Խորհրդատվական ընկերությունն ավարտել է էներգետիկ ոլորտի ուսումնասիրության 1-ին փուլը և խորհուրդ է տալիս «պահպանել վերջնական սակագինն ընթացիկ մակարդակում» 09/30/2015   12:02  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը հրապարակել է «Դելոյթ ընդ Տուշ» միջազգային խորհրդատվական ընկերության կողմից կատարված էներգետիկ ոլորտի ուսումնասիրության առաջին փուլի արդյունքները: Նշենք, որ սակագնի փոփոխության հնարավորությունն այս ուսումնասիրությունը չի դիտարկել, այլ միայն բացահայտել է, թե ինչու է այն Հայաստանում պարբերաբար թանկանում:
Ուսումնասիրության հեղինակները փաստում են, որ Էլեկտրաէներգիայի սակագինն ամենաբարձրն է ԱՊՀ-ում: Այն երկու անգամ թանկ է Վրաստանում, եռակի թանկ Ռուսաստանում գործող սակագներից: Բացի այդ, եթե մեր երկրում արտադրողների համար էլեկտրաէներգիան11%-ով ցածր է, քան բնակչության համար, ապա ԱՊՀ այլ երկրներում իրադրությունը հակառակն է: Օրինակ՝ Ղազախստանում անհատ բաժանորդների համար սակագինը 20%-ով ավելի էժան է:
Իսկ հայաստանյան թանկ սակագինն ուսումնասիրության հեղինակները պատճառաբանում են հետևյալ գործոններով. չնայած մեր երկրի էլեկտրաէներգիայի 70%-ը արտադրվում է հիդրո և ատոմային կայաններում, բայց սակագին որոշողը «Հրազդանի» ՋԷԿ-ն է` իր արտադրած թանկ էլեկտրաէներգիայիով: Հաջորդ գործոնն էլ ներկրվող գազի բարձր գինն է:
Ուսումնասիրությունը փաստում է նաև, որ ՀԷՑ-ը արտադրող կայաններին 23 մլրդ դրամի պարտք ունի: Եվ, եթե պետությունը կարողանար փոխհատուցել այդ պարտքերի գոնե միայն մեկ երրորդ մասը, դա թույլ կտար սակագինը պահել 33,9 դրամ/կՎտժ մակարդակում: Բայց ադյ որոշումն, ըստ փորձագետների, Հայաստանի էներգահամակարգը կկանգնեցներ ֆինանսական ճգնաժամի եզրին, ինչի արդյունքում 2015թ. վերջին ՀԷՑ-ը ստիպված կլիներ դեֆոլտ հայտարարել:
«Կատարված վերլուծության արդյունքում մենք եզրահանգեցինք, որ ՀԱԷԿ-ի վերանորոգման ծրագրի բաշխումը երկու սակագնային տարիների միջև, «Հրազդան -5»-ի նոր բլոկի բեռնավորման հետ մեկտեղ, թույլ կտա պահպանել վերջնական սակագինը ընթացիկ մակարդակում»,- ավարտելով հաշվետվությունը, նշում են դրա հեղինակները: Դե իսկ «սակագնի ընթացիկ մակարդակ» ասելով նրանք նկատի ունեն ՀԾԿՀ որոշմամբ, 2015թ. օգոստոսի 1-ից ուժի մեջ մտած 48,8 դրամ սակագինը, որի ծանրությունը, հիշեցնենք, ՀՀ շարքային քաղաքացին առայժմ չի զգացել, քանի որ սակագնի ավելացած մասն առայժմ սուբսիդավորվում էպետության կողմից:
Ի դեպ, ուսումնասիրության հեղինակները նաև հիշեցնում են, որ վերջին 6 տարվա ընթացքում Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի սակագինը 4 անգամ բարձրացվել է. 2009թ.-ին՝ 24% -ով և ևս 3 անգամ 2013 – 2015թթ.-ին` ընդհանուր առմամբ` 70%ով: Ասել է թե` 6 տարվա ընթացքում Հայստանում էլեկտրաէներգիան թանկացել է շուրջ 100%-ով:
Բայց դա, ուսումնասիրության հեղինակների կարծիքով, համադրելի է 2000թ.-ից ի վեր տեղի ունեցած սղաճի դինամիկայի հետ: Իսկ թե ինչու է սակագնի 6 տարվա թանկացումը համեմատվում 15 տարվա սղաճի ցուցանիշի հետ, ուսումնասիրության հեղինակները չեն մեկնաբանում:
18:26 13/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀԷՑ խորհրդատվությունը կիրականացնի «Deloitte» ընկերությունը
17:51 12/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀԾԿՀ-ն արդեն ստանում է գնային առաջարկներ. «Իրազեկ Քաղաքացիների Միավորում»
