Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի վերջնական տարբերակի բովանդակային քննարկում նախատեսված չէ 09/23/2015   13:26  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, հանրապետական Հովհաննես Սահակյանը, Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն ԱԺ շրջանառության մեջ դրվելուց ի վեր, սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովին ներկայացրել է 50-ից ավելի առաջարկներ՝ և՛ բովանդակային, և՛ իրավական տեխնիկայի կանոնների վերաբերյալ:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ի թղթակցին հայտնեց Հ. Սահակյանը, առաջարկները մշակել են իր ղեկավարած հանձնաժողովի փորձագետները:
Ըստ նրա՝ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծում առկա հիմնական խնդրահարույց դրույթները, որոնց վերաբերյալ պատգամավորներն ունեին տարաձայնություններ, առարկություններ և որոնք կարող էին հետագայում խնդիրներ առաջացնել Ազգային ժողովի կանոնակարգ-օրենքը մշակելիս, կարծես թե, հընթացս՝ Ազգային ժողովում քննարկումների ժամանակ, լուծում ստացան: Մասնավորապես՝ կապված Ազգային ժողովի լիազորությունների ողջ ժամկետով խորհրդարանի նախագահ ընտրելու, ինչպես նաև ԱԺ նախագահի հրաժարականի մեխանիզմի հետ:
Ազգային ժողովի նիստում Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի քննարկման ավարտին՝ սեպտեմբերի18-ին, հիմնական զեկուցող Վարդան Պողոսյանն եզրափակիչ ելույթում խնդրեց առաջարկությունների համար ժամանակ տրամադրել և հարցի քվեարկությունը տեղափոխել ԱԺ հաջորդ քառօրա:
«Շատ լավ կլինի, որպեսզի այդ առաջարկները ներկայացվեն առաջիկա 7 օրվա ընթացքում, որպեսզի մասնագիտական հանձնաժողովը և Նախագահի ներկայացուցիչը կարողանան մշակել և ներկայացնել Նախագահին, ով այս նախաձեռնության տերն է, նաև ամփոփելով և ի մի բերելով՝ առաջիկա քառօրյայի հենց առաջին նիստում ներկայացվի նախագծի վերջնական տարբերակը»,-ասաց Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահը:
Ըստ Հ.Սահակյանի՝ հոկտեմբերի 5-ի նիստում Նախագահի ներկայացուցիչը հանդես կգա եզրափակիչ ելույթով՝ մինչև 60 րոպե տևողությամբ: Այնուհետև քվեարկության կդրվի ՀՀ Նախագահի նախաձեռնած ՀՀ Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը հանրաքվեի դնելուն համաձայնություն տալու մասին Ազգային ժողովի որոշման նախագիծն ընդունելու մասին հարցը:
ԱԺ կանոնակարգ-օրենքով սահմանված ընթացակարգի համաձայն, Նախագահի կողմից ընդունելի համարվող առաջարկությունների հիման վրա լրամշակված նախագծի բովանդակային քննարկում նախատեսված չէ, միայն քվեարկությունից առաջ խմբակցությունները կարող են նախագծի վերջնական տարբերակի վերաբերյալ կարճ հայտարարել իրենց դիրքորոշման մասին:
18:26 18/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ոչ»-ի ճակատի առաջին հանրահավաքը կանցկացնի Գյումրիում
18:12 18/09/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՍահմանադրական փոփոխությունների վերաբերյալ ՕԵԿ-ի վերջնական դիրքորոշումը պայմանավորված կլինի իրենց առաջարկների ընդունմամբ-չընդունմամբ
17:50 18/09/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ«Ժառանգություն»-ը դեմ է սահմանադրական փոփոխություններին. Զարուհի Փոստանջյան

Содержательной дискуссии по окончательному варианту проекта изменений в Конституцию Армении не предусмотрено - депутат 09/23/2015   14:09  |  Конституционные реформы
Содержательной дискуссии по доработанному варианту проекта изменений в Конституцию Армении не предусмотрено. Об этом корреспонденту ИА “ФактИнфо” заявил председатель постоянной комиссии НС Армении по государственно-правовым вопросам Ованнес Саакян, пояснив, что установленная законом о Регламенте Национального Собрания РА процедура не предусматривает такого обсуждения.
По его словам, парламентские фракции до вынесения проекта на голосование могу лишь вкратце высказать свою позицию относительно окончательного варианта проекта.
Саакян сообщил, что с момент введения проекта конституционных реформ в обращение Спецкомиссии по конституционным реформам было представлено порядка более 50 предложений, касающихся как содержания, так и правил юридической техники. Он также проинформировал, что предложения разработали эксперты возглавляемой им комиссии.
По его словам, наиболее спорные положения в проекте изменений в Конституцию, вокруг которых парламентарии имели разногласия, похоже, удалось разрешить по итогам обсуждений. В частности, это касается вопросов, связанных с избранием спикера НС парламента на весь срок полномочий парламента, а также механизмом отставки председателя НС.
Он напомнил, что на заседании НС представитель президента Вардан Погосян попросил предоставить время для предложений и перенести голосование по проекту на следующую “четырехдневку”.
“Было бы хорошо, если эти предложения были представлены в течение 7 дней, чтобы Экспертная комиссия и представитель главы государства смогли их доработать и представить президенту”, - заявил Саакян.
На предстоящем 5 октября заседании парламента Армении представитель президента выступит с заключительной речью, после которой на голосование будет поставлен вопрос о принятии проекта решения Национального Собрания о даче согласия на вынесение проекта конституционных реформ на референдум.