանում անցկացվեց «Միություն-2015. Հաղթանակի ժառանգներ» հավաքը
17:11 07/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՆոր թանգարան ԵՊԲՀ ռազմաբժշկական ֆակուլտետում
16:21 04/05/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀանդիսավոր միջոցառում Տավուշի մարզի Զորական գյուղում
16:30 30/04/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում է Վրաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի ռազմաբժշկական վարչության պետի գլխավորած պատվիրակությունը

Инспекционная группа из Франции побывала в армянском селe Бердаван, подвергшемся артобстрелу со стороны азербайджанских ВС 10/01/2015 15:40 | Лента новостей
В Армении с инспекционным визитом побывала многонациональная группа из Франции. Инспекция проходила с 28-го сентября по 1-е октября в рамках реализации Венского документа от 2011 года о мерах укрепления доверия и безопасности, сообщает пресс-служба Минобороны.
В рамках визита группа побывала в частях 3-го армейского корпуса. Члены группы выразили пожелание побывать в селе Бердаван, где в результате артобстрела с азербайджанской стороны погибли две женщины, еще три человека получили осколочные ранения.
Группа из Франции навестили семьи погибших, побеседовала с их родственниками, сфотографировала осколки снарядов ЗРК TR-107 турецкого производства.
1-го октября группа побывала на полигоне имени маршала Баграмяна, где проходят миротворческие учения ОДКБ “Нерушимое братство 2015”. Члены группы встретились с командующим учениями генерал-лейтенантом Мовсесом Акопяном, псоетили учебные пункты, пообщались с представителями стран-участниц.
В тот же день первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян встретился с послом Франции Жаном Франсуа Шарпантье и вице-послом Николя Файем. Замглавы Минобороны представил ситуацию на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы и линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана.