ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Թուրքմենստանի խորհրդարանական պատվիրակությանը 09/23/2015   14:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը սեպտեմբերի 23-ին ընդունել է Թուրքմենստանի Մեջլիսի նախագահի տեղակալ Կուրբանգյուլ Բայրամովայի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել հայ եւ թուրքմեն ժողովուրդների բարեկամությունը՝ նշելով, որ երկու երկրների բազմակողմ հարաբերությունները զարգանում են դինամիկ եւ փոխշահավետ: Էդուարդ Շարմազանովն անհրաժեշտ է համարել առավել սերտացնել երկու խորհրդարանների՝ հատկապես բարեկամական խմբերի միջեւ գործակցությունն ու փոխայցերը, տարբեր ոլորտներում փորձի փոխանակումը:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է տարածաշրջանային խնդիրներին եւ շնորհակալություն հայտնել Թուրքմենստանին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի հարցում ցուցաբերած հավասարակշռված դիրքորոշման համար: Նա մեկ անգամ եւս ընդգծել է, որ Հայաստանը հիմնախնդրի կարգավորումն ակնկալում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում՝ խաղաղ բանակցությունների միջոցով, ինչը չի կարելի ասել հարեւան Ադրբեջանի մասին:
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերություններից՝ Էդուարդ Շարմազանովը նկատել է, որ Հայաստանը կողմ է սահմանների բացմանը՝ առանց նախապայմանների:
«21-րդ դարը սահմանների բացման դար է, բացման՝ առանց նախապայմանների. նախապայմանները չեն խոսում ժողովրդավարության մասին», -ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Թուրքմենստանի Մեջլիսի նախագահի տեղակալ Կուրբանգյուլ Բայրամովան, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, իր հերթին նշել է երկու երկրների փոխշահավետ համագործակցության մասին եւ նկատել, որ մեծ ներուժ կա հարաբերություններն ընդլայնելու առումով: Նա տեղեկացրել է, որ Թուրքմենստանն ուսումնասիրում է տարբեր ոլորտներում Հայաստանի փորձը եւ կիրառում:
Տարածաշրջանային խնդիրներին անդրադառնալով՝ տիկին Բայրամովան նշել է խնդրի վերաբերյալ Թուրքմենստանի չեզոք դիրքորոշումը եւ հույս հայտնել, որ ԼՂ հիմնախնդիրը կլուծվի խաղաղ, բանակցային գործընթացի միջոցով:
Զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել առավել զարգացնելու եղբայրական երկրների հարաբերությունները ոչ միայն քաղաքական, այլեւ առեւտրատնտեսական, մշակութային, առողջապահության, կրթության եւ այլ ոլորտներում:

Вице-спикер НС Армении обсудил со своей туркменской коллегой вопросы двустороннего сотрудничества 09/23/2015   15:01  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в среду принял делегацию во главе с заместителем председателя Меджлиса Туркменистана Курбангюль Байрамовой, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Э.Шармазанов высоко оценил дружбу армянского и туркменского народов, отметив, что сложившиеся между двумя странами многосторонние отношения развиваются в динамичном и взаимовыгодном ключе. Он указал на необходимость дальнейшего укрепления взаимодействия между двумя парламентами, особенно группами дружбы, увеличения частоты взаимных визитов и обмена опытом в различных сферах.
Вице-спикер НС коснулся региональных проблем и поблагодарил Туркменистан за взвешенную позицию по нагорно-карабахской проблеме. Он еще раз подчеркнул, что Армения ожидает урегулирования проблемы в рамках Минской группы ОБСЕ – путем мирных переговоров, чего нельзя сказать о соседнем Азербайджане.
Говоря об армяно-турецких отношениях, Э.Шармазанов заметил, что Армения выступает за открытие границ без предусловий. “XXI век – век открытия границ, открытия без предусловий: предусловия не говорят о демократии”, - сказал вице-спикер.
Заместитель председателя Меджлиса Туркменистана Курбангюль Байрамова, поблагодарив за теплый прием, в свою очередь констатировала наличие большого потенциала для расширения отношений. Она сообщила, что Туркменистан изучает и применяет опыт Армении в различных сферах. Коснувшись региональных проблем, г-жа Байрамова подтвердила нейтральную позицию своей страны по НК-проблеме и выразила надежду на разрешение конфликта посредством мирных переговоров.
Собеседники выразили готовность максимально развивать двусторонние отношения не только в политической торгово-экономической сферах, но и в области образования, здравоохранения, культуры и т.д.