Քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը, միջազգային զարգացումներին և ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցեր 09/30/2015   17:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ընդունել է Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Մոհամմադ Ռեյիսիին:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ պաշտպանության նախարարը նշել է, որ վերջին շրջանում Հայաստան-Իրան հարաբերությունների զարգացման դինամիկան արտահայտում է կողմերի միջև հաստատված բարձր մակարդակի հարաբերությունները շարունակաբար զարգացնելու փոխադարձ վճռականությունը:
Ինչպես հայտնում է ՊՆ լրատվական ծառայությունը, Սեյրան Օհանյանը նշել է, որ Մոհամմադ Ռեյիսին Հայաստանում իր պաշտոնավարման ընթացքում իրականացրել է շատ ակտիվ և արգասաբեր աշխատանք՝ նպաստելով Իրանի և Հայաստանի համագործակցության ընդլայնմանն ու ակտիվ փոխգործակցությանն ամենատարբեր ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանը, միջազգային զարգացումներին և ԼՂ հակամարտությանն առնչվող հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Ռեյիսիին Հայաստանում իր պաշտոնավարման ժամանակահատվածում, որպես տարածաշրջանի առանցքային երկրի դիվանագիտական առաքելության ղեկավարի կատարած աշխատանքի համար, վերջինիս մաղթելով հաջողություններ և նորանոր բարձրունքներ հետագա աշխատանքային գործունեության մեջ, իսկ Իրանի բարեկամ ժողովրդին խաղաղություն և բարեկեցություն:

Глава Минобороны Армении обсудил с иранским послом вопросы региональной безопасности и карабахское урегулирование 09/30/2015 18:22 | Лента новостей
Министр обороны Армении Сейран Оганян встретился с завершающим дипломатическую миссию в РА послом Исламской Республики Иран Мохаммадом Реиси.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, С. Оганян отметил, что в последний период динамика развития отношений между Арменией и Ираном выражается во взаимной решимости последовательно укреплять связи.
По словам главы Минобороны Армении, посол Реиси за время пребывания в должности вел активную и плодотворную деятельность, содействуя расширению отношений между Арменией и Ираном в различных сферах. В ходе встречи речь также зашла о вопросах, йасающихся региональной безопасности, международных событий и урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Сейран Оганян поблагодарил иранского посла за работу на посту главы дипломатической миссии страны, играющей ключевую роль в регионе, пожелал ему удачи и новых достижений в дальнейшей деятельности, а дружественному народу Ирана - мира и процветания.