18:47 10/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀԷՑ-ում իրականացվելիք աուդիտի վերաբերյալ քննարկում՝ Կառավարությունում
18:29 31/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԷներգետիկ ոլորտի աուդիտը չի սկսվել. Ո՞վ է վճարելու վաղվանից թանկացող էլեկտրաէներգիայի դիմաց
09:24 30/07/2015  |  ՄամուլՄինչև հոկտեմբեր ՀԷՑ-ի սեփականատերը փոխվելու է. «Ժամանակ»
12:09 27/07/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՀԾԿՀ-ն՝ ՀԷՑ-ի աուդիտի մասին. խորհրդատվական ծառայություն մատուցող 5 խոշոր ընկերությունների ուղարկվել են հրավեր-առաջարկներ

КРОУ Армении обнародовала результаты первого этапа исследования энергетической сферы страны 09/30/2015 13:06 | Актуальная тема
Комиссия по регулированию общественных услуг Армении обнародовала результаты первого этапа исследования энергетической сферы, проведенного консалтинговой фирмой “Делойт енд Туш”. Отметим, что в исследовании не рассматривалась возможность пересмотра тарифа на электроэнергию, а лишь причины его периодического удорожания.
Авторы исследования констатируют, что тариф на электроэнергию в Армении – один из самых дорогих в СНГ. Он вдвое дороже, чем в Грузии и втрое - чем в России. Кроме того, если в нашей стране тариф на электроэнергию для производителей на 11% дешевле тарифа, действующего для населения, то в других странах СНГ диаметрально противоположная ситуация. К примеру, в Казахстане тариф на электроэнергию для абонентов на 20% дешевле.
Дороговизна электроэнергии в Армении, по мнению авторов исследования, обусловлена следующими факторами: несмотря на то, что 70% электроэнергии в нашей стране производится на ГЭС и АЭС, однако размер тарифа определяет Разданская ТЭЦ, производящая дорогое электричество. В числе основных причин также высокая цена на поставляемый газ.
Исследование также выявило, что ЗАО “Электрические сети Армении” задолжало производящим электроэнергию станциям 23 млрд. драмов. Если государство было бы в состоянии погасить хотя одну треть задолженности, то это позволило бы удержать тариф на уровне 33.9 драма за кВт/ч. Однако это решение, по словам экспертов, подтолкнуло бы энергетическую систему Армении к краю финансового кризиса, в результате чего в конце 2015 года “Элсети Армении” вынуждены были бы объявить о дефолте.
Эксперты по итогам проведенного исследования пришли к заключению, согласно которому распределение между двумя тарифными годами программы реконструкции Армянской АЭС вместе с запуском нового блока “Раздан-5” позволит сохранить окончательный тариф на нынешнем уровне.
Новость вызвала в обществе бурю негодования, вылившуюся в многодневные акции протеста с требованием отменить данное решение, которые начались 19 июня с сидячей манифестации на площади Свободы. Не дождавшись выполнения своих требований, 22 июня вечером митингующие двинулись шествием к проспекту Маршала Баграмяна, где расположена резиденция главы государства, однако их путь преградил кордон полиции.