Մարզերում թունավորման դեպքերով քրեական գործեր են հարուցվել 09/11/2015   17:12  |  Քրեական խրոնիկոն
Վերջին օրերին հանրապետության տարբեր մարզերում թունավորման դեպքերի փաստով հարուցվել են քրեական գործեր:
Ինչպես «Փաստինֆոն»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեից՝ Արարատի և Շիրակի  մարզերի քննչական վարչություններում հարուցվել է քրեական գործեր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ անվտանգության պահանջներին չհամապատասխանող ապրանքներ թողարկելը կամ իրացնելը, աշխատանքներ կատարելը կամ ծառայություններ մատուցելը:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք՝ Արարատի մարզում թունավորման ախտանշաներով Արտաշատի ԲԿ էինք տեղափոխվել 53 դպրոցահասակ երեխաները: Նրանք բոլորը համապատասխան բուժում ստանալուց հետո դուրս են գրվել:
Նախնական վարկածի համաձայն՝ դպրոցահասակ երեխաները թունավորվել են նրբերշիկից:
Հաջորդ զանգվածային թունավորման դեպքն էլ գրանցվել է Շիրակի մարզի Ձիթհանքով գյուղում՝ 21 անձի, ինչպես նաև գյուղապետի մոտ ի հայտ էին եկել թունավորման ախտանշաններ:
Իրականացվել են համաճարակաբանական հետազոտություն և բակային համայցեր:
11:56 10/07/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ5-ամյա տղան, կոմայից այդպես էլ դուրս չգալով, մահացել է
12:43 07/07/2015  |  Քրեական խրոնիկոն3-ամյա աղջնակը տեղափոխվել է հիվանդանոց՝ «աղիքային սալմոնելյոզ բացիլակրություն» ախտորոշմամբ
11:01 19/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրմավիրի մարզում 2 օրվա ընթացքում արձանագրվել է աղիքային վարակի 16 դեպք՝ 1-ը մահվան ելքով
15:55 18/06/2015  |  ԱռողջությունԱրմավիրից Երևան տեղափոխված երեխայի վիճակը շարունակում է մնալ ծայրահեղ ծանր
15:50 18/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՋրաշենցի 4-ամյա աղջնակի մահվան փաստով քրեական գործ է հարուցվել
15:09 18/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՋրաշենցի 4-ամյա աղջնակի մահվան մեջ հայրը մեղադրում է բժշկին
14:25 18/06/2015  |  ԱռողջությունՔննարկվել են սուր աղիքային վարակների դեպքերը, դրանց հնարավոր պատճառները
11:12 17/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱրմավիր ԲԿ-ում մահացած 4-ամյա աղջնակը մորից ջերմուկ է խնդրել, մինչ մայրը կբերեր, նրան ասել են՝ «արի՛, երեխեդ մահացավ». գյուղապետ

По фактам массовых отравлений в ряде областей Армении возбуждены уголовные дела 09/11/2015 17:28 | Криминальная хроника
По фактам отравлений, зарегистрированных недавно в ряде областей Армении, возбуждены уголовные дела, сообщили “Фактинфо” в Следственном комитете Армении.
Дела заведены следственными управлениями по Араратской и Ширакской областям по части 1 статьи 279(Выпуск или сбыт товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности жизни или здоровья потребителей, либо неправомерные выдача или использование официальных документов, удостоверяющих соответствие указанных товаров, работ или услуг требованиям безопасности, если эти деяния причинили по неосторожности вред здоровью человека) УК РА.
Как уже ранее сообщало агентство, в Араратской области Армении 53 школьника с признаками отравления были госпитализированы в медцентр города Арташат. Все они выписались из больницы после получения соответствующей медпомощи.
По предварительной версии, школьники отравились сосисками.
Еще один случай массового отравления был зарегистрирован в селе Дзитанков Ширакской области Армении. У 21 одного пациента, в том числе главы вышеупомянутого села, наблюдались симптомы отравления.