Հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 15000 կրակոց 09/26/2015 16:37 | ԼՐԱՀՈՍ
ՊԲ օպերատիվ տվյալների համաձայն, սեպտեմբերի 20-ից 26-ն ընկած ժամանակահատվածում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմըխախտվել է շուրջ 1000 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60, 82 և 120մմ ականանետերից ու ՌՊԳ-7, ՍՊԳ-9 և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 15000 կրակոց: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Նշված ժամանակահատվածում հայկական դիրքերի ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև թուրքական արտադրության TR-107 տիպի ռեակտիվ հրթիռահրետանային կայանք (51 արկ) և կրակի դադարեցման համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր առաջին անգամ` 122 միլիմետրանոց Դ-30 հաուբից հրանոթ (30 արկ):
ՊԲ առաջապահ զորամասերը համարժեք պատասխան են տվել հակառակորդի նախահարձակ գործողություններին և շարունակում են վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

За минувшую неделю Азербайджан нарушил режим прекращения огня порядка 1000 раз – Минобороны НКР 09/26/2015 18:06 | Лента новостей
По оперативным данным Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, в период с 20-го сентября по 26-е сентября на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских сил было зафиксировано порядка 1000 случаев нарушения Азербайджаном режима прекращения огня. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Нагорно-Карабахской Республики.
За это время из стрелкового оружия разных калибров, а также 60, 82, 120-миллиметровых минометов и гранатометов типа РПГ-7, РПГ-9 и АГС-17 по позициям АО НКР было произведено более 15000 выстрелов.
Помимо этого, противник обстрелял карабахские позиции из РСЗО TR-107(51 снаряд) турецкого производства, а также впервые с момента подписания соглашения о прекращении огня из 122-мм гаубицы Д-30А(30 снарядов).
В результате соразмерных ответных действий передовых подразделений Армии обороны НКР активность противника была подавлена.
Передовые подразделения АО НКР дали соразмерный ответ на агрессивные действия противника и продолжают уверенно нести боевое дежурство.