Հակառակորդը նպատակային կրակահերթ է արձակել գյուղացիների տների վրա. 3 կին սպանվել է իր իսկ տանը 09/25/2015 16:15 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ադրբեջանական մարտական դիրքերից 2015թ. սեպտեմբերի 24-ին Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի 3 բնակչի սպանության, 4-ի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու, գույքի դիտավորյալ ոչնչացման դեպքերի առթիվ։ 7 տուժածներից 5-ը կանայք են, որոնցից 3-ն սպանվել են։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2015 թվականի սեպտեմբերի 24-ին՝ ժամը 16-ի սահմաններում, հայ-ադրբեջանական սահմանագծի ադրբեջանական մարտական դիրքերից ազգային ատելության շարժառիթով, ապօրինաբար դիտավորությամբ կյանքից զրկելու նպատակով կրակոցներ են արձակվել Տավուշի մարզի Պառավաքար գյուղի բնակչուհի, 1932թ. ծնված Պայծառ Վանեսի Աղաջանյանի առանձնատան ուղղությամբ, որի հետևանքով վերջինս տան բակում ստացել է հրազենային մարմնական վնասվածք և մահացել:
2015թ. սեպտեմբերի 24-ին՝ ժամը 17:00-ից 18:00-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինաբար դիտավորությամբ կյանքից զրկելու նպատակով, շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով, ազգային ատելության շարժառիթով, Ադրբեջանի Հանրապետության մարտական հենակետերից, տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից կրակոցներ են արձակվել Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղի ուղղությամբ, որի հետևանքով արկի բեկորներից մահացու վնասվածքներ են ստացել և սպանվել Բերդավան գյուղի բնակիչ, 2 երեխաների մայր, 41-ամյա Սոնյա Վարդանի Ռևազյանը՝ իրենց անասնագոմի մոտ, և 1921 թ. ծնված Շուշան Սերգոյի Ասատրյանը՝ իր վագոն տնակում։ Արկի բեկորներից վնասվածքներ են ստացել նաև վերջինիս աղջիկը՝ 1953թ. ծնված Արփիկ Արտաշի Մարալչյանը, ով գտնվել է տնակի մոտ, նույն գյուղի բնակիչ, 1971թ. ծնված Արմեն Հայկազի Հախվերդյանը՝ գյուղի ավտոկանգառի մոտ։
Ժամը 17։30-ի սահմաններում ադրբեջանական մարտական դիրքերից տարբեր տրամաչափի զենքերից կրակ է արձակվել նաև Տավուշի մարզի Այգեհովիտ գյուղի ուղղությամբ, որի հետևանքով բեկորային վնասվածքներ են ստացել իրենց տան բակում գտնվող երկու բնակիչ՝ 1931թ. ծնված Գուրգեն Իվանի Սիմոնյանը և 1970 թվականի ծնված Նունե Ռաֆիկի Շահնազարյանը։
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության վարույթում հարուցվել են քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 6-րդ և 13-րդ կետերի, 185-րդ հոդվածի հատկանիշներով։
Կատարվում է քննություն, նշանակվել են փորձաքննություններ։ Դեպքերի վայրերում նույն օրն անհապաղ զննություն իրականացնել հնարավոր չի եղել, քանի որ հակառակորդը շարունակել է կրակել տարբեր տրամաչափի զենքերից։

СК Армении завел уголовные дела по фактам убийства азербайджанцами троих и ранения четверых мирных жителей Тавушской области 09/25/2015   16:40  |  Лента новостей
Следственный комитет Армении возбудил уголовные дела  по фактам убийства троих и ранения четверых  мирных жителей приграничной Тавушской области в результате обстрелов с азербайджанской стороны. При обстреле в основном пострадали женщины и пожилые люди.
Дело заведено следственным управлением Следственного комитета Армении по Тавушской области по пунктам 1, 6 и 13 части 2 статьи 104(убийство двух или более лиц,  совершенное опасным для жизни многих людей по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма), пунктам 1, 6 и 13 части 2 статьи 34-104(Покушение на убийство двух или более лиц, совершенное опасным для жизни многих людей по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) и статьи 185(Умышленные уничтожение или повреждение имущества) Уголовного кодекса РА.
Как передает пресс-служба СК Армении, 24 сентября 2015 года, примерно в 16:00 на армяно-азербайджанской линии границы, с азербайджанских боевых позиций велся обстрел дома жительницы села Паравакар Пайцар Ванесовны Агаджанян(01.07.1932 года рождения), в результате которого последняя от полученных во дворе дома огнестрельных ранений скончалась.
24 сентября 2015 года, в период с 17:00 по 18:00 с боевых постов Азербайджана из оружия разных калибров велся обстрел села Бердаван Тавушской области, в результате которого были убиты 41-летняя жительница села Бердаван, мать двоих детей Соня Вардановна Ревазян и Шушан Сергеевна Асатрян(1921 года рождения). Первая в момент инцидента находилась близ принадлежащего ей хлева, а вторая - в своей времянке. Женщины погибли от смертельных ранений осколками мины. Осколками мины были ранены дочь Шушан Асатрян – Арпик Арташевна Маралчян, которая находилась близ времянки, и житель того же села Армен Айказович Ахвердян(1971 года рождения), оказавшийся в этот момент у сельской автостоянки.
Примерно в 17։30 с азербайджанских позиций из оружия разных калибров велся обстрел села Айгеовит Тавушской области Армении, в результате которого осколочные ранения получили находившиеся в момент инцидента во дворе собственного дома двое жильцов: Гурген Иванович Симонян(1931 года рождения) и Нуне Рафиковна Шахназарян(1970 года рождения).
“Проводится расследование, назначены экспертизы. Произвести незамедлительный осмотр места происшествия в тот же день не удалось, поскольку противник продолжал обстреливать территорию из оружия разных калибров”, - говорится в сообщении.
19:09 24/09/2015  |  Актуальная темаМирная жительница армянского села Паравакар убита в результате обстрела с азербайджанской стороны