Ինքնորոշված ու ազատ Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելու և խանական լծի տակ դնելու ալիևյան մարմաջը անիրականանալի ցնորք է 09/28/2015 13:44 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհուրդը հանդես է եկել hայտարարությամբ:
Ադրբեջանական բանակի կողմից Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերն ու մարտական դիրքերից կիլոմետրեր հեռու տեղաբաշխված ԼՂՀ զինվորական ստորաբաժանումները հրետակոծությունների թիրախ դարձնելը, որի հետևանքով զոհվեցին խաղաղ բնակիչներ և զինծառայողներ, խոսում է այն մասին, որ ի դեմս Ադրբեջանի, միջազգային հանրությունը, Հայաստանն ու Արցախը գործ ունեն ահաբեկչական գործելակերպ որդեգրած, անհաշվետու և սանձարձակ ամենաթողության սկզբունքներ դավանող պետության հետ:
Բաքուն չի թաքցնում, այլ, ընդհակառակը, լկտիաբար ի ցույց է դնում իր քամահրական վերաբերմունքը միջազգային կարծիքի, իրավական և մարդասիրական նորմերի և իր ստանձնած պարտավորությունների հանդեպ:
Զինված ընդհարումներ հրահրելով և սաստկացնելով լարվածությունը սահմանագծում` Ադրբեջանն, ըստ էության, վերացնում է հրադադարի ռեժիմը և այն փոխարինում շարունակական սադրանքների և քաղաքական շանտաժի ռեժիմով` դրանով իսկ խափանելով Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջնորդական ջանքերը:
Անկախ այս ամենից, Արցախի քաղաքական ինքնորոշումը կայացած ու անշրջելի փաստ է: Ինքնորոշված ու ազատ Արցախը Ադրբեջանին բռնակցելու և իր խանական լծի տակ դնելու ալիևյան մարմաջը անիրականանալի ցնորք է, որի հետևից գնալը կործանարար կլինի հենց Ադրբեջանի համար:
Ցավակցում ենք մեր զոհված քաղաքացիների ու զինծառայողների ընտանիքներին և կիսում հարազատների վիշտը:
Զորակցություն ենք հայտնում մեր բանակի զինվորներին, սպաներին ու հրամանատարներին, վստահ ենք մեր բանակի ուժին:

Алиевский зуд о передаче самоопределившегося и свободного Арцаха под ханское ярмо является несбыточным бредом – заявление 09/28/2015   14:54  |  Лента новостей
Алиевский зуд о насильственном присоединении самоопределившегося и свободного Арцаха и передаче под ханское ярмо является несбыточным бредом, говорится в распространенном в понедельник заявлении Общественного совета при министре обороны Армении.
Вне зависимости от всего этого, политическое самоопределение Арцаха является свершившимся и необратимым фактом. Алиевский зуд о насильственном присоединении самоопределившегося и свободного Арцаха и передаче под ханское ярмо является несбыточным бредом, следование которому обернется пагубными последствиями для самого Азербайджана”, - отмечается в заявлении.
В документе также говорится, что превращение приграничных населенных пунктов Армении и дислоцированной в нескольких километрах от передовой линии воинской части НКР в мишеней для ракетного обстрела, в результате которого есть жертвы среди мирного населения и военнослужащих, говорит о том, что международное сообщество, Армения и Арцах имеют дело в лице Азербайджана с государством, исповедующим террор, принципы безотчетной и необузданной вседозволенности.
“Баку не скрывает, а, напротив, нагло демонстрирует презрительное отношение к мнению международного сообщества, правовым и гуманитарным нормам, а также взятым на себя обязательствам. Провоцируя вооруженные столкновения и нагнетая напряженность, Азербайджан, по сути дела, отказывается от соблюдения режима прекращения огня и заменяет его режимом провокаций и политического шантажа, тем самым подрывая усилия посредников, направленные на мирное урегулирование конфликта”, - говорится в заявлении.