ՀՀ կառավարության անդամները ՀԷՑ-ի գնորդին չեն բացահայտում 09/17/2015   14:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Երվանդ Զախարյանն այսօր կառավարության նիստում, պատասխանելով լրագրողների այն դիտարկմանը, թե ՀԷՑ-ը գնելու հայտ ներկայացրած ընկերությունն օֆշորային գոտում է գրանցված, խոստացավ ուսումնասիրել բոլոր փաստաթղթերը:
Իսկ հարցին, թե ով է ՀԷՑ-ըգնելու հայտ ներկայացրած «Լիորմանդ Հոլդինգզ Լիմիթեդ» ընկերության  սեփականատերը, նախարարը չպատասխանեց` խոստանալով մանրամասները հայտնել մեկ-երկու օրից, երբ կավարտեն ուսումնասիրությունները: Երվանդ Զախարյանը մեկնաբանեց, որ կառավարությունն իր այսօրվա որոշմամբ ընդամենը հավանություն է տվել բաժնետոմսերն օտարելու առաջարկին:
Ի դեպ, նա նաև հայտնեց, որ ՀԷՑ-ի վաճառքի հետևանքով էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայում չի լինելու:
«Սակագինն արդեն հաստատված է հանձնաժողովի կողմից: Սակագինը չի վերանայվի, սակագինը ո՞նց կարող է վերանայվել, եթե նոր սակագները արդեն գործում են»,- լրագրողների հնչեցրած հարցից զարմացավ Երվանդ Զախարյանը:
ՀԷՑ-ի հնարավոր նորսեփականատիրոջ մասին հարցն այսօր անպատասխան թողեց նաև էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, ով չհիշեց անգամ ընկերության անունը: «Անվանումը չեն հիշում, չգիտեմ, դեռ հայտնի չէ, ես չեմ իմանում»,- ասաց նախարարը`հայտարարելով, որ տեղյակ չէ նաև, որ ընկերությունը օֆշորում է գրանցված:
11:47 17/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀԷՑ-ի վաճառքի մասին լուրերը հաստատվեցին
09:18 12/09/2015  |  ՄամուլՍպառողներն օգտագործած էլեկտրաէներգիայի վարձավճարից ավել են վճարել ՀԷՑ-ին. «Ժողովուրդ»

Члены правительства Армении не разглашают имени возможного нового владельца “Элсетей Армении” 09/17/2015 15:30 | Лента новостей
Министр энергетики и природных ресурсов Армении Ерванд Захарян на заседании правительства в четверг не назвал имени владельца компании "Лиорманд Холдингз Лимитед", подавшей заявку на приобретение ЗАО “Армянские электрические сети”.
Захарян пообещал журналистам представить подробности через день-два, по завершении проверки.
Глава Минэнерго пояснил, что правительство сегодняшним решением пока лишь одобрило предложение по отчуждению акций.
Он также проинформировал, что продажа ЭСА не приведет к пересмотру тарифов на электроэнергию.
Вопрос о возможном новом владельце “ЭСА” оставил без ответа и министр экономики Армении Карен Чшмаритян, который даже не вспомнил названия компании.
“Я не в курсе”, лаконично проронил глава Минэкономики, заявив, что не располагает информацией о регистрации компании в оффшоре.