ՀՀ քննչական կոմիտեն՝ Արարատի մարզում աշակերտների թունավորման պատճառի մասին 09/22/2015 18:56 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում շարունակվում է Բաղրամյան և Այգեզարդ գյուղերի դպրոցականների թունավորման դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը, որի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են մի շարք հանգամանքներ։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2015թ. սեպտեմբերի 10-ին ահազանգ է ստացվել, որ «Սննդային թունավորում» նախնական ախտորոշմամբ Արտաշատի հիվանդանոց է տեղափոխվել Բաղրամյան գյուղի միջնակարգ դպրոցի 40, Այգեզարդ գյուղի միջնակարգ դպրոցի 8 աշակերտ։
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով (անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը, որով անզգուշությամբ վնաս են պատճառել երկու կամ ավելի անձանց առողջությանը):
Քրեական գործի քննությամբ պարզվել է, որ Արարատի մարզի Բաղրամյան գյուղում գործող անհատ ձեռներեցներից մեկը, իրականացնելով հացաբուլկեղենի արտադրություն, մատակարարման պայմանագրերի հիման վրա Արարատի մարզի Բաղրամյան, Այգեզարդ և մի շարք այլ գյուղերի դպրոցներին մատակարարել է հացաբուլկեղեն, այդ թվում՝ Բաղրամյան գյուղի դպրոցին՝ հոթ-դոգ, կարտոֆիլով կարկանդակ, կեքս, չամիչով բուլկի, երկու տեսակի գաթա և խաչապուրի, իսկ Այգեզարդ գյուղի դպրոցին՝ խաչապուրի, կարտոֆիլով կարկանդակ, կեքս և չամիչով բուլկի, որոնք դպրոցի ընդմիջման ժամերին վաճառվել են դպրոցականներին:
Որոշ ժամանակ անց, մասնավորապես՝ հոթ-դոգ և կարտոֆիլով կարկանդակ գնած աշակերտները դժգոհել են սրտխառնոցից, թուլությունից և տեղափոխվել են Արտաշատի հիվանդանոց։
Դեպքի վայրի զննությամբ թվարկված հացաբուլկեղենից վերցվել են նմուշներ, իսկ հացաբուլկեղենի պատրաստման և իրացման գործում առնչություն ունեցած անձանցից՝ համապատասխան քսուքներ՝ հետազոտություններ անցկացնելու նպատակով։
Արարատի մարզային սննդի անվտանգության տեսչության նախնական ուսումնասիրության արդյունքներով կարտոֆիլով կարկանդակի, չամիչով բուլկու, գաթայի և խաչապուրու մեջ հայտնաբերվել են աղիքային ցուպիկներ, որոնք մարդկային սանիտարահիգիենիկ պայմանների չպահպանման արդյունք են:

Следствие выяснило причину отравления нескольких десятков школьников в Араратской области – СК Армении 09/23/2015 09:44 | Лента новостей
Следствие выяснило причину отравления нескольких десятков школьников в Араратской области Армении, сообщает пресс-служба ведомства.
“В результате предпринятых в рамках расследования уголовного дела следственных и процессуальных действий установлен ряд обстоятельств”, - говорится в сообщении.
Дело находится в ведении следственного управления СК Армении по Араратской области.
Ранее ведомство сообщало, что 10 сентября поступил сигнал о том, что с предварительным диагнозом “пищевое отравление” в больницу города Арташат были доставлены 40 учащихся из средней школы села Баграмян и 8 школьников из села Айгезард.
По данному факту было возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 279 (выпуск или продажа товаров, не отвечающих требованиям безопасности и предназначенных для малолетних детей, причинившие по неосторожности вред здоровью двух или более лиц) УК РА.
Следствием было установлено, что один из действующих в селе Баграмян Араратской области индивидуальных предпринимателей на основе договора о снабжении поставлял в ряд сел области, в том числе в школу села Баграмян, хлебобулочные изделия, хот-доги, пирожки с картошкой, кексы, булки с изюмом, гату двух видов и хачапури, а в школу Айгедзора - хачапури, пирожки с картошкой, кексы и булки с изюмом, которые были проданы школьникам во время перемен.
Спустя некоторое время, ученики, приобретшие, в частности, хот-дог и пирожки с картошкой, стали жаловаться на тошноту, слабость и были госпитализированы в больницу города Арташат.
При осмотре места были взяты образцы хлебобулочных изделий, которые были переданы в инспекцию по безопасности продуктов питания, а также у лиц, причастных к готовке и реализации хлебобулочной продукции, были взяты мазки для проведения соответствующих экспертиз.
“В результате предварительных исследований, проведенных сотрудниками Араратской областной инспекции безопасности продуктов питания, в пирожках с картошкой, булках с изюмом и хачапури была обнаружена кишечная палочка, наличие которой является следствием несоблюдения санитарно-гигиенических норм”, - говорится в сообщении.