Հրադադարի ռեժիմի խախտման ընթացքում ադրբեջանական կողմից հրետանու կիրառումը շփման գծում նոր իրադրություն է ստեղծում 09/26/2015 13:05 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ Պաշտպանության նախարարությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ վերջին օրերին հայ-ադրբեջանական շփման գծում ստեղծված իրադրության կապակցությամբ:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ս.թ. սեպտեմբերի 25-ին 17:30-ի սահմաններում, ադրբեջանական զինուժի կողմից հրետակոծման է ենթարկվել ԼՂՀ հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված ՊԲ զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասը, որի արդյունքում հայկական կողմն ունի զոհեր և վիրավորներ:
Հրետակոծման ժամանակ հակառակորդն առաջին անգամ կիրառել է 122մմ հրետանային միջոցներ` հարվածներ հասցնելով ոչ թե առաջնագծում տեղակայված դիրքապահ ուժերին, այլ նրանց թիկունքում տեղակայված ստորաբաժանումներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և միջազգային կառույցների ուշադրությունն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ հրադադարի ռեժիմի խախտման ընթացքում ադրբեջանական կողմից հրետանու կիրառումը շփման գծում նոր իրադրություն է ստեղծում, ինչը լայնածավալ ռազմական գործողությունների անցման հերթական քայլն է:
Հակամարտության կարգավորման քաղաքական գործընթացին աջակցելու նպատակով մինչ այժմ ՀՀ զինված ուժերի զուսպ պահվածքը, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների և միջագային կառույցների արձագանքը որևէ կերպ չեն ազգում հակառակորդի վրա հրադադարի ռեժիմի պահպանման հարցում, դեռ ավելին՝ նրա մոտ սեփական զինված ուժերի գերազանցության պատրանք են ստեղծում` հրահրելով անպատժելիության մթնոլորտում դիմելու նորանոր արկածախնդրությունների:
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի կողմից իրադրության հետևողական լարումը, որը պարբերաբար հանգեցնում է մարդկային կորուստների, ինչպես նաև միջազգային հանրության անհասցե քննադատությունը և մտահոգություններն անընդունելի են:
Ուստի՝ հակառակորդին լռեցնելու, նրա գործողությունները կանխարգելելու և դրանով իսկ բանակցային գործընթացին աջակցելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի կողմից այսուհետ օգտագործվելու են հրետանային և հրթիռային խոցման համարժեք միջոցներ` մշտական խոցման տակ պահելով ադրբեջանական զինված ուժերի ստորաբաժանումների տեղակայման վայրերը, բոլոր զորաշարժերը, զինտեխնիկան և կենդանի ուժը»:

Минобороны: ВС Армении впредь будут применять артиллерию и ракеты для усмирения противника и содействия переговорному процессу 09/26/2015 14:54 | Актуальная тема
Вооруженные силы Армении впредь будут применять артиллерию и ракеты для усмирения и пресечения атак противника, содействуя тем самым переговорному процессу по карабахскому урегулированию. Об этом говорится в заявлении Министерства обороны Армении.
Ведомство напоминает, что 25 сентября пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики сообщила о предпринятом азербайджанскими ВС артиллерийском обстреле оборонительного участка одной из воинских частей Армии обороны НКР, дислоцированных на северо-восточном направлении линии соприкосновения, в результате которого с армянской стороны есть погибшие и раненые.
“Противник впервые применил 122-мм артиллерийское средство, нанося удары не по дислоцированным на передовой силам, а по размещенным в их тылу подразделениям”, - сообщает оборонное ведомство Армении.
Минобороны Армении обращает внимание сопредседателей Минской группы ОСБЕ и международных структур на то обстоятельство, что применение азербайджанской стороной артиллерии в ходе нарушения режима прекращения огня создает на линии соприкосновения новую обстановку, что является очередным шагом к переходу к широкомасштабным военным действиям.
Сдержанное поведение ВС Армении, вызванное стремлением содействовать политическому процессу урегулирования конфликта, а также реакция сопредседателей МГ ОБСЕ и международных структур никоим образом не влияют на противника в вопросе соблюдения режима прекращения огня, более того, вызывают у него иллюзию превосходства собственных вооруженных сил, подбивая в условиях атмосферы безнаказанности на новые авантюры.
Министерство обороны Армении заявляет, что последовательное нагнетание противником ситуации, которое периодически оборачивается человеческими жертвами, а также безадресная критика и обеспокоенность международного сообщества неприемлемы.
“Поэтому для усмирения противника, пресечения его действий и тем самым оказания содействия переговорному процессу ВС Армении отныне будут применять соответствующие артиллерийские и ракетные средства поражения, держа в зоне постоянного поражения места дислокации азербайджанских ВС, передвижение войск, военной техники и живой силы”, - говорится в заявлении оборонного ведомства.