Հայկազ Բարսեղյանի սպանության գործի շրջանակներում նոր գործ է հարուցվել. ինստիտուտի հրամանատարի տեղակալն արտոնյալ պայմաններ է ստեղծել որդու համար 10/01/2015 13:21 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՊՆ Վազգեն Սարգսյանի անվան ռազմական ինստիտուտի կուրսանտ Հայկազ Բարսեղյանի սպանության դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում նոր քրեական գործ է հարուցվել:
Մասնավորապես, ռազմական ինստիտուտի հրամանատարի տեղակալ, գնդապետ Զարմիկ Մարկոսյանը, անցնելով պաշտոնեական լիազորությունների սահմանը, անձնական այլ շահագրգռվածությունից ելնելով, դեռևս 2014թ. օգոստոսից մինչև 2015թ. հունվարի 28-ը պարբերաբար հանձնարարել է իր ենթակա համապատասխան սպաներին, առանց համապատասխան փաստաթղթային ձևակերպման, որդուն՝ նույն զորամասի կուրսանտ Գնել Թևոսյանին մի քան ժամ տևողությամբ ազատել ծառայողական պարտականությունները կատարելուց և թույլատրել բացակայել զորամասի տարածքից:
Այդ կերպ արտոնյալ պայմաններ է ստեղծել որդու համար, խաթարել է զինվորական կառավարման մարմինների և ծառայության իրականացման բնականոն ընթացքը:
Գ.Թևոսյանը համածառայողների շրջանում արհեստականորեն ստացել է առավելություն, ինչով զինծառայողների շրջանում ստեղծվել է անհավասարության մթնոլորտ:

Новое уголовное дело заведено в рамках расследования убийства курсанта Военного института Айказа Барсегяна 10/01/2015 15:06 | Криминальная хроника
Новое уголовное дело возбуждено в рамках расследования дела об убийстве курсанта Военного института имени Вазгена Саркисяна Айказа Барсегяна.Об этом сообщили “ФактИнфо” в Следственном комитете Армении.
Основанием для возбуждения дела послужил тот факт, что заместитель начальника Военного института полковник Зармик Маркосян, исходя из личной зантересованности, с августа 2014 года по январь 2015 г. периодически поручал подчиненным офицерам без оформления соответствующих документов освобождать своего сына, курсанта того же вуза Гнела Тевосяна, от выполнения служебных обязанностей и выходить за пределы территории воинской части, создавая для него тем самым привилегированные условия.
Гнел Тевосян проходит обвиняемым по делу об убийстве Айказа Барсегяна.
В рамках дела обвинения были предъявлены четверым военнослужащим той же воинской части Ваче Саакяну, Мовсесу Азаряну, Гнелу Тевосяну и Норику Саакяну. Им инкриминируют пп. 7 и 10 ч. 2 ст. 104( Убийство, совершенное группой лиц из хулиганских побуждений) УК РА. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.