Թունավորման ախտանշաններով հոսպիտալացված երեխաների վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության 09/10/2015 17:15 | Առողջություն
Սեպտեմբերի 10-ին, ժամը 11:55-ին առողջապահության նախարարությունն «Արտաշատի ԲԿ-ից» տեղեկատվություն է ստացել Բաղրամյան գյուղի դպրոցից 7 երեխայի դիմելու վերաբերյալ։
Բոլոր երեխաներն ունեցել են սրտխառնոց, գլխապտույտ, դող, ընդհանուր թուլություն, փորացավ: Ներկայումս 45 հիվանդից 43-ը հոսպիտալացված է, 2-ն ամբուլատոր բուժում է ստանում:
Բոլոր երեխաները դպրոցահասակ են, տարբեր դասարաններից։ Նշում են, որ կերել են դպրոցի բուֆետից գնված նրբերշիկով հոթ-դոգ։ Մի քանիսը նաև տեղեկացնում են, որ վերջինս եղել է քաղցրահամ:
Երեխաների վիճակը գնահատվում է թեթև և միջին ծանրության։ Բոլորն էլ հոսպիտալացված են «Արտաշատի ԲԿ»-ում և ստանում են համապատասխան բուժում: Համաճարակաբանական հետազոտությամբ պարզվել է, որ հոթ-դոգերը արտադրվել են Բաղրամյան գյուղում գտնվող մեկ արտադրամասում, որի արտադրանքը մատակարարվել մարզի ևս 13 բնակավայրերի դպրոցների:
Դպրոցների տնօրեններին և արտադրամասի պատասխանատուներին հրահանգվել է մատակարարված արտադրանքը չիրացնել և վերադարձնել:
ՀՀ առողջապահությ ան նախարարության մասնագետներն ահազանգն ստանալուն պես նշված գյուղերում կազմակերպել են բակային համայցեր գանգատներ ունեցող հնարավոր հիվանդներին հայտնաբերելու համար:

Состояние госпитализированных с признаками пищевого отравления армянских школьников оценивается как легкое и среднетяжелое 09/10/2015 17:48 | Здоровье
Состояние учащихся школы в армянском селе Баграмян, госпитализированных в четверг медцентр Арташата с признаками пищевого отравления, оценивается как легкое и среднетяжелое, сообщает министерство здравоохранения Армении.
У всех детей наблюдались тошнота, головокружение, дрожь, общая слабость, боли в животе.
В день инцидента дети ели ход-доги с сосиской, у которых, по утверждениям некоторых, был сладковатый привкус.
По итогам эпидемиологического исследования выяснилось, что ход-доги были приготовлены в одном из пекарных цехов в селе Баграмян, продукция которого поставлялась в школы еще в13 населенных пунктах области.
“Директорам школ и владельцам цехов поручено приостановить поставки продукции. Специалисты министерства здравоохранения Армении немедленно организовали подворовые обходы для установления возможных пациентов с аналогичными жалобами. Работы продолжаются”, - говорится в сообщении.