Ադրբեջանին զսպելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերը դիմելու են համարժեք գործողությունների. ՀՀ ՊՆ հայտարարություն 09/24/2015 21:42 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 24-ին ադրբեջանական կողմը խախտել է հրադադարի պահմանման ռեժիմը հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում` կիրառելով տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներ և ականանետեր: Գնդակոծվել են սահմանամերձ բնակավայրերը, ինչի հետևանքով ՀՀ Տավուշի մարզում կան զոհեր խաղաղ բնակչության շրջանում: Այս մասին, մասնավորապես, ասված է ՀՀ ՊՆ հայտարարության մեջ:
«Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը մշտապես դիմում է սադրիչ գործողությունների ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունների և հանդիպումների նախաշեմին ու միտումնավոր լարվածություն է ստեղծում սահմանագոտում: Այս ամենը կրկին անգամ վկայում է, որ հարևան պետության ռազմաքաղաքական ղեկավարությունն արհամարհում է ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորմանն ուղղված նախաձեռնություններն ու պարբերաբար արհեստականորեն ապակայունացնում են իրավիճակը շփման գծում:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ ստեղծված իրավիճակն Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նենգ մարտավարության արդյունքն է ու սկզբունքորեն հակասում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում հակամարտության կարգավորման բանակցությունների տրամաբանությանը և միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը ևս մեկ անգամ կոչ է անում ադրբեջանական կողմին զերծ մնալ իրավիճակի լարմանն ուղղված քայլերից և գործուն միջոցներ ձեռնարկել իրավիճակի կայունացման ուղղությամբ: Հայաստանի Հանրապետության հետ սահմաներձ ադրբեջանական ազգաբնակչությանը կոչ ենք անում այսուհետ խուսափել սեփական զինված ուժերի համար վահան հանդիսանալուց: Սահմանագոտում իրավիճակը կայունացնելու և ադրբեջանական զինված ուժերին զսպելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերը դիմելու են համարժեք գործողությունների, ինչի հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,-ասված է ՀՀ ՊՆ հայտարարության մեջ:

Вооруженные силы Армении перейдут к соразмерным действиям по сдерживанию азербайджанских ВС – Минобороны РА 09/24/2015   22:49  |  Лента новостей
Азербайджанская сторона 24 сентября нарушила режим прекращения огня на северо-восточном участке армяно-азербайджанской государственной границы, применив минометы и стрелковое оружие различных калибров. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Армении.
Были обстреляны приграничные населенные пункты, в результате чего в Тавушской области есть жертвы среди мирного населения.
“Примечательно, что азербайджанская сторона постоянно прибегает к провокационным действиям в преддверии переговоров и встреч, направленных на урегулирование карабахского конфликта, и преднамеренно создает напряженность в приграничной зоне. Все это в очередной раз свидетельствует о том, что военно-политическое руководство соседнего государства игнорирует инициативы по мирному урегулированию карабахской проблемы и периодически искусственно дестабилизирует ситуацию на линии соприкосновения”, - заявили в оборонном ведомстве Армении.
Минобороны Армении заявляет, что сложившаяся ситуация является результатом вероломной тактики военно-политического руководства Азербайджана и принципиально противоречит логике переговоров по урегулированию конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ, а также принципам международного гуманитарного права.
“Министерство обороны Армении в очередной раз призывает азербайджанскую сторону воздержаться от шагов, нацеленных на нагнетание напряженности и предпринять действенные меры по стабилизации ситуации. Мы призываем азербайджанское население, проживающее на границе с Республикой Армения, воздержаться от участи становиться щитом для собственных вооруженных сил”, - говорится в заявлении.
Отмечается также, что Вооруженные силы Армении перейдут к соразмерным действиям с целью стабилизации ситуации на границе и сдерживания азербайджанских ВС.
“Всю ответственность за последствия от этих действий будет нести военно-политическое руководство Азербайджана”, - отметили в Минобороны Армении.