Ադրբեջանական իշխանությունների գործողությունները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ՝ միջազգային ահաբեկչություն. Սոնա Տռուզյան 09/26/2015 18:30 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերում, հատկապես Տավուշի մարզի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ ադրբեջանական իշխանությունների գործողությունները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ՝ միջազգային ահաբեկչություն։
Իր ֆեյսբուքյան էջում նման կարծիք է հայտնել ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Գրառմա մեջ մասնավորապես նշվում է.
«Մեր ազգային օրենսդրության մեջ միջազգային ահաբեկչության սահմանումն արտացոլված է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 389-րդ հոդվածում, ըստ որի՝ միջազգային ահաբեկչություն է համարվում «միջազգային բարդություններ կամ պատերազմ հրահրելու կամ օտար պետության ներքին վիճակն ապակայունացնելու նպատակով օտարերկրյա պետության տարածքում պայթյունի կամ հրկիզման կամ այլ գործողությունների կազմակերպումը կամ իրականացումը, որն ուղղված է մարդկանց ոչնչացնելուն կամ նրանց մարմնական վնասվածքներ պատճառելուն, շինություններ, կառույցներ, ճանապարհներ և հաղորդակցության միջոցներ, կապի միջոցներ կամ այլ գույք ոչնչացնելուն կամ վնասելուն»։
Ադրբեջանական զինված ուժերի գործողությունները Տավուշի մարզում ուղղված են եղել հենց խաղաղ բնակավայրերի դեմ, ոչնչացվել են գյուղացիների գույքը՝ պտղատու այգիները, տները, ավտոմեքենաները, համայնքին պատկանող Գեղագիտական կենտրոնի, երաժշտական դպրոցի շենքերը, իրենց իսկ տան բակում, տան մեջ սպանվել են կանայք, մի շարք այլ գյուղացիների պատճառել մարմնական վնասվածքներ։ Ակնհայտ է, որ ադրբեջանական զինուժի այսօրինակ գործողություններն առաջացնում են միջազգային բարդություններ՝ Արցախի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում, հրահրում պատերազմ»։

Действия азербайджанских властей против приграничных населенных пунктов Армении не что иное, как международный терроризм – Сона Трузян 09/26/2015 23:03 | Лента новостей
Действия азербайджанских властей против приграничных населенных пунктов Армении и особенно мирных жителей Тавушской области не что иное, как международный терроризм.Такое мнение на своей странице в социальной сети Facebook выразила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
“В нашем национальном законодательстве определение международного терроризма отражено в статье 389 Уголовного кодекса РА, согласно которой международным терроризмом считается организация или осуществление на территории иностранного государства взрыва или поджога либо иных действий, направленных на уничтожение людей или причинение им телесных повреждений, уничтожение или повреждение зданий, сооружений, дорог и коммуникаций, средств связи или иного имущества, совершенные в целях разжигания международных осложнений или войны либо дестабилизации внутренней обстановки иностранного государства", - напомнила советник главы СК.
"Действия вооруженных сил Азербайджана в Тавушской области Армении были направлены против мирных населенных пунктов: уничтожено имущество жителей сел, плодовые сады, дома, автомобили, принадлежащие общине здания эстетического центра и музыкальной школы. Во дворе собственного дома, в своем доме были убиты женщины, ряд жителей сел были ранены. Очевидно, что подобные действия азербайджанских ВС чреваты международными осложнениями в процессе урегулирования карабахского конфликта и провоцируют войну”, - написала Сона Трузян.