ՍԱՊԾ-ն՝ Արարատի մարզում դպրոցականների թունավորման մասին 09/10/2015   15:07  |  Առողջություն
ՀՀ ԳՆ սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը սեպտեմբերի 10-ին Արարատի մարզի Բաղրամյան գյուղի դպրոցի սաների թունավորման վերաբերյալ ահազանգ է ստացել:
Ըստ ՍԱՊԾ լրատվական ծառայության՝ նախնական տվյալներով՝ թունավորված դպրոցականները 20-ն են՝ հիմնականում հինգերորդ դասարանից բարձր տարիքի:
Ծառայության տեսուչներն անմիջապես այցելել են դպրոց, այժմ լաբորատոր հետազոտության նպատակով նմուշառում են կատարում դպրոցի սննդի կետում առկա բոլոր ուտեստներից, ինչպես նաև լվացուկներ՝ սննդամթերքի հետ շփվող մակերեսներից:
ՍԱՊԾ մասնագետներն այցելել են նաև Արտաշատի բժշկական կենտրոն՝ տեղում տեղեկություններ ստանալու համար թունավորում առաջացրած հնարավոր սննդամթերքի վերաբերյալ:
Հանձնարարվել է ժամանակավորապես դադարեցնել դպրոցի սննդի կետի գործունեությունը՝ մինչև չպարզվի թունավորման պատճառը և չվերացվեն բոլոր խախտումները:
Մանրամասն տեղեկություններ կհայտնենք ավելի ուշ:
14:50 10/09/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԶանգվածային թունավորում՝ նախնական վարկածով նրբերշիկից
19:21 07/08/2015  |  ԱռողջությունՈ՞րն է ճամբարում երեխաների թունավորման պատճառը
18:55 07/08/2015  |  ԱռողջությունՎայոց ձորի հանգստյան տներից 16 երեխա է հոսպիտալացվել՝ աղեստամոքսային գանգատներով
14:31 31/07/2015  |  ԱռողջությունՍԱՊԾ-ն՝ ճամբարային թունավորման մասին
12:41 31/07/2015  |  ԱռողջությունՃամբարից հիվանդանոց տեղափոխված երեխաներից միայն մեկն է մնում բժիշկների հսկողության տակ

Госслужба продуктов питания выясняет причины отравления школьников в Араратской области Армении 09/10/2015   16:36  |  Здоровье
Сигнал об отравлении учащихся школы в селе Баграмян Араратской области Армении поступил в четверг в Государственную службу безопасности продуктов питания Армении. Об сообщает пресс-служба ведомства.
По предварительным данным, отравились 20 школьников, главным образом, учащиеся пятого класса.
Инспекторы ведомства немедленно прибыли в школу, в настоящее время для проведения лабораторного исследования берутся образцы со всех продуктов питания в школьном буфете и остатки пищи.
Специалисты Госслужбы посетили также медцентр в городе Арташат, чтобы на месте получить информацию о продуктах питания, которые могли стать причиной отравления.
Дано поручение временно приостановить работу школьного буфета до выяснения причин инцидента и устранения всех нарушений.