Էդվարդ Նալբանդյան. Հելսինկիի խորհրդաժողովը խարսխված է մասնակից երկրների համագործակցության և անվտանգության, մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա 09/16/2015 22:30 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի ելույթը Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի ստորագրման 40-ամյակին նվիրված ընդունելությանը:
Հարգելի դեսպան Սորոկին,
Հարգելի դեսպան Պեշկո,
Այս տարի նշվում են կարևոր տարելիցներ` Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցը, Հոլոքոսթի զոհերի հիշատակի 70-ամյակը, Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտի 70-ամյակը, ՄԱԿ-ի ստեղծման և կանոնադրության ընդունման 70-ամյակը, Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի ստորագրման 40-ամյակը: Դրանք չեն վերաբերում զուտ մեր անցյալին և պատմությանը, այլև ուղղորդում են մեր ապագա քայլերը` ԵԱՀԿ ընդհանուր տարածքում համապարփակ, ընդգրկուն և անխախտ անվտանգության համայնքի ձևավորման ուղղությամբ, որը զերծ կլինի ցեղասպանություններից, պատերազմներից, հակամարտություններից և բաժանարար գծերից:
Այս նպատակների իրագործման առանցքում անհնար է թերագնահատել Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի կարևորությունը: Դրա ստորագրությունը հետպատերազմյան Եվրոպայի այն կարևորագույն իրադարաձություններից է, որը մեծապես պայմանավորել է ինչպես տարածաշրջանի երկրների փոխհարաբերություններն ու համագործակցության ուղղությունները, այնպես էլ էական ազդեցություն է ունեցել ընդհանուր առմամբ միջազգային հարաբերությունների հետագա զարգացման վրա:
1975թ.-ին Հելսինկիում հրավիրված խորհրդաժողովի յուրահատկությունը, 20-րդ դարի Եվրոպայի պատմության այլ խոշոր միջազգային համաժողովների համեմատությամբ, կայանում է նրանում, որ այն ընդհանուր սեղանի շուրջ էր հավաքել ոչ թե հաղթողներին ու պարտվածներին` սահմանելու հետպատերազմյան նոր աշխարհակարգը, այլ՝ այն երկրների ու ժողովուրդների ղեկավարներին, որոնց նպատակն էր, ինչպես նշված է Եզրափակիչ ակտի նախաբանում` նպաստել Եվրոպայում խաղաղությանը, անվտանգությանը, արդարությանն ու համագործակցությանը:
Չնայած Հելսինկիի խորհրդաժողովը վերջ չդրեց պատերազմներին, բայց կարևոր է, որ այն առաջարկեց համաեվրոպական խաղաղության մի նոր մոդել, որը խարսխված է մի կողմից մասնակից երկրների համագործակցության և անվտանգության, մյուս կողմից՝ մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա:
Հայաստանը, իրականացնելով ԵԱՀԿ շրջանակներում ստանձնած իր հանձնառությունները, հանդիսանում է Կազմակերպության ակտիվ անդամներից մեկը: Սերտ համագործակցություն է ձևավորվել ԵԱՀԿ կառույցների, նաև Երևանյան գրասենյակի հետ, որն այսօր Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ միակ լիարժեք ներկայությունն է, ինչն ինքնին խոսուն կերպով ցուցադրում է միջազգային համագործակցության հանդեպ Հայաստանի վերաբերմունքը և տարածաշրջանային առկա իրողությունները:
1975թ. Հելսինկիի եզրափակիչ ակտը ստորագրեցին 35 երկրներ: Այժմ, ԵԱՀԿ-ն 57 մասնակից երկրների կազմակերպություն է: ԵԱՀԿ ընտանիքի այս էական աճը պայմանավորված է Հելսինկիի Եզրափակիչ ակտի սկզբունքների, մասնավորապես՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի կիրառմամբ:
Հելսինկիի եզրափակիչ ակտով դեռ 40 տարի առաջ սահմանված և մեզ ժառանգված դրույթների անշեղ կիրառումը Եվրոպայում խաղաղության, անվտանգության և համակեցության կարևորագույն գրավականներից մեկն է հանդիսանում, հետևաբար դրա նկատմամբ մշտական հոգածությունն ու ուշադրությունը առանցքային տեղ պետք է զբաղեցնի արդի միջազգային հարաբերություններում:

Глава МИД Армении: Выполнение положений Хельсинкского Заключительного акта - один из важнейших факторов мира в Европе 09/17/2015 11:35 | Актуальная тема
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян выступил с речью на приеме, посвященном 40-летию подписания Хельсинкского заключительного акта. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Напомнив о том, что в этом году отмечаются важные годовщины, в том числе 100-я годовщина Геноцида армян, 70-летие окончания Второй мировой войны, 40 лет с подписания Хельсинкского заключительного акта, Э.Налбандян сказал: “Эти даты не касаются лишь нашего прошлого и истории, но и определяют наши будущие шаги в направлении формирования всеобъемлющего, всестороннего и непрерывного сообщества безопасности на общем пространстве ОБСЕ, на котором будут воздерживаться от геноцидов, войн, конфликтов и разделительных линий”.
По словам главы армянского внешнеполитического ведомства, невозможно недооценить важность Хельсинкского Заключительного акта.
“Его подписание является одним из важнейших событий в послевоенной Европе, которое как в значительной степени определило как отношения и направления сотрудничества стран региона, так и в целом имело существенное влияние на дальнейшее развитие международных отношений”, - подчеркнул Эдвард Налбандян.
По словам главы МИД Армении, несмотря на то, что Хельсинское совещание не положило конец войнам, важно, что, оно предложило новую модель общеевропейского мира, основанного с одной стороны на сотрудничестве и безопасности стран-участниц, с другой - на защите прав человека.
“Армения, осуществляя обязательства, взятые на себя в рамках ОБСЕ, является одним из активных членов Организации. Сформировано тесное сотрудничество со структурами ОБСЕ, а также ереванским офисом, который сегодня является единственным полноценным представительством ОБСЕ на Южном Кавказе, что уже само по себе демонстрирует отношение Армении к международному сотрудничеству и нынешнее положение дел в регионе”, - подчеркнул Налбандян.
В 1975 году Хельсинский Заключительный акт подписало 35 стран. Сегодня, членами ОБСЕ являются 57 государств. Этот существенный рост семьи ОБСЕ обусловлен реализацией принципов Хельсинского Заключительного акта, в частности, права народов на самоопределение.
“Неуклонное применение унаследованных нами положений, определенных еще 40 лет назад Хельсинкским Заключительным актом, является одним из самых важных факторов мира, безопасности и сосуществования в Европе, и следовательно постоянное внимание и забота к нему должны занять центральное место в современных международных отношениях”, - отметил глава МИД Армении.