Նոր Սահմանադրության դրույթներն ուժի մեջ կմտնեն փուլ առ փուլ 09/15/2015   15:52  |  Սահմանադրական բարեփոխումներ
Սահմանադրության նախագիծն ընդունվելու դեպքում ուժի մեջ կմտնի փուլ առ փուլ, քանի որ դրա տարբեր գլուխների համար, կախված դրանց կարգավորման առայժրկայից, ուժի մեջ մտնելու տարբեր ժամկետներ սահմանված: Այս մասին այսօր ԱԺ-ում իր ելույթում հայտնեց Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ Վարդան Պողոսյանը:
«Պաշտոնական տեղեկագրում հրապարակվելու հաջորդ օրը` առաջին մաս, ԱԺ հաջորդ գումարման առաջին նստաշրջանի բացման օրը` երրորդ մաս, նորընտիր ՀՀ նախագահի կողմից իր պաշտոնի ստանձնման պահը` վեցերորդ մաս, ինչպես նաև սահմանված են կոնկրետ ժամկետներ Ընտրական օրենսգրքի` ուժի մեջ մտնելու համար, այն է` հաջորդ տարվա հունիսի 1-ը»,- ասաց Վարդան Պողոսյանը:
Իսկ սահմանադրական կարգի հիմունքներին, մարդու և քաղաքացու հիմնական ազատություններին, սոցիալական-տնտեսական, մշակութային լորտներին, ՏԻՄ-ին, ՄԻՊ-ին վերաբերող դրույթներն ուժի մեջ են մտնելու ՀՀ պաշտոնական տեղեկագրում հրապարակվելու հաջորդ օրվանից, իսկ ԱԺ գործունեության ներքին կարգն վերաբերող դրույթները` Աժ հաջորդ նստաշրջանի բացման օրվանից, իսկ ԱԺ և ՀՀ նախագահների փոխհարաբերությանը, քննչական մարմիններին, դատախազությանը վերաբերող դրույթների ուժի մեջ մտնելու ժամկետ է սահմանվել ` ՀՀ նորընտիր նախագահի կողմից պաշտոնը ստանձնելու պահից:
Նոր ԿԸՀ-ն, ըստ նախագծի կկազմավորվի 2016թ.-ի նոյեմբերի 1-ի, որպեսզի հնարավոր լինի կազմակերպել 2017թ-ի ԱԺ ընտրությունները:

Положения новой Конституции Армении будут вступать в силу поэтапно 09/15/2015   18:02  |  Конституционные реформы
Проект новой Конституции Армении в случае его принятия будет вступать в силу поэтапно.Об этом на заседании Национального Собрания Армении во вторник сообщил основной докладчик, официальный представитель главы государства Вардан Погосян.
По его словам, это связано с с тем, что для тех или иных глав проекта в зависимости от предмета регулирования, установлены различные сроки вступления в силу.
Он проинформировал, что Центральная избирательная комиссия будет сформирована до 1 ноября 2016 года для организации парламентских выборов 2017 года.
Положения, касающиеся основ конституционного порядка, основных свобод человека и гражданина, органов местного самоуправления, омбудсмена и т.д., вступят в силу со следующего дня после публикации в официальных ведомостях, а положения, связанные с внутренним порядком деятельности НС - со дня открытия сессии НС.
Положения, касающиеся взаимоотношений председателя парламента и президента страны, следственных органов, Генпрокуратуры, вступают в силу с момента вступления новоизбранного президента в должность.