Դատախազը վերացրել է Բաղրամյան պողոտայում քաղաքացիների դեմ հարուցված քրեական գործը կարճելու որոշումը 10/01/2015   11:19  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատախազությունը վերացրել է  2015 թվականի հունիսի 22-ին Բաղրամյան պողոտայում հասարակական կարգը խախտելու վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքիի 258-րդ հոդվածի առաջին մասի հատկանիշներով՝ խուլիգանությունը,  հարուցված քրեական գործը կարճելու մասին Քննչական կոմիտեի որոշումը։  Դատախազությունը ցուցում է տվել քննիչին շարունակել նախաքննությունը:
Գործը հարուցվել էր  ինտերնետային լրատվական կայքի հրապարակման հիման վրա` Արաբկիրի դատախազության կողմից:
Ինչպես նշվում էր, այն ժամանակ քրեական գործ հարուցելու մասին դատախազի որոշման մեջ, «լրատվության միջոցի հաղորդման ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ  2015 թվականի հունիսի 22-իայն՝ սկսած ժամը 19։30-ից, տևական ժամանակ մի խումբ անձինք, անօրինական  հավաք, երթ, ապա նաև նստացույց կազմակերպելով, Երևան քաղաքի Բաղրամյան պողոտայում ամբողջությամբ խափանել են հասարակական տրանսպորտի երթևեկությունը, բազմաթիվ քաղաքացիների ազատ տեղաշարժվելու սահմանադրական իրավունքը, խաթարել անդորրը՝ դրանով իսկ դիտավորությամբ կոպիտ կերպով խախտել են հասարակական կարգը՝ բացահայտ անհարգալից վերաբերմունք դրսևորելով հասարակության անդամների նկատմամբ»։
Նախաքննության շրջանակում քննչական մարմիններին ներկայացված բոլոր անձինք հարցաքննվել էին որպես վկա և ազատ արձակվել։
Նախաքննությունն իրականացրել է Երևանի քննչական վարչության վարույթում, որտեղ գտել են, որ Բաղրամյան պողոտայում հունիսի 22-ին հավաքված բնակչության գործողություններում հանցակազմ չկա և կարճել քրեական գործի վարույթը, սակայն դատախազը վերացրել է որոշումը` ցուցում տալով շարունակել քննչական գործողությունները:
09:00 12/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲաղրամյան պողոտայի բնականոն երթևեկությունն ամբողջությամբ վերականգնված է
17:18 29/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԲողոքի ակցիայի մասնակիցները կփակեն Հանրապետության հրապարակը
22:43 28/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԽաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բռնություններ կիրառած ոստիկաններին մեղադրանք առաջադրելու միջնորդությունների լուծումը հետաձգվել է
18:45 23/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԷլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ ցույցերի ընթացքում ևս 3 ոստիկան կարգապահական խախտում է թույլ տվել. նրանց խիստ նկատողություն է հայտարարվել
14:29 13/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՔննության արդյունքներով՝ ոստիկանության մի խումբ ծառայողներ թույլ են տվել կարգապահական խախտումներ
12:29 10/07/2015  |  Քրեական խրոնիկոնՍահմանափակել են հավաքների ազատության իրավունքը և վիրավորել արժանապատվությունը. ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակ
17:16 08/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղինակ Շուշանյանը կոչ է արել պատգամավորներին ստեղծել քաղաքական ճգնաժամ
14:38 07/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Կոշկակարանո՞ց տանենք՝ այս տղու բերանը բացելու համար». ցուցարարի բերանի կարերը քանդվել են

Прокурор отменил решение СК Армении о прекращении уголовного дела против участников июньских событий на проспекте Баграмяна в Ереване 10/01/2015   11:46  |  Актуальная тема
Прокуратура отменила решение Следственного комитета Армении о прекращении уголовного дела против ряда митингующих на проспекте Баграмяна в Ереване 22 июня 2015 года.
Дело было заведено прокуратурой Арабкира по статье 258 (хулиганство) на основе публикации информационного сайта.
Как сообщалось в тогдашнем решении прокурора о возбуждении уголовного дела, “при изучении сообщения СМИ выяснилось, что 22 июня 2015 года, начиная с 19:30, группа лиц длительное время проводила незаконные митинг, шествие, а затем, организовав сидячую манифестацию на проспекте Маршала Баграмяна, полностью парализовала движение общественного транспорта и воспрепятствовала конституционному праву граждан на свободу передвижения, тем самым умышленно нарушив общественный порядок и проявив неуважительное отношение к членам общества».
В рамках расследования дела все явившиеся в следственный орган лица были допрошены в качестве свидетелей и отпущены.
Дело находилось в ведении следственного управления по городу Ереван, которое прекратило производство по уголовному делу за отсутствием состава преступления в действиях собравшихся 22 июня на проспекте Баграмяна, однако прокурор отменил данное решение, дав указание продолжить следственные действия.
Новость вызвала в обществе бурю негодования, вылившуюся в многодневные акции протеста с требованием отменить данное решение, которые начались 19 июня с сидячей манифестации на площади Свободы. Не дождавшись выполнения своих требований, 22 июня вечером митингующие двинулись шествием к проспекту Маршала Баграмяна, где расположена резиденция главы государства, однако их путь преградил кордон полиции.