Հայկ Կյուրեղյանի վերաբերյալ դատական ակտը կհրապարակվի երեքշաբթի օրը 09/11/2015 16:00 | Քրեական խրոնիկոն
Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դիմաց բողոքի ակցիա կատարած Հայկ Կյուրեղյանի վերաբերյալ դատավճիռը կհրապարակվի սեպտեմբերի 15-ին. դատարանը քիչ առաջ հեռացավ խորհրդակցական սենյակ՝ դատական ակտ կայացնելու:
Հիշեցնենք, որ Հայկ Կյուրեղյանը Ցեղակրոն կուսակցության առաջնորդ Շանթ Հարությունյանի և մյուսների գործով առաջին դատական նիստի օրը բողոքի ակցիա էր իրականացրել դատարանի շենքի դիմաց:
Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով՝ զենքի կամ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ կատարված խուլիգանության, և 316-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ իշխանության ներկայացուցիչների նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու համար:
Հիշեցնենք նաև որ մեղադրող Հարություն Սարգսյանն ավելի վաղ միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել 14 տարվա ազատազրկման:

Приговор в отношении фигуранта дела об инциденте близ ереванского суда Айка Кюрегяна огласят в ближайший вторник 09/11/2015   16:23  |  Криминальная хроника
Приговор в отношении фигуранта дела об инциденте близ ереванского суда Кентрон и Норк-Мараш Айка Кюрегяна огласят 15 сентября.
Суд удалился в совещательную комнату для вынесения судебного акта.
Напомним, что Айк Кюрегян проходит обвиняемым по делу об инциденте во время акции протеста в день заседания суда по делу Шанта Арутюняна и его соратников.
Кюрегяну инкриминируют часть 4 статьи 258(“Хулиганство, то есть умышленное грубое нарушение общественного порядка, совершенное с применением оружия или предметов, используемых в качестве оружия, соединенное с оказанием сопротивления представителю власти или к лицу, исполняющему обязанности по охране общественного порядка или пресекающему нарушение общественного порядка”) и часть 2 статьи 316(Применение опасного для жизни или здоровья насилия в отношении представителя власти).
Напомним, прокурор Арутюн Сарксиян, поддерживающий в суде обвинение, ходатайствовал приговорить подсудимого к 14 годам лишения свободы.