Սահմանադրական փոփոխություններով՝ ՍԴ անդամներն այլևս անփոփոխ չեն լինի. նրանք կպաշտոնավարեն 12 տարի 09/15/2015 17:24 | ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Սահմադրությունում փոփոխությունների նախագծով՝ վերանայվում է Սահմանադրական դատարանի ձևավորման կարգը:
Այս մասին Ազգային ժողովի այսօրվա նիստում՝ նախագծի քննարկման ժամանակ, ասաց հիմնական զեկուցող՝ ՀՀ Նախագահի պաշտոնական ներկայացուցիչ Վարդան Պողոսյանը:
Ըստ նրա՝ Սահմանադրությունում փոփոխությունների նախագծով՝ Սահմանադրական դատարանը, ինչպես և գործող Սահմանադրությամբ, կազմավորվում է 9 դատավորներից:
Ի տարբերություն գործող Սահմանադրության՝ նախատեսվում է, որ Սահմանադրական դատարանի դատավորներին ընտրում է Ազգային ժողովը` պատգամավորների ընդհանուր թվի ձայների մեծամասնությամբ ընդունված որոշմամբ, ընդ որում՝ դատավորներից երեքին՝ Հանրապետության Նախագահի առաջարկությամբ, երեքին` Հայաստանի Հանրապետության կառավարության առաջարկությամբ, և երեքին` դատավորների ընդհանուր ժողովի առաջարկությամբ:
Գործող Սահմանադրությամբ ԱԺ-ն՝ ԱԺ նախագահի առաջարկությամբ նշանակում է ՍԴ 5 անդամի, իսկ երկրի Նախագահը՝ ՍԴ 4 անդամի:
Վերանայվում է նաև ՍԴ անդամի պաշտոնավարման ժամկետը:
Գործող Սահմանադրության համաձայն՝ ՍԴ անդամն անփոփոխելի է: Ըստ նախագծի՝ ՍԴ դատավորները պաշտոնավարում են տասներկու տարի՝ մինչև յոթանասուն տարին լրանալը, և չեն կարող վերստին ընտրվել Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնում:
Սանմանադրությունում փոփոխությունների նախագծով նաև առաջարկվում է, որ Սահմանադրական դատարանն իր կազմից ինքն է ընտրում ՍԴ նախագահ և փոխնախագահ` վեց տարի ժամկետով՝ առանց վերընտրվելու իրավունքի:

Проектом изменений в Основной закон Армении пересматривается порядок формирования Конституционного суда 09/15/2015   18:43  |  Актуальная тема
Проектом изменений в Основной закон Армении пересматривается порядок формирования Конституционного суда. Об этом на заседании Национального Собрания Армении во вторник заявил основной докладчик, официальный представитель главы государства Вардан Погосян.
По его словам, проектом изменений в Конституцию, КС, как и по действующему Основному закону, формируется из 9 судей.
В отличие от действующей Конституции, проект нового Основного закона делегирует Национальному Собранию полномочия по избранию судей Конституционного суда на основе принятого большинством голосов от общего числа депутатов, причем троих судей - по предложению президента, еще троих – по предложению правительства и еще троих – по предложению общего собрания судей.
Согласно действующей Конституции, НС по предложению спикера парламента назначает 5 членов КС, а президент – четверых.
Пересмотру подлежат также сроки пребывания членов КС в должности.
В соответствии с действующим Основным законом, член КС не подлежит замене. По проекту новой Конституции, предусмотрен 12-летний срок пребывания в должности судьи КС, до достижения 70-летнелго возраста без права на переизбрание.
По проекту предлагается также представить возможность Конституционному суду самостоятельно выбирать из своего состава председателя КС и его заместителя сроком на 6 лет без права на переизбрание.
14:10 08/09/2015  |  Конституционные реформыГагик Минасян: Парламентская модель правления позволяет ежедневно менять власть