Ավստրալացի պատգամավորը խստորեն քննադատել է Բաքվին 09/18/2015 18:03 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Asbarez.com-ի փոխանցմամբ, Ավստրալիայի ՀՅԴ Հայ Դատի գրասենյակը հաղորդել է, որ Ավստրալիայի խորհրդարանի անդամ Ջոն Ալեքսանդրը խիստ քննադատության է ենթարկել Ադրբեջանի իշխանություններին՝ մարդու իրավունքների նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքի ու ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը չձգտելու համար:
Ադրբեջանից ժամանած պատգամավոր Հանլար Ֆատիևի հետ հանդիպումից հետո կայացած խորհրդարանի նիստում ելույթ ունենալով՝ Ալեքսանդրն անդրադարձել է Ադրբեջանում իրավապաշտպանների ձերբակալություններին:
«Ես նաև մտահոգություն եմ հայտնել շարունակվող Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցով Ադրբեջանի գործողությունների կապակցությամբ:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանն ավելի քան 1 միլիարդ դոլար է տրամադրել ռազմական սարքավորումներ ու զենք գնելու նպատակով՝ վնաս հասցնելով այս տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու բոլոր ձգտումներունին»,- հայտարարել է պատգամավորը:
Ալեքսանդրը նաև ասել է, որ այս տարի, երբ նշվում է Հայոց Ցեղասպանության հարյուրերորդ տարելիցը, պետք է շեշտել, որ Ավստրալիայի առևտրային գործընկերները, օրինակ՝ Ադրբեջանը, պետք է պաշտպանեն մարդու իրավունքները ու քաղաքական ազատությունները:

Австралийский парламентарий обрушился с резкой критикой на власти Азербайджана 09/18/2015 18:22 | Актуальная тема
Член парламента Австралии Джон Александр подверг резкой критике власти Азербайджана за неуважение к правам человека и отсутствие стремления к мирному урегулированию карабахского конфликта. Об этом, как передает Asbarez.com, сообщает Армянский национальный комитет Австралии.
Выступая на заседании парламента после встречи с депутатом из Азербайджана Ханларом Фатиевым, Александр коснулся арестов правозащитников в Азербайджане.
“Я также выразил обеспокоенность в связи с действиями Азербайджана в отношении продолжающегося конфликта в Нагорном Карабахе. В течение последних лет Азербайджан выделил более 1 млрд. на покупку боевой техники и оружия, поставив под угрозу все стремления к установлению мира в регионе”, - заявил парламентарий.
По словам Александра, в этом году, когда отмечается 100-ая годовщина Геноцида армян, следует подчеркнуть, что торговые партнеры Австралии, в том числе и Азербайджан, должны защищать права человека и политические свободы людей.