Ոսկետառ նոր էջ գրեց մեր ժողովուրդն իր պատմական հիշողության օրացույցում քսանչորս տարի առաջ` այս օրը. Սերժ Սարգսյան 09/21/2015   19:15  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 24-րդ տարեդարձի առթիվ այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում հրավիրել է տոնական ընդունելություն: Հանրապետության Նախագահը ընդունելության ժամանակ շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի առթիվ:
Շնորհավորելով ներկաներին Անկախության տոնի կապակցությամբ, ՀՀ Նախագահը, մասնավորապես, նշել է.
«Հայ ժողովրդի հազարամյա ընթացքը մեր օրացույցի ամեն մի էջը լցրել է անթիվ-անհամար հիշողություններով։ Լցրել է ուրախության արցունքներով ու կորուստների ցավով։ Լցրել է պայքարի հաստատակամությամբ ու հերոսական մարտակոչերով։ Լցրել է ծանր գիշերը լուսացնողի հույսի աղոթքներով ու լույսի առաջին շողերը դիմավորողի հավատավոր հաղթանակով։ Լցրել է լուսանցքից լուսանցք։ Լցրել է առաջին տողից մինչև այն տողը, որ մենք ենք գրում։
Մեր ժողովուրդը շատ լավ հիշում է պայքարի ու մաքառման իր օրացույցի յուրաքանչյուր թերթը։ Հիշում է մեր բազմադարյա ճանապարհին ընկածներին և տոնում մեր միասնականության հաղթանակի ամեն օրը։
Մեր պատմության օրացույցում կան թերթեր, որոնք շարված են ոսկե տառերով, թերթեր, որոնք մեր ճակատագիրն են դարձել տասնամյակներ, դարեր ու հազարամյակներ շարունակ։ Դարձել են նաև մեր ազգային կերպարն աշխարհին ներկայացնող անձնագրի էջերը։
Ոսկետառ հենց այսպիսի նոր էջ գրեց մեր ժողովուրդն իր պատմական հիշողության օրացույցում քսանչորս տարի առաջ` այս օրը։ 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ին մի ողջ ժողովուրդ գրեթե միաբերան հայտարարեց ի լուր աշխարհի, որ վերստանձնում է սեփական ճակատագիրը տնօրինելու բեռը, պատասխանատվությունը, պատիվը։
Եվ ամեն անգամ, երբ օրացուցային տարին բոլորելուն մնում է ուղիղ հարյուր և մեկ օր, մենք վերահաստատում ենք մեր այս ուխտը և ի լուր աշխարհի հայտարարում` մենք այստեղ ենք, մենք անսասան ենք ու հաստատակամ։ Մենք ենք մեր ճակատագրի տերը, ու մերն է մեր նախնիների ժառանգությունը։ Մենք ենք մեր զավակների անամպ առավոտների երաշխավորն ու մեր ծնողների խաղաղ մայրամուտի գրավականը։ Մենք` և ոչ այլ ոք։
Ձայնում ենք մեր հայերենով, որով աղոթել ենք քաղաքակրթության արշալույսին և որն այսօր հնչում է աշխարհի ամենաբարձր ամբիոններից։ Հնչում է նաև շնորհիվ քսանչորս տարի առաջ մեր ժողովրդի դրսևորած բացարձակ միասնականության։
Այդ միասնականությունը մեզ ոչ միայն անկախություն պարգևեց, այլև երկուսուկես տասնամյակ շարունակ պայքարի կորով ու արարելու ոգի տվեց։ Ժամանակի ընձեռած հնարավորությանն ու նրա նետած մարտահրավերներին մեր միանշանակ այդ պատասխանը հաստատություններ կերտեց՝ պետություն, բանակ, շուկայական տնտեսություն, քաղաքացիական հասարակություն։
Սակայն մեր միասնության ամենաքաղցր պտուղը, անկասկած, անկախության մերօրյա հպարտ ու գեղեցիկ սերունդն է։
Անկախության կանչին մեր միասնական ու հնչեղ արձագանքը, մեր «Այո»-ն հրաշք գործեց։ Ծնեց անկոտրում այն զինվորին, ում այսօր սառնասիրտ վարձկանից ու զոմբիացված հրոսակից բաժանում է ընդամենը հարյուր քայլ։ Այն զինվորին, ով գիտի, սակայն, որ իր եղբայրների ու քույրերի, հայրերի ու մայրերի անդորրն ու խաղաղ քունը, գոյությունն իսկ անէությունից բաժանում է հենց այդ հարյուր քայլը։ Այն զինվորին, ով արկածախնդիր հարևանին այդ հարյուր քայլը հաղթահարելու ամեն մի փորձի դիմաց ստիպում է վճարել, շատ թանկ վճարել։
