Միջազգային համայնքը պետք է դադարեցնի մարդասպան պետությանը եւ գնդակծվող խաղաղ բնակչությանը հավասարեցնելու դիվանագիտական զգուշավոր գործելաոճը. Օմբուդսմեն 09/25/2015   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օմբուդսմեն Կարեն Անդրեասյանն Ադրբեջանի կողմից սպանված եւ վիրավորված խաղաղ բնակիչների խնդրով դիմել է մի քանի տասնյակ  միջազգային կառույցների, այդ թվում` ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, ԵԱՀԿ գործող նախագահին, Միջազգային օմբուդսմենների ինստիտուտին, Եվրոպայի Խորհրդի Մարդու իրավունքների հանձնակատարին, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտին, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին, Human Rights Watch-ին եւ օտարերկրյա մի շարք այլ գործընկերին: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ գրասենյակը:
Գրության մեջ մասնավորպես ասվում է.
«Երեկ Ադրբեջանը կոպտորեն խախտել է Քաղաքացիական բնակչության պաշտպանության մասին Ժնեւի կոնվենցիայի 3-րդ հոդվածը, որն առաջին հերթին արգելում է բոլոր տեսակի ոտնձգությունները ռազմական գործողություններին չմասնակցող խաղաղ բնակչության կյանքի եւ առողջության նկատմամբ: Բացի այդ, ժնեւի կոնվենցիաների 1-ին Լրացուցիչ արձանագրությամբ  արգելվում են ցանկացած հարձակումները քաղաքացիական անձանցով բնակեցված բնակավայրերի վրա, անթույլատրելի են հարձակումները քաղաքացիական բնակչության գոյատեւման համար անհրաժեշտ պարենի պաշարների, պարեն արտադրող գյուղատնտեսական շրջանների վրա:
Մինչդեռ Ադրբեջանը հարձակվել է Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի բնակելի տների ու ցանքատարածությունների վրա: Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում երկու կին զոհվել են հենց իրենց տներում: Նույն շրջանի մեկ այլ գյուղում հակառակորդի գնդակից տարեց կինը սպանվել է բերք հավաքելուց, իսկ երկու խաղաղ բնակիչ ծանր վիրավորվել են:
Խաղաղ բնակիչների սպանությանը միջազգային հանրության անհամարժեք արձագանքի պայմաններում ինքնապաշտպանական հակահարվածը կդառնա միակ լուծումը: Սա մեզ համար անթույլատրելի ու անցանկալի է, քանի որ մարդու կյանքը թե´ Հայատանում եւ թե´ այլուր մեզ  համար բարձրագույն արժեք է: Որպեսզի կանխվեն նոր զոհերը, միջազգային համայնքը պետք է դադարեցնի մարդասպան պետությանը եւ գնդակծվող խաղաղ բնակչությանը հավասարեցնելու դիվանագիտական զգուշավոր գործելաոճը եւ նեցուկ լինի խաղաղ բնակչությանը, մարդու իրավունքների իրական պաշտպանությանն ու ժնեւյան կոնվենցիաների տարրական պահպանմանը»:

Омбудсмен Армении обратился к международным организациям в связи с убийством азербайджанскими ВС мирных жителей армянских сел 09/25/2015 17:35 | Лента новостей
Омбудсмен Армении Карен Андреасян обратился к международным организациям в связи со вчерашними обстрелами азербайджанкой стороной приграничной Тавушской области Армении, в результате которых были убиты трое мирных жителей и еще четверо получили ранения. В письме Андреасяна, адресованном международным структурам, в том числе главному комиссару по правам человека ООН, председателю ОБСЕ, МККК, комиссару по правам человека СЕ, институту европейских омбудсменов и другим, в частности, говорится:
“Вчера Азербайджан грубейшим образом нарушил 3-ю статью Женевской конвенции о защите гражданского населения, которая в первую очередь запрещает любые посягательства на жизнь мирного населения, не участвующего в военных действиях. Кроме того, 1-й Дополнительный протокол Женевской конвенции воспрещает любые атаки на гражданские населенные пункты, недопустимы нападения на запасы продовольствия, необходимые для выживания, а также на сельскохозяйственные районы.
Между тем Азербайджан атаковал жилые дома приграничных армянских сел. В селе Бердаван Тавушской области в своих домах погибли 2 женщины. В другом селе того же района во время сбора урожая от выстрелов противника была убита пожилая женщина, еще два человека были тяжело ранены.
В условиях отсутствия соразмерной реакции международного сообщества на убийства мирных жителей, единственным решением станет контрудар в целях самообороны. Это для нас недопустимо и нежелательно, потому что в Армении как и везде, жизнь человека является наивысшей ценностью. Для предотвращения новых жертв, международное сообщество должно отказаться от осторожной дипломатии, ставящей знак равенство межу государством-убийцей и обстреливаемым мирным населением, и поддержать мирных жителей, содействуя настоящим усилиям по защите прав человека и соблюдению Женевской конвенции”.