Մազի թեփի դեմ պայքարի լավագույն լուծումը գիլյոտինը չէ. Հովհաննես Մարգարյանը` արագացված ընթացակարգով Սահմանադրություն փոխելու մասին 09/18/2015   12:10  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Մազի թեփի դեմ պայքարի լավագույն միջոցը գիլյոտինը չէ: Այս մասին Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում` Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծի քննարկման ժամանակ, իր ելույթում  ասաց «Օրինաց երկիր» խմբակցության անդամ Հովհաննես Մարգարյանը` դժգոհելով սահմանադրական բարեփոխումների գործընթացում ցուցաբերվող շտապողականությունից:
«Առկա սոցիալ-տնտեսական վիճակից երկիրը հանելու և երկրում կենսական անհրաժեշտություն ունեցող խնդիրները լուծելու համար այդքան էլ անհրաժեշտ չէ արագացված ընթացակարգով Սահմանադրություն փոխելը: Ասել է, թե մազի թեփի դեմ պայքարի լավագույն լուծումը գիլյոտինը չէ»,-նշեց ՕԵԿ-ական պատգամավորը` հավելելով, թե «ինչպես ժողովուրդն է ասում` գնացքը գնացել է, և սկսվել այդ գործընթացը, որին մենք անտարբեր չէինք կարող լինել և ներկայացրել ենք մի շարք առաջարկներ»:
Ըստ նրա` երկրի Սահմանադրությունում փոփոխություններով անցում կատարելով խորհրդարանական համակարգին կլուծվեին կարևորագույն խնդիրներ, եթե ընդունվեին  ՕԵԿ-ի ներկայացրած առաջարկները:
«Այն է` սահմանադրորեն վերջ կդրվեր անձնակենտրոն իշխանական համակարգին, քաղաքական, տնտեսական մենիշխանությանը, կսահմանվեին նորմեր և կներդրվեին հստակ մեխանիզմներ` իշխանության տարբեր թևերի միջև փոխադարձ զսպումների և հակաշկիռների ապահովման ու անկախ գործունեությունն երաշխավորելու համար»,-ասաց Հ.Մարգարյանը` մեկ անգամ ևս հրապարակելով այն առարակները, որոնց մասին նախօրեին խոսել էր նաև խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը:
Ինչպես նախօրեին տեղեկացրել էինք, Հ.Բիշարյանը հայտարարել էր, որ ՕԵԿ-ի համար անընդունելի է ներկայացված տեսքով Սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծը:
11:54 18/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳ. Սահակյան. «Սահմանադրությունն ընդունենք, հետո կտեսնենք նախագահը ինչ պիտի անի»
18:51 17/09/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՕԵԿ-ը դեմ է այս տեսքով ներկայացված Սահմանադրության փոփոխությունների նախագծին. այն ենթակա է խորքային փոփոխությունների
17:39 17/09/2015  |  Սահմանադրական բարեփոխումներՆիկոլ Փաշինյան. Սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացը ձեռնարկվել է նաև ընդդիմադիր դաշտը ջախջախելու նպատակով

Депутат от “Оринац еркир” об ускоренной смене Конституции Армении: наилучшим способом борьбы против перхоти является не гильотина 09/18/2015   12:36  |  Конституционные реформы
Наилучшим способом борьбы против перхоти является не гильотина, заявил на заседании Национального Собрания в пятницу член парламентской фракции “Оринац еркир(“страна законности”) Ованнес Маргарян, выразив недовольство поспешностью при рассмотрении проекта конституционных реформ.
“Для вывода страны из сложившегося затруднительного социально-экономического положения и решения жизненно важных вопросов нет необходимости в ускоренной смене Конституции. Наилучшим способ борьбы против перхоти является не гильотина”, - отметил представитель ОЕ.
По его словам, переход к парламентской модели правления по итогам внесения изменений в Конституцию Армении решил бы важнейшие вопросы, если бы были приняты предложения “Оринац еркир”.
“Был бы положен конец персоноцентристской системе власти, политической, экономической монополии, были бы установлены нормы и внедрены специальные механизмы для обеспечения сдержек и противовесов между различными ветвями власти и гарантирования независимой деятельности”, - заявил Маргарян, обнародовав в очередной раз те предложения, о которых говорила накануне и глава фракции Эгине Бишарян.
Бишарян на заседании НС в четверг назвала проект конституционных реформ в представленном виде неприемлемым для ОЕ.