Նախաքննությունը կպարզի զինկոմի սպանության հանգամանքները 09/19/2015   13:39  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ Տավուշի զինվորական կոմիսար, Մովսես գյուղի բնակիչ Դերենիկ Պապյանի սպանության դեպքի առթիվ, որի շրջանակներում ձեռնարկված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է շարժառիթը, առերևույթ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը։
Ինչպես հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 23։10-ին, «Բերդ» բժշկական կենտրոնից  հաղորդում է ստացվել, որ պարանոցի շրջանում ստացած հրազենային վնասվածքով իրենց մոտ է տեղափոխվել Դերենիկ Անուշավանի Պապյանը՝ մահացած։
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։ Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Տավուշի զինվորական կոմիսար Դ.Պապյանին մահացու հրազենային վնասվածքը պատճառվել է  2015թ. սեպտեմբերի 18-ին՝ ժամը 22։00-ի սահմաններում, Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի գյուղամիջյան ճանապարհին՝ գյուղապետարանի վարչական շենքից 100մ հեռավորության վրա, համագյուղացու կողմից։
Նախնական քննության տվյալներով՝ Դ.Պապյանը դիտողություն է արել համագյուղացի, ալկոհոլի ազդեցության տակ գտնվող Ա.Մկրտումյանին՝ անվայել պահվածքի համար, ինչից վրդովված վերջինս վերցրել է որսորդական հրացանը և կրակել Դ.Պապյանի վրա։
Դեպքի առթիվ 19.09.2015թ. հարուցվել է քրեական գործ է՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում դեպքի վայրից հայտնաբերվել  և առգրավվել է հանցագործության գործիք հրացանը՝ կրակված պարկուճների հետ միասին:
Ա.Մկրտումյանը ձերբակալվել է: Որոշումներ են կայացվել՝ դիակի դատաբժշկական և դատաբժշկական փորձաքննություններ նշանակելու մասին:

СК Армении расследует обстоятельства убийства военкома Тавушской области 09/19/2015   14:37  |  Криминальная хроника
Уголовное дело возбуждено по факту убийства жителя армянского села Мовсес Дереника Папяна, который, как выясняется, был военным комиссаром Тавушской области Армении, сообщает Следственный комитет Армении.
“Дело заведено следственным управлением Следственного комитета Армении по Тавушской области по части 1 статьи 104 Уголовного кодекса РА. В результате предпринятых в рамках расследования уголовного дела следственных и процессуальных действий установлены мотив и личность предполагаемого преступника”, - информирует ведомство.
18 сентября, в 23։10 из медцентра “Берд” поступил сигнал о том, что к ним с огнестрельным ранением в шею доставлен Дереник Папян, который был уже мертв.
На место происшествия немедленно выехала оперативно-следственная группа. В результате предпринятых мероприятий выяснилось, что смертельное огнестрельное ранение военному комиссару Тавушской области Д. Папяну нанес его односельчанин. Инцидент произошел 18 сентября 2015 года, примерно в 22։00 на проселочной дороге в селе Мовсес, в 100 метрах от здания сельской администрации.
По предварительным данным следствия, Д. Папян сделал пьяному односельчанину замечание за неприличное поведение. Последний, разгневанный словами односельчанина, взял охотничье ружье и выстрелил в Д. Папяна.
“Произведен осмотр места происшествия, в ходе которого на месте было обнаружено и изъято орудие преступления – ружье со стреляными гильзами. А. Мкртумян задержан. Вынесено решение о назначении судебно-медицинских экспертиз”, - отмечается в сообщении.