Օրացույցի այս օրը խորհուրդ ունի ոչ միայն մեզ համար, այլև համայն մարդկության համար։ Զուգադիպություն է, թե ճակատագիր, սակայն հենց այս օրը, երբ մեր ժողովուրդը ցնծում է անկախ ու խաղաղ ապրելու իր կամքի տոնին, Միավորված ազգերի կենտրոնակայանում զարկում է Խաղաղության զանգը։ Զրնգում է հնչեղ ու բարձր։ Ու ոգեկոչում է բոլորի հիշատակը, ովքեր զոհվել ու զոհվում են պատերազմի նախճիրում։ Զրնգում է` ի հիշեցում խաղաղ ապրելու և բռնությունից զերծ մնալու մարդու հիմնարար իրավունքի։ Զրնգում է` պահանջելով հրադադար ու խաղաղություն երեխաների ու տարեցների, կանանց ու տղամարդկանց համար։
Ցավոք, Խաղաղության միջազգային այս օրն անգամ Խաղաղության զանգի հնչյունները հաճախ խլանում են կրակահերթերից ու արկերի պայթյուններից, հրետանային համազարկերից ու հրթիռակոծության թնդյուններից։
Մեր սահմաններին, մեր գյուղերում, մեր լեռներում, մեր հովիտներում էլ սեպտեմբերի 21-ի գիշերը երբեմն, ավաղ, լուսանում է ոչ թե Խաղաղության զանգի հնչյուններով, այլ մարտական ահազանգի կոչնակով։
Պատերազմի ճիրաններում գալարվում են մեր դռնից համաշխարհային չափանիշներով մի քանի քայլ հեռավորության վրա գտնվող` ցեղասպանության արհավիրքից մազապուրծ մեր պապերին ու տատերին պատսպարած Մերձավոր Արևելքի ժողովուրդները։ Սեպտեմբերի 21-ին երկուսուկես տասնամյակ առաջ մեր հնչեղ «Այո»-ն այսօր ապաստան ու ջերմություն է դարձել Մերձավոր Արևելքի ամենակուլ հակամարտություններից տնահալած մեր արյունակիցներին։
Սեպտեմբերի 21-ի գլխավոր խորհուրդը, թերևս, մեր որոշումների գինն է սերունդների համար ու մեր պատասխանատվությունը՝ գալիքի հանդեպ, այն հետքը, որ մեր գործերն ու անգործությունը ժամանակի խորքից թողնում են մեր տեսակի ճակատագրի վրա։ Թողնում են` որպես պսակ կամ որպես խարան։
Սահմանադրական բարեփոխումների այս կարևոր փուլում ընտրության առջև կանգնած մեր հայաստանցիները պիտի ականջալուր լինի Սեպտեմբերի 21-ի հենց այս խորհրդին։ Ինչպիսին էլ լինի քո որոշումը, սիրելի՛ հայրենակից, հիշի՛ր, որ քո վճռից կախված է ոչ միայն քո, այլև զավակներիդ ապագան, ոչ այնքան քո, որքան սերունդներիդ ապահովությունն ու բարեկեցությունը։
Թող ընտրության խաչմերուկում հաստատակամ կամ դեռ տարակուսած մեր հայրենակիցների որոշումը լուսավորեն Սեպտեմբերի 21-ի՝ մեր ապագայի խավարը ցրող ճառագայթները։
Իշխանության հակակշիռների զարգացման, իրավունքի և պատասխանատվության հավասարակշռման վճռորոշ դարպասների առջև` վստահ եմ, պիտի կարողանանք քաջություն ունենալ ընդառաջ գնալու փոփոխություններին, անսալու ժամանակի հրամայականին ու դուրս գալու նորի հանդեպ վախի ճիրաններից։ Հանուն սերունդների։ Հանուն մեր ժողովրդի լուսավոր ապագայի։
Քսաներորդ դարի առաջին ցեղասպանությունը՝ մարդկության հանդեպ մեծագույն հանցագործություններից մեկը վերապրած մեր ժողովրդի համար Սեպտեմբերի 21-ը նաև վերածննդի խորհուրդ ունի։
Այո՛, օրացույցի այս թերթը լեցուն է նաև մեր ժողովրդի արյամբ հագեցած տողերով։ Մենք լավ ենք հիշում այդ տողերը։ Եվ հիշելու ենք, քանզի մեր երակներում Վանում, Մուշում, Տրապիզոնում, Երզնկայում, Մարաշում, Սեբաստիայում, Էրզրումում ու Խարբերդում Օսմանյան կայսրության սրով նահատակված մեր հարազատների արյունն է հոսում։ Մերն է նաև նրանց պատգամը՝ անել ամեն հնարավորն ու անհնարինը, որպեսզի մեր տեսակի գլխին այլևս երբեք չծանրանա բնաջնջման ու կոտորածի վտանգը։ Մերն է հավատը, որ հակասություններով ու վտանգներով լի աշխարհում, որ խելահեղ ու արագընթաց մեր օրերում հայի հարատևության միակ իրական երաշխիքը հայոց ինքնիշխան, անկախ պետականությունն է։ Մերն է համոզմունքը, որ իշխանության միակ աղբյուրը ժողովուրդն է։ Մերն է վստահությունը, որ արտաքին ու ներքին մարտահրավերներին արձագանքելու կարող միակ ուժը ժողովրդի միասնականությունն է բախտորոշ պահերին ու կարևորագույն խնդիրներում։

