Ադրբեջանը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու նպատակով 09/29/2015 11:57 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ ՊԲ լրատվական ծառայությունը հանդես է եկել հաղորդագրությամբ՝ հերքելով նախօրեին ադրբեջանական կողմից հնչեցված հայտարարությունը:
Երեկ` սեպտեմբերի 28-ին, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված տեղեկությունն առ այն, թե իբր ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղի ունեցած հերթական առճակատման արդյունքում ադրբեջանական կողմը տվել է 3, իսկ հայկական կողմը` 7 կորուստ, ինչպես արդեն հաղորդել ենք, ոչ միայն չէր համապատասխանում իրականությանը, այլև, իր սովորության համաձայն, պաշտոնական Բաքուն փորձել է սեփական կորուստների իրական թիվը վերագրել ղարաբաղյան կողմին:
Ինչպես հայտնի է դարձել պաշտպանության բանակի համապատասխան ծառայությունների կողմից ձեռքբերված տվյալներից, բացի արդեն նախօրեին հայտարարված զոհերից, ադրբեջանական բանակը սեպտեմբերի 28-ին ունեցել է ևս 6 կորուստ` Շահիյար Ալի օղլու Ույադով /զորակոչվել է 13.01.2015/, Էյուբ Աբդուլլա օղլու Ռամազանով /զորակոչվել է 28.04.2015/, Նիջաթ Մեհման օղլու Յարաև /զորակոչվել է 08.12.2014/, Ահմեդ Ջիվանշիր օղլու Էյուբով /զորակոչվել է 08.12.2014 /, Էլվին Մուշրու օղլու Յուսուֆով /զորակոչվել է 15.12.2014/ և Սամիր Սաբիր օղլու Ահմեդով /զորակոչվել է 18.07.2014/:
Կատարվածը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանի պաշտպանական գերատեսչությունը շարունակում է թաքցնել իր իրական կորուստները` սեփական հանրությանը մոլորության մեջ պահելու և ընտրած հանցավոր մարտավարության անհաջողությունները քողարկելու նպատակով:
Չնայած վերոնշված կորուստների փաստին, հակառակորդը սեպտեմբերի 28-ին և լույս 29-ի գիշերը շարունակել է ինտենսիվորեն խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Նշված ժամանակահատվածում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 110 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 /76 արկ/, 82 /31 արկ/, և 120մմ /5 արկ/ ականանետերից ու ՀԱՆ-17 /15 արկ/ տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 1600 կրակոց:
Վերոնշված զինատեսակներից բացի հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք /11արկ/:
ՊԲ առաջապահ զորամասերը վստահորեն իրականացնում են իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը և անհրաժեշտության դեպքում դիմում պատժիչ գործողությունների:

Азербайджан продолжает скрывать свои реальные потери, вводя собственное общество в заблуждение - Минобороны НКР 09/29/2015 12:45 | Актуальная тема
Распространенная в понедельник министерством обороны Азербайджана информация, согласно которой в результате очередного противостояния на карабахо-азербайджанской линии соприкосновения азербайджанская сторона потеряла убитыми троих солдат, а АО НКР – семерых, не соответствуют действительности, говорится в заявлении Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Как отмечает ведомство, официальный Баку по своему обыкновению приписал свои же потери карабахской стороне.
По полученным соответствующими службами Армии обороны НКР данным, помимо уже объявленного накануне числа жертв, азербайджанская сторона 28 сентября потеряла еще 6 человек убитыми. Это – Шахияр Али оглу Уядов (призван 13.01.2015), Эйуб Абдулла оглу Рамазанов (призван 28.04.2015), Ниджат Мехман оглу Яраев (призван 08.12.2014), Ахмед Дживаншир оглу Эйубов (призван 08.12.2014), Элвин Мушру оглу Юсуфов (призван 15.12.2014) и Самир Сабир оглу Ахмедов (призван 18.07.2014).
Произошедшее свидетельствует о том, что оборонное ведомство Азербайджана продолжает скрывать свои реальные потери, чтобы вводить собственное общество в заблуждение и покрывать неудачи тактики преступной деятельности. Несмотря на вышеуказанные потери, противник 28 сентября и в ночь на 29 сентября продолжал интенсивно нарушать режим прекращения огня.
В указанный период было зафиксировано порядка 110 случаев нарушения противником режима прекращения огня.
За это время из стрелкового оружия разных калибров, а также минометов калибра 60мм(76снарядов), 82мм(31 снаряд) и 120мм(5 снарядов) и гранатометов типа АГС-1715 снарядов) по позициям АО НКР было произведено более 1600 выстрелов.
Помимо этого, противник обстрелял карабахские позиции из РСЗО TR-107(24 снаряда) турецкого производства.
Передовые подразделение АО НКР уверенно справляются с поставленными перед ними задачами и при необходимости прибегают к карательным действиям.