Օմբուդսմենը բացահայտել է կոռուպցիոն ռիսկեր գիտական աստիճանների շնորհման գործընթացում 09/29/2015   11:34  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ կրթության և գիտության նախարարության ենթակայության տակ գտնվող Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողովը (ԲՈՀ) խախտել է պրոֆեսոր, տնտեսական գիտությունների թեկնածու Ամալյա Սարիբեկյանի իրավունքը: Այս մասին հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ՄԻՊ գրասենյակը:
Պրոֆեսոր Սարիբեկյանը Երևանի պետական համալսարանի տնտեսագիտության  մասնագիտական խորհրդում հրապարակային պաշտպանել է իր դոկտորական ատենախոսությունը, ինչի արդյունքում Խորհուրդը որոշել է նրան շնորհել տնտեսագիտության դոկտորի գիտական աստիճան և դիմել Բարձրագույն որակավորման հանձնաժողով՝ աշխատանքը հաստատելու և համապատասխան վկայագիր տալու համար: ԲՈՀ-ը, ելնելով փորձաքննության արդյունքից, աշխատանքն ուղարկել է կրկնական քննարկման:
Այնուհետև Ամալյա Սարիբեկյանը 2-րդ  անգամ տնտեսագիտության  մասնագիտական խորհրդում պաշտպանում է նույն թեմայով իր ատենախոսությունը, և Մասնագիտական խորհուրդը նրան կրկին շնորհում է գիտական աստիճան և, ըստ ընթացակարգի, աշխատանքն ուղարկում ԲՈՀ: Սակայն ԲՈՀ-ն, այս անգամ ևս  հիմք ընդունելով փորձագիտական   եզրակացությունը, ընդհանրապես բեկանում է մասնագիտական խորհրդի որոշումը:
Օմբուդսմենի ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ ԲՈՀ-ն ատենախոսության կրկնական քննարկման և բեկանման որոշումները կայացնելիս հիմնվել է փորձաքննության արդյունքների վրա այն դեպքում, երբ  չունի որևէ սահմանված կարգ գիտական աստիճանների շնորհման գործընթացում: Այսինքն, փորձաքննության ուղարկելու գործընթացում չկան իրավական հիմնավորումներ. մասնավորապես՝ քանի անգամ նույն աշխատանքը կարելի է տալ փորձագետի փորձաքննությանը, քանի անգամ կարելի է փոփոխել ատենախոսության վերաբերյալ դիտողությունների կազմը և բովանդակությունը, որ դեպքերում և ինչ պայմաններում կարելի է նախատեսել կրկնակի և ավել փորձաքննություն, ինչպես և ինչ սկզբունքով պետք է անցկացվեն կրկնակի և ավել փորձաքննությունները, ինչպես նաև հստակեցված չեն բեկանման ընթացակարգերը:
Հաշվի առնելով, որ վերոնշյալ գործընթացների կանոնակարգված չլինելու, իրավական որոշակիության բացակայության և ԲՈՀ-ի նախագահի կամայականության պայմաններում է ԲՈՀ-ը մերժել Ամալյա Սարիբեկյանին տնտեսագիտության դոկտորի գիտական աստիճանի տրամադրումը` Օմբուդսմենը  կայացրել է մարդու իրավունքների խախտման որոշում:
Օմբուդսմենը Կրթության և գիտության նախարարությանն առաջարկել է կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել խախտում թույլ տված պաշտոնատար անձին և կանոնակարգել ոլոլրտում առկա բացթողումները,  որպեսզի այսուհետ բացառվեն ԲՈՀ-ի հայեցողական որոշումները, քանի որ նման որոշումների ընդունումն իր մեջ ակնհայտորեն պարունակում է կոռուպցիոն ռիսկեր ու դրսևորումներ:
Ի դեպ, ոլորտում առկա մտահոգիչ բացթողումներն ընդունվել են Կրթության և գիտության նախարարության կողմից, սակայն, ցավոք, մինչ օրս դրանք շտկված չեն:

Омбудсмен Армении выявил коррупционные риски в процессе присуждения ученых степеней 09/29/2015 13:21 | Актуальная тема
Подведомственная Министерству образования и науки Армении Высшая аттестационная комиссия(ВАК)нарушила право профессора, кандидата экономических наук Амалии Сарибекян. Соответствующее заявление распространил во вторник офис омбудсмена Армении.
“Профессор Амалия Сарибекян публично защитила свою докторскую диссертацию н заседании диссертационного совета по экономике в Ереванском государственном университете, в результате чего Совет решил присвоить ей ученую степень доктора экономических наук и обратиться в ВАК для подтверждения деятельности и выдачи соответствующего свидетельства. Однако ВАК, исходя из результатов экспертизы, направила работу на повторное рассмотрение”, - говорится в заявлении.
Затем, как сообщает офис омбудсмена, Амалия Сарибекян во второй раз защитила свою диссертацию, и Совет вновь присудил ей ученую степень и, согласно принятому регламенту, направил ее работу в ВАК. Однако ВАК и на сей раз, приняв за основу экспертное заключение, вообще аннулировал решение Профессионального совета.
По итогам проведенного омбудсменом исследования выяснилось, что ВАК при принятии вышеуказанных решений основывалась на результатах экспертизы в том случае, когда не имеет установленного порядка в процессе присуждения ученых степеней, то есть отсутствует правовые обоснования в пользу отправки на экспертизу. Кроме того, как отмечает офис омбудсмена, не уточнена процедура отмены решения.
“С учетом нерегламентированности вышеуказанных процедур и правовой определенности, а также постановления ВАК об отказе в присвоении Амалии Сарибекян степени доктора экономических наук на основе волюнтаристского решения председателя ВАК, омбудсмен констатировал нарушение прав человека”, - отмечается в заявлении.
Омбудсмен предложил Министерству образования и науки Армении привлечь допустивших данное нарушение чиновников к дисциплинарной ответственности и урегулировать существующие в сфере упущения, чтобы впредь исключить решений ВАК, выносимых по усмотрению тех или иных лиц, поскольку подобные решения содержат в себе коррупционные риски и проявления.