Մայրն 8-ամյա որդուն դրդել է մուրացկանության, իսկ գումարները տնօրինել իր հայեցողությամբ 10/01/2015   15:49  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում ավարտվել է Վանաձոր քաղաքի բնակչուհու կողմից 8-ամյա որդուն մուրացկանության հետ կապված գործողություններ կատարելուն ներգրավելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության՝ նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցներով պարզվել է, որ Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքի  բնակչուհի, ազգությամբ ռուս, 3 անչափահաս երեխաների մայր Տ. Պիսարևան իր անչափահաս 8-ամյա որդուն 2015 թվականի հունիս-օգոստոս ամիսներին պարբերաբար ներգրավել է մուրացկանություն կատարելու մեջ:
8-ամյա տղան Վանաձոր քաղաքի մարդաշատ վայրերում մոր հորդորով տարբեր քաղաքացիներից մուրացել և նրան է փոխանցել գումարներ, որոնք վերջինս տնօրինել է՝ ըստ իր հայեցողության:
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ` մորը մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 166.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, և նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին, մեղադրական եզրակացությունը հաստատվել է, և գործն ուղարկվել Լոռու մարզի ընդհանուր իրավասության դատարան:

Русскую женщину из армянского Ванадзора обвиняют в вовлечении 8-летнего сына в занятие попрошайничеством 10/01/2015   16:29  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Лорийской области завершено производство предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по факту вовлечения жительницей города Ванадзор своего 8-летнего сына в попрошайничеством, сообщается на сайте СК Армении.
Следствием было установлено, что жительница города Ванадзор Лорийской области, русская по национальности, мать троих несовершеннолетних детей Т. Писарева вовлекала своего 8-летнего сына в систематическое занятие попрошайничеством в период с июня по август 2015 года. 8-летний ребенок, вняв уговорам матери, просил в многолюдных местах у прохожих милостыню и отдавал ей деньги, которыми она распоряжалась по своему усмотрению.
“На основе совокупности добытых в ходе досудебного производства доказательств матери предъявлено обвинение по части 2 статьи 166.1 Уголовного кодекса РА, и в отношении нее избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия. Обвинительное заключение утверждено, дело направлено в суд общей юрисдикции Лорийской области”, - говорится в сообщении.