Նախագահը Վաշինգտոնում հանդիպումներ է ունեցել հայկական կազմակերպությունների և համայնքի ներկայացուցիչների հետ 10/01/2015   09:53  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 30-ին Վաշինգտոնում հանդիպումներ է ունեցել «Ամերիկայի հայկական համագումար» կազմակերպության ղեկավար անդամների, «Հայ դատի» գրասենյակի և ԱՄՆ արևելյան ափի ՀՅԴ ղեկավարության հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանրապետության Նախագահը ողջունել և կարևորել է համահայկական նշանակության հարցերով Միացյալ Նահանգներում մշտապես զբաղվող հայկական կազմակերպությունների գործունեությունը, բարձր գնահատել նրանց դերը նաև հայ-ամերիկյան հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում, քննարկել վերոնշյալ կազմակերպությունների ընթացիկ գործունեությանը, նաև` դրանց հեռանկարին վերաբերող հարցեր` նկատի առնելով արագ փոփոխվող աշխարհում ի հայտ եկող նոր իրողություններն ու մարտահրավերները, որոնք պահանջում են նորովի, համարժեք մոտեցումներ ու գործողություններ:
Սերժ Սարգսյանը ներկայացրել է ԱՄՆ իր աշխատանքային այցի ընթացքում ունեցած հանդիպումներն ու ՄԱԿ-ի Գլխավոր վեհաժողովի 70–րդ նստաշրջանում ունեցած ելույթի հիմնական շեշտադրումները, Ադրբեջանի կողմից հատկապես վերջին օրերին հրադադարի խախտման հետևանքով հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծում առաջացած լարված իրավիճակը, նաև պատասխանել հանդիպման մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Վերոնշյալ հանդիպումների ժամանակ անդրադարձ է եղել Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին: Հայկական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները շնորհակալություն են հայտնել Հանրապետության Նախագահին` սիրիահայության աջակցության խնդիրների լուծումը պետական հոգածության ներքո պահելու, Հայաստանում մեր հայրենակիցներին ապաստան տալու, նաև Սիրիայում նրանց հնարվորինս աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Սեպտեմբերի 30–ի երեկոյան Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ–ում ՀՀ դեսպանությունում հանդիպում կունենա նաև ԱՄՆ հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ:

Президент Армении встретился в Вашингтоне с представителями армянских организаций 10/01/2015   11:22  |  Актуальная тема
Президент Армении Серж Саргсян встретился в Вашингтоне с членами руководящего состава организации “Армянская ассамблея Америки”, офиса “Ай дат” и Центрального комитета АРФ "Дашнакцутюн" Восточного побережья США.
Президент Армении придал важность деятельности армянских организаций, занимающихся решением общеармянских вопросов в США, высоко оценил их роль в развитии и укреплении армяно-американских отношений, обсудил вопросы, касающиеся их текущей деятельности и ее перспективы с учетом новых реалий и вызовов быстро меняющегося мира, требующих новых подходов и соответствующих действий.
Серж Саргсян представил им встречи, прошедшие в рамках его рабочего визита в США, в ходе которых речь также зашла о ситуации на Ближнем Востоке, и основные тезисы своего выступления на 70-ой сессии Генассамблеи ООН.
Стороны обсудили сложившуюся в результате нарушения Азербайджаном стороной режима прекращения огня ситуацию на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения с Нагорным Карабахом и ответил на интересующие участников встречи вопросы.
Представители армянских организаций поблагодарили Сержа Саргсяна за решение вопроса поддержки и помощи сирийским армянам под эгидой государства, за предоставление им убежища в Армении, а также за оказание по возможности им помощи на территории Сирии.