Հայաստանի արտգործնախարարը շարունակում է հանդիպումները Լոնդոնում 09/11/2015 11:40 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 10-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լոնդոնում հանդիպում ունեցավ Մեծ Բրիտանիայի մշակույթի և մեդիայի պետքարտուղար Ջոն Ութինգդեյլի հետ։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր գնահատեց նախորդ գումարման Համայնքների պալատում պետքարտուղար Ութինգդեյլի գործունեությունը՝ որպես բիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության խմբի ղեկավար՝ ընդգծելով, որ նրա պաշտոնավարման ընթացքում հայ-բրիտանական խորհրդարանական կապերը ակտիվ զարգացում են ապրել։
Նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց Ջոն Ուիթինգդեյլին՝ ապրիլի 24-ին Երևանում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին մասնակցելու համար։
Զրույցի ընթացքում անդրադարձ արվեց մշակութային ոլորտում հայ-բրիտանական համագործակցության ընդլայնման հնարավորություններին, երկուստեք շեշտվեց Միացյալ Թագավորությունում հայկական մշակութային ժառանգության ներկայացման կարևորությունը։ Այդ համատեքստում անդրադարձ արվեց համատեղ ծրագրերի իրականացմանը։
Լոնդոնում Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց ՄԹ խորհրդարան, ուր հանդիպում ունեցավ Լորդերի պալատի անդամներ Քերոլայն Քոքսի և Հենրի Հարիսոնի հետ։ Հանդիպմանը քննարկվեցին հայ-բրիտանական խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցեր, բրիտանա-հայկական բազմակուսակցական խորհրդարանական բարեկամության նոր խմբի ձևավորման աշխատանքները։
Նույն օրը Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Միացյալ Թագավորությունում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի անդամների հետ, ովքեր ներկայացրին իրենց կողմից կատարված աշխատանքները և ծրագրված ձեռնարկները։
Մտքեր փոխանակվեցին Հայաստանում և աշխարհում Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչմանը նվիրված միջոցառումների շուրջ։ Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց հոկտեմբերին Լոնդոնի Վեստմինստերյան աբբայությունում կայանալիք` Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված էկումենիկ արարողության նախապատրաստական աշխատանքներին։

Продолжается визит главы МИД Армении в Великобританию 09/11/2015 13:59 | Лента новостей
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян в рамках официального визита в Лондон встретился в четверг с госсекретарем по вопросам культуры и медиа Великобритании Джоном Уитингдейлом, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Эдвард Налбандян высоко оценил деятельность Уитингдейла в Палате общин предыдущего созыва в качестве главы армяно-британской многопартийной парламентской группы дружбы, подчеркнув, что в период его пребывания в должности парламентские связи между Арменией и Британией переживали активное развитие.
Налбандян поблагодарил британского министра за его участие в состоявшихся 24 апреля мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян.
Собеседники обсудили возможности расширения двустороннего сотрудничества в культурной сфере. Стороны подчеркнули важность презентации в Соединенном Королевстве армянского культурного наследия. В этом контексте стороны коснулись реализации совместных программ.
Глава МИД Армении посетил также парламент, где встретился с членами Палаты лордов Кэролайн Кокс и Генри Гаррисоном. Стороны обсудили парламентское сотрудничество, работу по формирования новой армяно-британской группы дружбы.
В то же день Налбандян встретился с членами комиссии по координации в Великобритании мероприятий, к 100-й годовщине Геноцида армян.
В ходе встречи стороны обсудили работы по подготовке к экуменической мессу в память жертв Геноцида армян, которая будет отслужена в Вестминстерском аббатстве в октябре.