Президент Армении: 21 сентября - символ нашей веры, наших убеждений и нашей уверенности 09/21/2015   20:57  |  Актуальная тема
Президент Серж Саргсян по случаю 24-й годовщины независимости Республики Армения сегодня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна созвал праздничный прием, на котором выступил с поздравительным обращением:
"Тысячелетний путь армянского народа наполнил каждую страницу нашего календаря неисчислимыми воспоминаниями, наполнил слезами радости и болью потерь, наполнил непоколебимостью борьбы и боевым кличем героев, наполнил молитвами надежд тех, кто не сомкнул глаз тяжелой ночью и встретил верной победой первые лучи солнца, наполнил страницу от поля до поля, наполнил ее от первой строки до той, которую сейчас пишем мы.
Наш народ очень хорошо помнит каждую страницу календаря своей борьбы и сражений. Помнит павших на нашем многовековом пути и празднует каждый день победы нашего единства.
В календаре нашей истории есть страницы, которые вписаны золотыми буквами, страницы, которые стали нашей судьбой на протяжении десятилетий, веков и тысячелетий. Стали также страницами своеобразного паспорта, представляющего миру наш национальный облик.
Именно такую, вписанную золотыми буквами страницу создал наш народ в календаре своей исторической памяти в этот самый день двадцать четыре года назад. 21 сентября 1991 года наш народ почти единогласно заявил всему миру, что вновь берет на себя груз, ответственность и честь самостоятельного обустройства своей судьбы.
И каждый раз, когда остается сто один день до завершения очередного года, мы подтверждаем этот наш обет и во всеуслышание заявляем: мы здесь, мы непоколебимы и непреклонны. Мы – хозяева нашей судьбы, и нашим является наследство наших предков. Мы являемся гарантом безоблачного утра для наших детей и залогом мирного захода солнца для наших родителей. Мы, и никто другой.
Мы говорим на нашем родном армянском языке, на котором молились на заре цивилизации и который сегодня звучит с самых высоких трибун мира. Звучит также благодаря проявленному двадцать четыре года назад исключительному единству нашего народа.
Это единство не только наградило нас независимостью, но и дало сил и духа для непрерывной борьбы и созидания на протяжении двух с половиной десятилетий. И посредством нашего однозначного ответа предоставленной временем возможности и брошенному нам вызову мы создали институты: армию, государство, рыночную экономику, гражданское общество.
Однако самым сладким плодом нашего единства, несомненно, является гордое и красивое молодое поколение нашей независимости.
Наш единый и звучный отклик на зов независимости, наше «Да» совершило чудеса. Именно так был рожден тот несгибаемый солдат, которого сегодня отделяют всего сто шагов от хладнокровного наемника и зомбированного бандита. Солдат, который знает, однако, что покой, мирный сон и само существование его братьев и сестер, отцов и матерей от небытия отделяют именно эти сто шагов. Солдат, который заставляет авантюриста по соседству платить, очень дорого платить за каждую попытку преодолеть эти сто шагов.
