Մեկնարկեց Հայաստանի արտգործնախարարի այցելությունը Միացյալ Թագավորություն 09/10/2015 11:02 | ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբերի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի արտաքին գործերի քարտուղար Ֆիլիպ Համոնդի հետ հանդիպումով մեկնարկեց արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի պաշտոնական այցելությունը Միացյալ Թագավորություն։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով նախարար Նալբանդյանին՝ Ֆիլիպ Համոնդը կարևորեց բարձր մակարդակի ակտիվ շփումների շարունակականությունը։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշեց, որ վերջին շրջանում հաճախակիացել են բարձրաստիճան այցերը, խորհրդարանական շփումները, ակտիվացել են գործարար կապերը, ինչը լավ նախադրյալներ է ստեղծում տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության առավել ամրապնդման և ընլայնման համար։ Հայաստանի ու Մեծ Բրիտանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում համագործակցության ընդլայնման ուղիները։
Նախարարներն անդրադարձան Հայաստան - Եվրոպական միություն հարաբերություններին, համագործակցության իրավական նոր հենքի ստեղծման ուղղությամբ իրականացվող քայլերին:
Հայաստանի և Միացյալ Թագավորության արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանգամանալից մտքեր փոխանակեցին Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակի, սիրիական ճգնաժամի և դրա կարգավորման ուղիների, ահաբեկչության դեմ ուղղված միջազգային հանրության պայքարին, Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնություններին և դրա հետ կապված զարգացումներին։
ՀՀ արտգործնախարարը քարտուղար Համոնդին ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ անցկացվող միջոցառումները և դրանց խորհուրդը։ Այդ համատեքստում նախարար Նալբանդյանը շնորհակալություն հայտնեց ս.թ. մարտին ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդում Հայաստանի նախաձեռնած` Ցեղասպանության կանխարգելման բանաձևը Մեծ Բրիտանիայի կողմից համահեղինակելու համար։
Այնուհետև Էդվարդ Նալբանդյանը աշխատանքային ճաշ ունեցավ ՄԹ եվրոպական հարցերով նախարար Դեյվիդ Լիդինգտոնի հետ, որի ընթացքում քննարկման առարկա դարձան հայ-բրիտանական հարաբերությունները, Հայաստան - Եվրոպական միություն համագործակցությունը, ուկրաինական ճգնաժամը և դրա կարգավորման ուղիները, միջազգային մի շարք խնդիրներ։
Զրուցակիցները քննարկեցին տարածաշրջանային հակամարտությունների կարգավորման ուղիները: Նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից ձեռնարկվող համատեղ ջանքերը։ Միացյալ Թագավորության եվրոպական հարցերով նախարարը իր երկրի աջակցությունը հայտնեց այդ ուղղությամբ Մինսկի խմբի համանախագահների գործունեությանը։

Стартовал официальный визит главы МИД Армении в Великобританию 09/10/2015 11:41 | Лента новостей
Официальный визит министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна в Великобританию стартовал в среду, 9 сентября, со встречи с секретарем иностранных дел Соединенного Королевства Филипом Хэммондом, сообщает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства.
В ходе встречи Гордон придал важность продолжению активных контактов на высоком уровне. Эдвард Налбандян отметил, что в последний период активизировались визиты высокопоставленных лиц, контакты на уровне парламентов, а также деловые связи, что является хорошей предпосылкой для укрепления и расширения взаимодействия в различных сферах.
Главы внешнеполитических ведомств Армении и Великобритании обсудили пути расширения двустороннего сотрудничества в различных сферах.
Министры также коснулись отношений Армения-ЕС и шагов, направленных на создание новых правовых основ для сотрудничества.
Главы МИД двух стран обменялись мнениями о ситуации на Ближнем Востоке, сирийском кризисе, путях его урегулирования, международной борьбе против терроризма, соглашении по иранской ядерной программе Ирана.
Глава МИД Армении представил Хэммонду мероприятия в рамках 100-й годовщины Геноцида армян. В этой связи Налбандян выразил благодарность за соавторство Великобритании инициированной Арменией в марте 2015 года в Совете по правам человека ООН резолюции о предупреждении Геноцидов.
Затем Эдвард Налбандян провел рабочий обед с министром по вопросам Европы Великобритании Дэйвидом Лидингтоном, в ходе которого были обсуждены армяно-британские отношения, сотрудничество Армении с ЕС, украинский кризис и пути его урегулирования, ряд международных вопросов.
Собеседники также обсудили пути урегулирования региональных конфликтов. Эдвард Налбандян представил прилагаемые Арменией и Минской группой ОБСЕ совместные усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта. Лидингтон выразил поддержку своей страны деятельности сопредседателей МГ ОБСЕ. В тот же день Эдвард Нарбандян дал интервью телекомпании ВВС.