Քննչական մարմինը Սյունիքի մարզպետի որդու խափանման միջոցը փոփոխելու միջնորդություն է ներկայացրել 09/30/2015   13:01  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախաքննական մարմնից ՀՀ գլխավոր դատախազությունը միջնորդություն է ստացել Սյունիքի մարզպետի որդու՝ Տիգրան Խաչատրյանի խափանման միջոց կալանավորումը փոփոխելու վերաբերյալ:
Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում այսօր հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանը: Քննչական մարմինը գտնում է, որ  առերես հարցաքննության արդյունքում նոր հանգամանքներ են ի հայտ եկել:
Սդղի գյոլ կոչվող տարածքում ծեծկռտուքի գործով դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազը կուսումնասիրի միջնորդությունը և իր վերաբերմունքը կհայտնի այդ կապակցությամբ:
Գլխավոր դատախազը հայտարարեց, որ ինքը չունի որևէ կանխակալ վերաբերմունք որևէ անձի խափանման միջոցի վերաբերյալ. այն ընտրվում կամ փոփոխվում է կոնկրետ հանգամանքների ու ապացույցների գնահատմամբ: Բոլոր գործերով խափանման միջոցը փոփոխվում է, երբ վերանում են անձի՝ կալանավորման մեջ պահելու հիմքերն ու անհրաժեշտությունը: Այս գործն էլ բացառություն չէ: Նշել է Գ.Կոստանյանը:
Գլխավոր դատախազը հիշեցրեց, որ ժամանակին դատավարական հսկողություն իրականացնող  դատախազը ցուցում էր տվել քննիչին Տ.Խաչատրյանին կալանավորելու միջնորդությամբ դիմել դատարան, միջնորդությունը բավարարվել էր, քանի որ կար անձին կալանավորելու անհրաժեշտություն:
«Հիմա էլ քննչական մարմինը միջնորդել է, որպեսզի խափանման միջոցը վերանայվի: Եթե պարզվի, որ կալանավորման հիմքերը վերացել են, համապատասխան որոշում կկայացվի»,- պարզաբանեց գլխավոր դատախազը:
Ի պատասխան լրագրողներից մեկի հարցի՝ Սյունիքի մարզպետի ընտանիքի հետ ունեցած իր հարաբերությունների մասին Գևորգ Կոստանյանը նշեց. «Ես չունեմ հարաբերություն, և ինձ համար Խաչատրյանների ընտանիքը բոլոր մնացած ընտանիքների պես ընտանիք է: Որևէ մտերիմ, ոչ մտերիմ, թշնամական, բարեկամական, ցանկացած այլ դրսևորմամբ հարաբերություն չունեմ»:

Следствие ходатайствует об изменении меры пресечения сыну губернатора Сюникской области Армении 09/30/2015   13:26  |  Актуальная тема
Генеральная прокуратура Армении получила от следственного органа ходатайство об изменении избранной в отношении сына губернатора Сюникской области Армении меры пресечения в виде заключения под стражу в связи с вновь открывшимися обстоятельствами по делу об инциденте в местечке Сдги гел в Горисе. Об этом на встрече с журналистами в среду сообщил генпрокурор Армении Геворк Костанян.
Следственный орган считает, что по итогам перекрестного допроса в деле появились новые обстоятельства.
Прокурор, осуществляющий надзор по делу о драке в местечке Сдги гел на юге Армении, рассмотрит ходатайство и огласит свою позицию.
Генпрокурор заявил, что у него нет предвзятого отношения к выбору меры пресечения в отношении того или иного лица. “Изменение меры пресечения по всем делам имеет место по итогам оценки конкретных обстоятельств и доказательств и при отпадении оснований и необходимости для содержания лица под стражей. Это дело тоже не является исключением”, - пояснил Г. Костанян.
Напомним, сын губернатора Сюника, его брат и племянник, который находился в розыске и нашелся недавно, обвиняются в причинении вреда средней тяжести здоровью братьев Закарянов в ходе инцидента в местечке под названием “Сдги гел” в Горисе.