Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Իտալիայի և Շվեդիայի վարչապետների հետ (Լուսանկարներ) 09/29/2015 11:40 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Աշխատանքային այցով ԱՄՆ-ում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել Իտալիայի Հանրապետության վարչապետ Մատեո Ռենցիի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Սերժ Սարգսյանը և Մատեո Ռենցին քննարկել են հայ-իտալական քաղաքական երկխոսության և առևտրատնտեսական փոխգործակցության օրակարգի հարցերի լայն շրջանակ, անդրադարձել նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում երկու երկրների համագործակցությանը:
Զրուցակիցները երկուստեք գոհունակությամբ են ընդգծել, որ Հայաստանի և Իտալիայի միջպետական կապերը մշտապես զարգացել են փոխըմբռնման ոգով, սակայն, նրանց կարծիքով, երկու երկրների ներուժը թույլ է տալիս առավել սերտացնել երկկողմ հարաբերությունները:
ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի վարչապետը կարևորել են երկու երկրների միջև կայուն քաղաքական երկխոսության ակտիվացումը, որին, զրուցակիցների համոզմամբ, կարող են զգալիորեն նպաստել հաճախակի փոխայցերը: Այդ համատեքստում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ջերմությամբ է հիշել ս.թ. ապրիլին Իտալիա կատարած իր պաշտոնական այցը և դրա ընթացքում Նախագահ Սերջո Մատարելայի հետ ունեցած բովանդակալից ու հետաքրքիր հանդիպումը:
Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, թե համատեղ ջանքերով երկու երկրները կարող են որակական նոր մակարդակի բարձրացնել հայ-իտալական միջպետական հարաբերությունները, ինչպես նաև` համագործակցությունը Եվրոպական Միության շրջանակներում։
Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Իտալիան Հայաստանի համար կարևոր է նաև որպես ԵՄ առաջատար երկիր, որի հետ համընդգրկուն համագործակցության զարգացումը շարունակում է ծանրակշիռ տեղ զբաղեցնել Հայաստանի արտաքին քաղաքական օրակարգում։ Նախագահը հույս է հայտնել, որ Իտալիան կշարունակի աջակցել ՀՀ-ԵՄ ընթացիկ օրակարգի իրականացմանը:
Հանրապետության Նախագահը կարևորել է 2012թ-ից հայ-իտալական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգում իր ուրույն տեղն զբաղեցնող ռազմական փոխգործակցությունը` ընդգծելով, որ ռազմական ոլորտում համագործակցությունը չի սահմանափակվում երկկողմ ձևաչափով․ անցյալ նոյեմբերից 32 հայ խաղաղապահ ՄԱԿ-ի խաղաղապահ ուժերի իտալական հրամանատարության ներքո ծառայություն է իրականացնում Լիբանանում, ինչը, ըստ Նախագահի, հիրավի, կարելի է համարել հայ-իտալական համագործակցության հաջողված օրինակ։
ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի վարչապետը հանդիպմանը երկուստեք կարևորել են նաև խորհրդարանական դիվանագիտության նշանակությունը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում:
Նշելով, որ հայ-իտալական օրակարգի կարևորագույն բաղկացուցիչներից մեկն առևտրատնտեսական հարաբերություններն են` զրուցակիցները գոհունակությամբ են արձանագրել, որ վերջին 4 տարվա ընթացքում, չնայած գլոբալ ֆինանսատնտեսական ճգնաժամին, երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունն զգալիորեն մեծացել է: Ավելին՝ նախորդ տարվա ցուցանիշով, Իտալիան ԵՄ երկրների շարքում Հայաստանի 2-րդ առևտրային գործընկերն է (Գերմանիայից հետո): Սա, կողմերի համոզմամբ, վկայում է, որ ավելի լավ արդյունքների հասնելու լուրջ ներուժ կա, որի ուղղությամբ անհրաժեշտ է ակտիվ ջանքեր ներդնել:
ՀՀ Նախագահը և Իտալիայի վարչապետն անդրադարձել են տարածաշրջանային խնդիրներին և մարտահրավերներին, այդ թվում` ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման բանակցային գործընթացի ներկա փուլին և առկա խնդիրներին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ որպես բարեկամ երկիր՝ Հայաստանի համար կարևոր է Իտալիայի շարունակական հավասարակշռված դիրքորոշումը ԼՂ հիմնահարցում։
Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում հանդիպում է ունեցել նաև Շվեդիայի Թագավորության վարչապետ Ստեֆան Լյովենի հետ:
Նախագահը բարձր է գնահատել հայ-շվեդական համագործակցությունը, որը, ըստ նրա, վերջին տարիներին նկատելի զարգացում է արձանագրել՝ նշանավորվելով արտաքին գերատեսչությունների ղեկավարների ակտիվ երկխոսությամբ, դեսպանությունների բացմամբ, բազմաբնույթ փոխայցերի իրականացմամբ:
ՀՀ Նախագահը և Շվեդիայի վարչապետը հայ-շվեդական համագործակցության օրակարգում կարևոր տեղ են վերապահել Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին և փոխգործակցությանը: Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է Շվեդիայի՝ որպես Արևելյան գործընկերության համահեղինակ երկրի դերակատարումը Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ամրապնդման գործում:
Զրուցակիցները նշել են երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման անհրաժեշտությունը, ընդգծելով, որ այդ ոլորտում արձանագրված ցուցանիշներն այսօր, ցավոք, դեռևս չեն համապատասխանում Հայաստանի և Շվեդիայի տնտեսական փոխգործակցության առկա մեծ ներուժին, որի ամբողջական բացահայտման համար, կողմերի համոզմամբ, անհրաժեշտ է պետական մակարդակով խթանել փոխադարձ շփումները, տեղեկատվության փոխանակումը, ձևավորել իրավական լիարժեք բազա, կազմակերպել գործարար համաժողովներ։
Հանդիպմանը Նախագահ Սերժ Սարգսյանը կարևորել է Շվեդիայի հավասարակշռված մոտեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման հարցում:
Կողմերն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում համագործակցությանը վերաբերող հարցերի:
Սերժ Սարգսյանը և Ստեֆան Լյովենը կարևորել են բարեկամ երկու երկրների միջև խորհրդարանական համագործակցության ակտիվացումը:

Президент Армении встретился в Нью-Йорке с премьер-министрами Италии и Швеции 09/29/2015   16:50  |  Актуальная тема
Находящийся с рабочим визитом в США Президент Серж Саргсян 28 сентября в Нью-Йорке встретился с премьер-министром Италии Маттео Ренци, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Серж Саргсян и Маттео Ренци обсудили широкий круг вопросов повестки дня армяно-итальянского политического диалога и торгово-экономического взаимодействия, коснулись сотрудничества двух стран в рамках международных организаций.