Этот день календаря символичен не только для нас, но и для всего человечества. Волею случая или судьбы, именно в этот день, когда наш народ ликует и отмечает праздник своей воли, решение жить независимо и в мире, в штаб-квартире Организации Объединенных Наций бьет Колокол мира. Звонит звучно и высоко. И поминает всех, кто погиб и погибает в огне войны. Звонит, напоминая об основополагающем праве человека на мирную жизнь без насилия. Звонит, требуя перемирия и мира для детей и пожилых, женщин и мужчин.
К сожалению, даже в этот Международный день мира звуки Колокола мира часто заглушают автоматные очереди и взрывы снарядов, артиллерийские залпы и ракетные обстрелы.
На наших границах, в наших селах, в наших горах и долинах ночь 21 сентября иногда, увы, светает под звуки не Колокола мира, а сигнала боевой тревоги.
В когтях войны извиваются находящиеся по мировым меркам на расстоянии всего нескольких шагов от наших дверей народы Ближнего Востока, приютившие в прошлом еле спасшихся от геноцида наших дедушек и бабушек. Произнесенное два с половиной десятилетия назад наше звучное «Да» сегодня гарантировало убежище и тепло для наших единокровцев, изгнанных из своих домов самыми ожесточенными конфликтами Ближнего Востока.
Главный смысл 21 сентября, пожалуй, заключается в цене наших решений для грядущих поколений и нашей ответственности перед будущим, в том следе в глубине времен, который наши дела и бездействие оставляют на судьбе нашего народа. Оставляют – как венец или как клеймо.
На этом важном этапе конституционных реформ поставленный перед выбором житель Армении должен прислушаться именно к этому смыслу 21 сентября. Каким бы ни было твое решение, дорогой соотечественник, помни, что от твоего решения зависит не только твое будущее, но и будущее твоих детей, не столько твоя безопасность и благополучие, сколько безопасность и благополучие твоих потомков.
Пусть решение наших соотечественников, непоколебимых в принятом решении или еще стоящих в сомнениях на перекрестке, будет озарено лучами 21 сентября, рассеивающими тьму над нашим будущим.
Уверен, что перед судьбоносными вратами развития системы сдержек и противовесов власти, баланса прав и обязательств мы должны суметь найти смелость и пойти навстречу изменениям, услышать веление времени и вырваться из когтей страха перед неизведанным. Должны – во имя поколений, во имя светлого будущего нашего народа.
Для нашего народа, пережившего первый геноцид – одно из величайших преступлений против человечества – двадцатого века, 21 сентября содержит также символ возрождения.
Да, этот лист календаря полон также строк, исполненных кровью нашего народа. Мы хорошо помним эти строки. И будем помнить, пока в наших жилах не остыла кровь наших родных, ставших жертвами меча Османской империи в Ване, Муше, Трапизоне, Ерзнке, Мараше, Себастии, Эрзруме и Харберде. Мы помним их завет: делать все возможное и невозможное, чтобы над нашим народом больше никогда не нависала угроза истребления и резни. Мы верим, что в полном противоречий и опасностей мире, в наши безумные и бурные дни, единственной реальной гарантией долговечности армян как нации является суверенная, независимая армянская государственность. Мы убеждены, что единственным источником власти является народ. Мы уверены, что единственной силой, могущей реагировать на внешние и внутренние вызовы, является единство народа в судьбоносные моменты и в важнейших вопросах.
21 сентября является символом нашей веры, наших убеждений и нашей уверенности.
Поздравляю с Праздником независимости!
Да здравствует Республика Армения!”
10:05 21/09/2015  |  Актуальная темаПрезидент НКР: Дeнь независимости Армении символизирует вековую волю и решимость армянского народа жить свободно
09:31 21/09/2015  |  Актуальная темаGoogle отмечает День независимости Армении праздничным дудлом с изображением горы Арарат
12:02 19/09/2015  |  Лента новостейСША ценят отношения с Арменией, которые прочны как никогда - Джон Керри
11:52 18/09/2015  |  Лента новостейВ парке НС Армении пройдет праздничное мероприятие по случаю Дня независимости Армении