26-ամյա սպայի դին հայտնաբերվել է՝ ավտոմեքենայից դուրս ընկած (Լուսանկարներ) 09/21/2015   13:26  |  Քրեական խրոնիկոն
2015թ. սեպտեմբերի 20-ին` ժամը 18:00-ին, Սիսիան քաղաքի բնակիչ Վալերիկ Դավթյանից հաղորդում է ստացվել, որ որդին՝ Սուրեն Դավթյանը, սեպտեմբերի 19-ին՝ ժամը 12:00-ի սահմաններում, իր անձնական օգտագործման «Վոլկսվագեն գոլֆ» մակնիշի ավտոմեքենայով դուրս է եկել տանից և այլևս չի վերադարձել:
Ըստ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության տեղեկացմամբ՝ Վալերիկ Դավթյանի գրավոր հաղորդման վերաբերյալ ոստիկանության ծառայողների կողմից ձեռնարկված որոնողական աշխատանքների արդյունքում սեպտեմբերի 21-ին՝ ժամը 08:40-ին, Սյունիքի մարզի Ծղուկ գյուղի «Բոշկայի ձոր»  կոչվող տարածքում հայտնաբերվել է Սուրեն Դավթյանի վթարված ավտոմեքենան և նրա դին՝ ավտոմեքենայից դուրս ընկած:
Դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Սյունիքի մարզային քննչական վարչության ՀԿԳ ավագ քննիչ Ա.Նշանյանի գլխավորությամբ։
Նախնական քննության տվյալներով՝ 26-ամյա Ս.Դավթյանը (զինծառայող, սպա), վարելով անձնական օգտագործման «Վոլկսվագեն գոլֆ» մակնիշի ավտոմեքենան, Մեղրի-Երևան ավտոճանապարհի 202-րդ կմ հատվածում դուրս է եկել ավտոճանապարհի՝ իր երթևեկելի գոտուց, գլորվել աջակողմյան ձորը, որի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից տեղում մահացել է:
Կատարվել են դիակի, դեպքի վայրի, տրանսպորտային միջոցի զննություններ: Փորձագետների դիտարկմամբ՝ դիակի վրա հայտնաբերվել են  ճանապարհատրանսպորտային պատահարին բնորոշ մարմնական վնասվածքներ:
Գործով էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել են դիակի դատաբժշկական, դատատեխնիկական և դատաավտոտեխնիկական փորձաքննություններ:

СК Армении назвал предварительную версию гибели 26-летнего офицера ВС Армении, найденного мертвым в Сюнике 09/21/2015   14:31  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении огласил предварительную версию гибели 26-летнего офицера ВС Армении, найденного мертвым в Сюникской области.
20 сентября 2015 года, примерно в 18:00 от жителя города Сисиан Валерика Давтяна было получено сообщение о том, что его сын, Сурен Давтян, 19 сентября, около 12:00 уехал из дома на своем автомобиле марки “Volkswagen Golf”, и больше не возвращался.
В результате поисковых работ, предпринятых сотрудниками полиции на основе заявления Валерика Давтяна, 21 сентября, в 08:40 в местечке под названием “Бочкаи дзор” в селе Цхук Сюникской области был обнаружен разбитый автомобиль Сурена Давтяна и его труп, выпавший из машины.
На место инцидента выехала оперативно-следственная группа во главе со старшим следователем по расследованию особо важных дел следственного управления Следственного комитета РА по Сюникской области А. Ншаняна.
По предварительным данным следствия, 26-летний С. Давтян(военнослужащий, (офицер)), управляя личным автомобилем марки “Volkswagen Golf”, на 202-м километре автомагистрали Мегри-Ереван съехал с проезжей части дороги и скатился в ущелье. От полученных вследствие ДТП телесных повреждений С. Давтян погиб на месте.
“Произведен осмотр тела погибшего, места происшествия и транспортного средства. По предварительным выводам экспертов, на теле умершего обнаружены телесные повреждения, характерные для дорожно-транспортных происшествий.Для установления ряда обстоятельств, имеющих существенное значение для дела, назначены судебно-медицинская экспертиза тела погибшего, судебно-техническая и судебно-автотехническая экспертизы”, - говорится в сообщении.