Հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից հայ զինծառայողի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ 09/22/2015 17:40 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վարույթում հարուցվել է քրեական գործ՝ հակառակորդի կողմից ՀՀ զինված ուժերի պայմանագրային զինծառայողի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։
Ըստ Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրության՝ 2015 թ. սեպտեմբերի 21-ին՝ ժամը 19:50-ին, Նոյեմբերյանի քաղաքային հիվանդանոց է տեղափոխվել ՀՀ ՊՆ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, շարքային Ռուսլան Սերգեյի Մկրտչյանը (ծնվ. 1986թ )՝ կրծքավանդակի հետին մակերեսի մանր բեկորային վերքեր ախտորոշմամբ:
Ըստ նախնական տվյալների՝ Ռ.Մկրտչյանը նշված վնասվածքն ստացել է 21.09.15թ-ին՝ ժամը 19:00-ի սահմաններում, մարտական հենակետում ինժիներական աշխատանքներ կատարելու ժամանակ՝ հակառակորդի արձակած նռնականետի արկի բեկորներից:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով (սպանության փորձ՝ կատարված ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով)։

СК Армении завел уголовное дело по факту предпринятого противником покушения на убийство армянского военнослужащего 09/22/2015   18:11  |  Криминальная хроника
Главным военным следственным управлением Следственного комитета Армении возбуждено уголовное дело по факту предпринятого азербайджанцем покушения на убийство армянского военнослужащего- контрактника.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, 21 сентября 2015 года, в 19:50 в городскую больницу Ноемберяна был доставлен военнослужащий-контрактник N-ской воинской части Минобороны РА, рядовой Руслан Сергеевич Мкртчян(1986 года рождения) с диагнозом “мелкие осколочные раны задней поверхности грудной клетки”.
По предварительным данным, Р. Мкртчян получил осколочные ранения от снаряда, выпущенного противником из гранатомета.
Инцидент произошел 21.09.2015г., примерно 19:00 в ходе выполнения Р. Мкртчяном инженерных работ на боевом посту.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту 13 части 2 статьи 34-104 (Покушение на убийство по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма) УК РА. Ведется предварительное расследование.