ԼՂՀ ՊՆ. Ադրբեջանը որդեգրել է հակամարտության լուծումը խաղաղ բանակցությունների սեղանից ուժային դաշտ տեղափոխելու հանցավոր մարտավարություն 09/26/2015   00:30  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Դատելով վերջին շրջանում հայ-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից ձեռնարկվող ականանետային և հրթիռահրետանային հարվածների ու խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից իրականացվող գնդակոծումների անհամեմատ ինտենսիվ ընթացքից` կարելի է փաստել, որ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը որդեգրել է հակամարտության լուծումը խաղաղ բանակցությունների սեղանից ուժային դաշտ տեղափոխելու հանցավոր մարտավարություն: Այս մասին, մասնավորապես, ասված ԼՂՀ ՊՆ հայտարարության մեջ:
«Խաղաղ բնակավայրերի վրա իրականացվող արկակոծումներն ու հայկական դիրքապահների ուղղությամբ կատարվող նախահարձակ գործողությունները, որոնք գնալով կրում են առավել ցինիկ ու նպատակաուղղված բնույթ, ցույց են տալիս, որ հակառակորդը հակված է միտումնավոր ու սադրիչ քայլերով իրավիճակին հաղորդել անկանխատեսելի հետևանքներով հղի զարգացումներ»,-հայտարարում է ԼՂՀ ՊՆ-ն:
Ելնելով ստեղծված դրությունից` ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը մեկ անգամ ևս համաշխարհային հանրության ու հատկապես ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կառույցների ուշադրությունն է հրավիրում պաշտոնական Բաքվի կողմից որդեգրած և շարունակ կյանքի կոչվող ապակառուցողական ու սադրիչ քաղաքականության վրա և տեղեկացնում, որ ստեղծված իրավիճակից բխող ցանկացած հետևանքի պատասխանատվություն կրելու է ոչ այլ ոք, քան ադրբեջանական կողմը:

Минобороны НКР: Баку взял на вооружение преступную тактику перевода конфликта со стола мирных переговоров в силовое поле 09/26/2015   09:19  |  Актуальная тема
Азербайджан взял на вооружение преступную тактику перевода переводит карабахского урегулирования со стола мирных переговоров в силовое поле, говорится в заявлении Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики.
Накануне в результате ракетно-артиллерийского удара погибли четверо военнослужащих Армии обороны НКР, а 24 сентября в результате обстрела азербайджанской стороной населенных пунктов Тавушской области Армении были убиты трое мирных жителей.Помимо погибших, есть и раненые.
“Судя по несравнимо интенсивным минометным и ракетно-артиллерийским ударам и обстрелам из крупнокалиберных видов стрелкового оружия, предпринимаемым противником на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, можно утверждать, что военно-политическое руководство Азербайджана взяло на вооружение преступную тактику перевода процесса урегулирования конфликта со стола мирных переговоров в силовое поле”, - говорится в заявлении Минобороны НКР.
Как отмечает ведомство, минометные обстрелы мирных населенных пунктов и агрессивные действия против армянских передовых подразделений, которые приобретают все более циничный и целенаправленный характер, показывают, что противник стремится злонамеренными и провокационными шагами создать ситуацию, чреватую непредсказуемыми последствиями.
“Исходя из сложившейся обстановки, Министерство обороны НКР в очередной раз обращает внимание мирового сообщества, и особенно международных структур, занимающихся мирным урегулированием азербайджано-карабахского конфликта, на взятую официальным Баку на вооружение и перманентно осуществляемую деструктивную и провокационную политику и предупреждает, что ответственность за любые последствия, исходящие из сложившейся ситуации, будет нести не кто иной, как азербайджанская сторона.