Собеседники подчеркнули, что межгосударственные связи Армении и Италии всегда развивались в духе взаимопонимания, однако, по их мнению, потенциал двух стран позволяет углубить двусторонние отношения. Президент Армении и премьер Италии отметили важность активизации стабильного политического диалога между двумя странами, которому, по убеждению собеседников, могут ощутимо способствовать частые взаимные визиты. В этом контексте Президент Серж Саргсян с теплотой вспомнил совершенный им в апреле с.г. официальный визит в Италию и состоявшуюся в его ходе содержательную и интересную встречу с Президентом Серджо Маттареллой.
Глав армянског государства подчеркнул, что совместными усилиями две страны могут поднять на качественно новый уровень армяно-итальянские межгосударственные отношения, а также сотрудничество в рамках Европейского союза.
Серж Саргсян подчеркнул, что Италия для Армении важна как ведущая страна ЕС, с которой развитие всеобъемлющего сотрудничества продолжает занимать весомое место во внешнеполитической повестке дня Армении. Президент выразил надежду, что Италия продолжит содействовать реализации текущей повестки дня РА-ЕС.
Президент Армении отметил важность военного сотрудничества, с 2012 года занимающего свое особое место в повестке дня армяно-итальянских двусторонних отношений, подчеркнув, что в военной сфере сотрудничество не ограничивается двусторонним форматом: с ноября прошлого года 32 армянских миротворца под итальянским командованием миротворческих сил ООН несут службу в Ливане, что, по словам Президента, воистину можно считать успешным опытом армяно-итальянского сотрудничества.
В ходе встречи Серж Саргсян и Маттео Ренци также отметили важное значение парламентской дпломатии в деле развития двусторонних отношений.
Отметив, что одним из важных компонентов армяно-итальянской повестки дня являются торгово-экономические отношения, собеседники с удовлетворением констатировали, что в течение 4 последних лет, несмотря на глобальный финансово-экономический кризис, торговый оборот между двумя странами ощутимо увеличился. Более того, по показателям прошлого года Италия в ряду стран – членов ЕС является 2-м торговым партнером Армении (после Германии). Это, по убеждению сторон, свидетельствует о том, что есть серьезный потенциал для достижения лучших результатов, в направлении реализации которого необходимо предпринять активные шаги.
Президент Армении и премьер Италии коснулись региональных проблем и вызовов, в том числе нышешнего этапа переговорного процесса мирного урегулирования нагорно-карабахской проблемы и имеющихся вопросов.
Президент Серж Саргсян подчеркнул, что как дружественной стране, для Армении важна постоянная сбалансированная позиция Италии по нагорно-карабахской проблеме.
Серж Саргсян 28 сентября в Нью-Йорке встретился также с премьер-министром Швеции Стефаном Лёвеном.
Президент высоко оценил армяно-шведское сотрудничество, которое, по его словам, в последние годы заметно развивалось, ознаменовавшись активным диалогом глав внешних ведомств, открытием посольств, осуществлением разнообразных взаимных визитов.
Президент Армении и премьер-министр Швеции в повестке дня армяно-шведского сотрудничества отвели важное место отношениям и сотрудничеству Армения-ЕС. Серж Саргсян подчеркнул роль Швеции, как страны – соавтора Восточного партнерства в деле укрепления отношений Армения-ЕС.
Собеседники отметили необходимость развития двусторонних торгово-экономических связей, подчеркнув, что зафиксированные в этой сфере показатели сегодня, к сожалению, еще не соответствуют имеющемуся большому потенциалу экономического сотрудничества Армении и Швеции, для полного выявления которого, по убеждению сторон, необходимо на государственном уровне стимулировать взаимные контакты, обмен информацией, сформировать полноценную правовую базу, организовать бизнес-форумы.
В ходе встречи Серж Саргсян отметил важность сбалансированного подхода Швеции в вопросе мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
Стороны коснулись также вопросов, касающихся сотрудничества в рамках международных организаций.
Серж Саргсян и Стефан Лёвен отметили важность активизации парламентского сотрудничества между двумя дружественными странами.